Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, a prawo do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku.
Renta wdowia z podpisem prezydenta. Tyle będzie mógł otrzymać senior wdowiec
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że ten okres jest potrzebny po to, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania.Renta wdowia jest świadczeniem, dzięki któremu owdowiała osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać świadczenie emerytalno-rentowe.
Czas żałoby nie powinien być połączony ze zmartwieniem o sytuację finansową. Dbamy o godną jesień życia dla naszych seniorek i seniorów, o ich życiową stabilizację w obliczu osobistego dramatu – przekonywała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zdaniem resortu, z tego rodzaju wsparcia finansowego może skorzystać nawet dwa miliony seniorów, którym dzięki zmianom wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe.
Ustawa zakłada wypłatę świadczenia:
- od 1 lipca 2025 do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15 proc.,
- od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25 proc.
- osiągnięcie wieku emerytalnego;
- pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
- nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby upoważnionej. Wypłata renty wdowiej zostanie wstrzymana, w przypadku, kiedy wdowa, lub wdowiec postanowią wejść w nowe związek małżeński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.