reklama
reklama

Prezydent podpisał ustawę. Wiadomo, kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Tyle będą mogli dostać seniorzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Prezydent podpisał ustawę. Wiadomo, kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Tyle będą mogli dostać seniorzy - Zdjęcie główne

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku | foto pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światPrezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą zmian w emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że pewnym jest wejście w życie, tak zwanej " renty wdowiej".
reklama

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, a prawo do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku. 

Renta wdowia z podpisem prezydenta. Tyle będzie mógł otrzymać senior wdowiec

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że ten okres jest potrzebny po to, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania. 

Renta wdowia jest świadczeniem, dzięki któremu owdowiała osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać świadczenie emerytalno-rentowe. 

Czas żałoby nie powinien być połączony ze zmartwieniem o sytuację finansową. Dbamy o godną jesień życia dla naszych seniorek i seniorów, o ich życiową stabilizację w obliczu osobistego dramatu – przekonywała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

reklama

Zdaniem resortu, z tego rodzaju wsparcia finansowego może skorzystać nawet dwa miliony seniorów, którym dzięki zmianom wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe. 

Ustawa zakłada wypłatę świadczenia:

  • od 1 lipca 2025 do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15 proc.,
  • od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25 proc.
Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać również osoby, które owdowiały kilka lat temu. Dzięki ustawie zyskają oni prawo do dodatkowych pieniędzy. Aby jednak tak się stało, muszą spełnić kilka dodatkowych warunków. Jest to:

  • osiągnięcie wieku emerytalnego;
  • pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka; 
  • nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Kancelaria Prezydenta dodaje, że wysokość renty wdowiej nie może przekroczyć 3-krotności najniższej emerytury. W przypadku przekroczenia wskazanej sumy, świadczenia, ulegają pomniejszeniu. Oznacza to, że wdowa, lub wdowiec, w sumie będą mogli odbierać maksymalne świadczenie wynoszące 5705 zł (według propozycji rządu, w 2025 roku po waloryzacji, najniższa emerytura ma wynosić 1901,71 zł brutto). 

reklama

Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby upoważnionej. Wypłata renty wdowiej zostanie wstrzymana, w przypadku, kiedy wdowa, lub wdowiec postanowią wejść w nowe związek małżeński.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama