Reklama

Reklama

Polacy zapłacą więcej za papierosy i alkohol? Wszystko w trosce o nasze zdrowie

Opublikowano: wt, 5 paź 2021 12:02
Autor: | Zdjęcie: fot. Canva

Polacy zapłacą więcej za papierosy i alkohol? Wszystko w trosce o nasze zdrowie  - Zdjęcie główne

Czy czekają nas podwyżki cen alkoholu i papierosów? | foto fot. Canva

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Polska i świat Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Finansów Publicznych w środę 29 września wśród omawianych tematów poruszono kwestie związane z cenami produktów akcyzowanych. Członkowie komisji zwrócili uwagę na wzrost średniej wysokości wynagrodzenia Polaków i utrzymujące się na podobnym poziomie ceny używek.

Reklama

Podwyżki cen alkoholu i papierosów. Zmiany dla zdrowia czy zysku z podatków? 

Jak donosi „Super Biznes” wszystko wskazuje na to, że podwyżki cen alkoholu i papierosów są nieuniknione. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Zdrowia i Finansów Publicznych padła propozycja wprowadzenia zmian do cennika towarów akcyzowanych. Chęć zmiany cen argumentowano tym, że używki wciąż są relatywnie tanie w stosunku do innych drożejących produktów. 

Komisja zwraca również uwagę na aspekt zdrowotny. Wzrost cen miałby spowodować ograniczenie spożycia alkoholu i papierosów (być może wszystkich produktów nikotynowych). 

Omawiano również pomysł wprowadzenia zakazu reklam alkoholu lub zmuszenia producentów do umieszczania komunikatów dotyczących negatywnych skutków zdrowotnych po spożyciu wyrobu. 

POLECAMY: Łódź. Czy palenie na balkonach powinno być zakazane? Czytelnicy TuŁódź.pl są podzieleni

Ile pijemy? Jak wygląda spożycie alkoholu w Polsce? 

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród istotnych dla zdrowia czynników ryzyka. Zgodnie z danymi WHO alkohol może mieć wpływ na rozwój ponad 200 rodzajów chorób. 

Ryzyko niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia jest skorelowane z ilością wypitego alkoholu. Wg opinii naukowców nie istnieje tzw. „bezpieczna ilość alkoholu”, czyli taka, która gwarantowałaby brak negatywnych konsekwencji spożywania napojów alkoholowych. 

Wg danych z roku 2016 Polacy piją więcej niż wynosi średnia europejska, czyli 10,4 litra czystego alkoholu etylowego w ciągu roku. Wspomniany wynik plasuje nas w czołówce w Europie pod względem spożycia alkoholu. 

Polacy najchętniej sięgają po piwo (56%), wódkę (36%), rzadziej wino (8%). 

CZYTAJ TAKŻE: W województwie łódzkim na papierosy i alkohol wydajemy krocie!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.