Reklama

Reklama

PKP zmienia zasady przyznawania darmowych przejazdów Ukraińcom. Uchodźcy zapłacą, uchodźczynie nie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. Martyn Jandula / pkp-sa.pl

PKP zmienia zasady przyznawania darmowych przejazdów Ukraińcom. Uchodźcy zapłacą, uchodźczynie nie - Zdjęcie główne

Jak zmienią się zasady przyznawania ukraińskim uchodźcom darmowych przejazdów PKP? | foto fot. Martyn Jandula / pkp-sa.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Od wybuchu wojny w Ukrainie PKP przekazało uchodźcom ponad 1 milion bezpłatnych biletów. Minister infrastruktury Andrzej Bittel poinformował o zmianach zasad ich wydawania. Nowe ustalenia zaczną obowiązywać od 1 kwietnia.

Reklama

Zmiana zasad przyznawania darmowych biletów PKP uchodźcom z Ukrainy. Od 1 kwietnia mężczyźni zapłacą za przejazd

W reakcji na zbrojną napaść Rosji na Ukrainę PKP wsparło uchodźców darmowymi przejazdami koleją na terenie całego kraju. Zasady przyznawania bezpłatnych biletów obywatelom Ukrainy zmienią się od 1 kwietnia. 

- Dziękujemy polskim przewoźnikom kolejowym za umożliwienie ponad milionowi ukraińskich uchodźców skorzystania z darmowych przejazdów koleją. Zasady, na których polskie koleje wydawały tymczasowo bezpłatne bilety uchodźcom, zostaną zmienione od początku kwietnia - mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w trakcie środowej konferencji prasowej 

Minister dodał, że zmiana wynika z konieczności niesienia pomocy tym osobom, które najbardziej jej potrzebują. Zaznaczył również, że rezultaty wprowadzenia nowego systemu będą na bieżąco monitorowane i na ich podstawie nowo ustanowione zasady zostaną utrzymane lub skorygowane. 

W dniach od 1 do 30 kwietnia 2022 roku z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity i innych przewoźników kolejowych będą mogły skorzystać następujące grupy obywateli z Ukrainy:

● dzieci i młodzież do lat 18,

● kobiety,

● mężczyźni powyżej 60 roku życia,

● mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością.

Aby skorzystać z darmowego transportu uchodźcy muszą okazać ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku. Dopuszczalny jest także inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL, w którym oznaczono status cudzoziemca jako osoby, który przekroczył granicę po 24 lutego. 

Bezpłatne przejazdy koleją dla ukraińskich uchodźców. Nie wszystkie zasady ulegną zmianie

Przewoźnik informuje, że nie wszystkie zasady ulegną zmianie. W dalszym ciągu przejazdy będą realizowane na podstawie nieodpłatnych biletów dodatkowych ze wskazaniem lub bez gwarancji miejsca siedzącego. Tak jak dotychczas bezpłatne podróże będę obowiązywać w 2 klasie pociągów kategorii ekonomicznych (TLK i IC) na terenie całej Polski.

Obywatelom Ukrainy, którzy podróżują do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii albo Węgier jest wydawany nieodpłatny bilet dodatkowy do ostatniej stacji w Polsce. Dalsza podróż odbywa się zgodnie z zasadami przyjętymi przez koleje zagraniczne.

Od 26 lutego z bezpłatnej podróży PKP Intercity skorzystało już ponad 1 milion uchodźców z Ukrainy. Kursy odbywały się w różnych kierunkach kraju. Najwięcej osób, bo ponad 302 tysiące pobrało darmowe bilety z Warszawy, ponad 150 tysięcy rozpoczęło podróż z Krakowa, blisko 90 tysięcy z Przemyśla, a ponad 69 tysięcy z Wrocławia.

Jak podaje Łódzka Kolej Aglomeracyjna, w dniach od 7 do 14 marca pobrano 5250 biletów przez obywateli Ukrainy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy