reklama
reklama

Przeszukanie siedziby firmy ABB Polska. Wszczęto postępowanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia.pl

Przeszukanie siedziby firmy ABB Polska. Wszczęto postępowanie - Zdjęcie główne

Postępowanie wyjaśniające w sprawie ABB | foto Wikipedia.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światPojawiło się podejrzenie, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.
reklama

W ostatnich miesiącach firma ABB pojawiła się w nagłówkach z powodu zwolnień grupowych w Aleksandrowie Łódzkim. Teraz przeszukano siedzibę w Warszawie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się ABB

Do UOKiK dotarły sygnały, że ABB Polska wraz ze swoimi partnerami dystrybucyjnymi mogła zawrzeć porozumienia podziałowe, polegające na przydzielaniu poszczególnym partnerom klientów oraz projektów realizowanych na rzecz klientów końcowych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał oświadczenie.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom

- podkreśla UOKiK.

Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

reklama

Podejrzewamy, że ABB Polska wraz ze swoimi dystrybutorami mogą dokonywać uzgodnień dotyczących podziału rynku, cen i wymiany kluczowych informacji. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, w ramach którego przeprowadziliśmy przeszukania. Odbyły się one za zgodą sądu i w asyście Policji w siedzibie ABB Polska oraz u pięciu dystrybutorów przedsiębiorcy. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy

– przekazuje prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Urząd podkreśla, że za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy, a menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi kara do 2 mln zł.

UOKiK zaznacza, że dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia sankcji pieniężnej.

reklama

Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy w charakterze „świadka koronnego” z Prezesem UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia

- podano.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama