Reklama

Reklama

''Polski Kuwejt" zainwestuje olbrzymią kwotę w spółkę z PGE. Prąd dla 25 tysięcy gospodarstw

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Kleszczów

''Polski Kuwejt" zainwestuje olbrzymią kwotę w spółkę z PGE. Prąd dla 25 tysięcy gospodarstw - Zdjęcie główne

foto Gmina Kleszczów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Gmina Kleszczów planuje w 2023 roku przeznaczyć aż 60 mln zł na wspólny projekt z Polską Grupę Energetyczną. Chodzi o spółkę PGE Soleo Kleszczów, która otrzymała właśnie pozwolenie na budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW. Inwestycja powstanie na terenie najbogatszej gminy w Polsce i będzie miała powierzchnię ok. 50 hektarów.

Reklama

Przez kilkadziesiąt lat gmina Kleszczów czerpała ogromne zyski z podatków płaconych przez bełchatowską kopalnię i elektrownię. W ten sposób stała się najbogatszą gminą w Polsce. Jednak złota „era węgla” powoli zaczynać się kończyć, a brunatny surowiec w pobliżu Kleszczowa jest na wyczerpaniu. Kopalnia Bełchatów koncesję na wydobycie węgla z Pola Bełchatów ma do końca 2026 roku. Na odkrywce już dawno rozpoczęły się prace przygotowujące „wielką dziurę” to przeobrażenia jej w sztuczne jezioro. W bogatym Kleszczowie mają świadomość, że kurek z pieniędzmi z PGE będzie powoli przykręcany, dlatego samorządowcy szukają pomysłów, jak zainwestować pieniądze, aby te przyniosły gminie zyski w przyszłości. Przez lata powstały strefy przemysłowe, które dają setki miejsc pracy.

Kolejnym pomysłem, który ma w przyszłości przynieść określone korzyści jest wspólny projekt stworzony z Polską Grupą Energetyczną. To spółka PGE Soleo Kleszczów, która ma zająć się budową ogromnej farmy fotowoltaicznej na powierzchni ok. 50 hektarów. Gmina Kleszczów w budżecie na 2023 rok na ten cel zabezpieczyła aż... 60 mln zł.

- Dzisiaj prawdopodobnie będziemy jedyną gminą w Polsce, która taką farmę będzie posiadała i to z największym operatorem energetycznym – mówił Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów, podczas ostatniej sesji rady gminy.

Podkreślał też, że drożejąca dziś energia elektryczna, to kolejny powód, dla którego warto inwestować w tego typu projekty. Jako przykład podał Piotrków Tryb., który podczas przetargu na dostawy prądu dla miasta otrzymał oferty dziesięciokrotnie wyższe od tych z ubiegłego roku.

- Myślę, że w ciągu ośmiu lat nastąpi zwrot kosztów przy tych cenach. Coraz więcej samorządów tworzy spółdzielnie energetyczne, aby uniezależniać się od energii – mówił Sławomir Chojnowski.

Wiadomo już, że olbrzymia farma fotowoltaiczna ma powstać do końca 2024 roku. Projekt realizowany przez spółkę PGE Soleo Kleszczów, w której zgodnie z umową joint venture, PGE Energia Odnawialna i Gmina Kleszczów mają po 50 proc. udziałów, otrzymał pozwolenie na budowę. Według wstępnych szacunków, średnioroczna produkcja farmy osiągnie poziom 53 GWh, co pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 25 tysięcy gospodarstw domowych.

PGE i PGE Energia Odnawialna oraz Gmina Kleszczów zrealizują inwestycję w oparciu o system aukcyjny lub poprzez długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej (PPA).

- Budowa farmy słonecznej o mocy 50 MW to obecnie jedna z największych inwestycji fotowoltaicznych w Grupie PGE. W tym roku mamy w planach budowę także kolejnych 24 instalacji. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Ich łączna moc wyniesie ok 180 MW – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Łącznie w 2023 r. Grupa PGE będzie mieć wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy