reklama
reklama

Polacy zapłacą więcej za papierosy i alkohol? Wszystko w trosce o nasze zdrowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. Canva

Polacy zapłacą więcej za papierosy i alkohol? Wszystko w trosce o nasze zdrowie  - Zdjęcie główne

Czy czekają nas podwyżki cen alkoholu i papierosów? | foto fot. Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światPodczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Finansów Publicznych w środę 29 września wśród omawianych tematów poruszono kwestie związane z cenami produktów akcyzowanych. Członkowie komisji zwrócili uwagę na wzrost średniej wysokości wynagrodzenia Polaków i utrzymujące się na podobnym poziomie ceny używek.
reklama

Podwyżki cen alkoholu i papierosów. Zmiany dla zdrowia czy zysku z podatków? 

Jak donosi „Super Biznes” wszystko wskazuje na to, że podwyżki cen alkoholu i papierosów są nieuniknione. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Zdrowia i Finansów Publicznych padła propozycja wprowadzenia zmian do cennika towarów akcyzowanych. Chęć zmiany cen argumentowano tym, że używki wciąż są relatywnie tanie w stosunku do innych drożejących produktów. 

Komisja zwraca również uwagę na aspekt zdrowotny. Wzrost cen miałby spowodować ograniczenie spożycia alkoholu i papierosów (być może wszystkich produktów nikotynowych). 

Omawiano również pomysł wprowadzenia zakazu reklam alkoholu lub zmuszenia producentów do umieszczania komunikatów dotyczących negatywnych skutków zdrowotnych po spożyciu wyrobu. 

reklama

Ile pijemy? Jak wygląda spożycie alkoholu w Polsce? 

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród istotnych dla zdrowia czynników ryzyka. Zgodnie z danymi WHO alkohol może mieć wpływ na rozwój ponad 200 rodzajów chorób. 

reklama

Ryzyko niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia jest skorelowane z ilością wypitego alkoholu. Wg opinii naukowców nie istnieje tzw. „bezpieczna ilość alkoholu”, czyli taka, która gwarantowałaby brak negatywnych konsekwencji spożywania napojów alkoholowych. 

Wg danych z roku 2016 Polacy piją więcej niż wynosi średnia europejska, czyli 10,4 litra czystego alkoholu etylowego w ciągu roku. Wspomniany wynik plasuje nas w czołówce w Europie pod względem spożycia alkoholu. 

Polacy najchętniej sięgają po piwo (56%), wódkę (36%), rzadziej wino (8%). 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama