Jak działa szczepionka Nuvaxovid?
20 grudnia 2021 r. Komisja Europejska zdecydowała o warunkowym dopuszczeniu do obrotu nowej szczepionki, na terenie Unii Europejskiej. Preparat o nazwie Nuvaxovid został opracowany przez firmę Novavax.Nuvaxovid to kolejny preparat, obok dostępnych w tym momencie szczepionek firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson i Moderna, który zwiększa możliwości zwalczania wirusa SARS-CoV-2. Od pozostałych szczepionek, Nuvaxovid różni się tym, że jest to szczepionka białkowa - zawiera wyprodukowaną w laboratorium wersję powierzchniowego białka S wirusa SARS-CoV-2. Szczepionkę charakteryzuje bardzo wysoka skuteczność pod względem ochrony przed zachorowaniem, ale także przed ciężkim przebiegiem choroby oraz zgonem.
- Dotychczas dostępne w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 "naśladowały" pewien cykl replikacji wirusa. Ta szczepionka - białkowa - podaje gotowy produkt, podaje białko - wskazał wirusolog prof. Gut.
Zdaniem prof. Guta może być to preparat wykorzystywany zarówno w szczepieniu podstawowym, jak i przypominającym.
- To schemat - podawanie czystego białka - który był już od dość dawna stosowany w medycynie. Wygląda to tak, że produkujemy białko, oczyszczamy i dopiero wówczas podajemy - wyjaśnił profesor.
Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła, że szczepionki Nuvaxovid spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości.
- Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Jest to preparat białkowy i wraz z już zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii – poinformowała EMA.
CZYTAJ TAKŻE: Znamy datę pierwszych szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat. Jak zarejestrować dziecko?
Kiedy szczepionki Nuvaxovid trafią do Polski?
We wtorek 21 grudnia, rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej poinformował, że Polska uczestniczy w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax.
– Ten przetarg jest podzielony, można powiedzieć, na dwie transze. Jedna to jest transza początkowa, a druga transza początkowa, ale z możliwością płynnej reakcji na zamówienia - powiedział rzecznik MZ.
Polska podpisała umowę na ponad 4 miliony dawek szczepionki.
- W ramach pierwszej transzy mamy zamówionych 1 mln 800 tys. dawek, a w ramach tej drugiej elastycznej transzy mamy zamówionych 2,5 mln dawek szczepionki Nuvaxovid – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.
Preparat firmy Novavax ma trafić do Polski na początku 2022 roku.
CZYTAJ TAKŻE: Obowiązek szczepień, zmiany w szkołach, limity dla gastronomii. Nowe rządowe obostrzenia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.