Reklama

Reklama

„Rejestr ciąż” wchodzi w życie. Sprawniejszy system czy inwigilacja?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: PAP

„Rejestr ciąż” wchodzi w życie. Sprawniejszy system czy inwigilacja? - Zdjęcie główne

Co znajdzie się w Systemie Informacji Medycznej? | foto PAP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Polska i świat W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, na podstawie którego w Systemie Informacji Medycznej znajdą się informacje na temat stanu zdrowia pacjentów oraz ciąży.

Reklama

Rozporządzenie dotyczące szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej opublikowano we wtorek 21 czerwca. 

Nowe rozporządzenie wchodzi w życie w lipcu. Co znajdzie się w SIM? 

Jak informuje PAP, według zapewnień Ministerstwa Zdrowia zmiany mają przełożyć się na zwiększenie dostępności i przejrzystości informacji przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej. Ma to usprawnić pracę personelu medycznego, ułatwić obieg dokumentacji medycznej i ograniczyć koszty jej udostępniania. Wśród danych, które pojawią się w Systemie Informacji Medycznej pojawią się między innymi dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej i informacja o ciąży.

Temat tak zwanego „rejestru ciąż” (danych rejestrowanych w Systemie Informacji Medycznej) spotkał się z dużą krytyką ze strony członków opozycji. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk mówił, że wspomniany rejestr ciąż ma służyć kontroli kobiet. Twierdził, że chodzi o kontrolę donoszenia ciąży i straszenie prokuraturą.

Na początku czerwca rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, poszerzenie zakresu danych raportowanych w ramach systemu informacji medycznej to wynik zaleceń wypracowanych przez zespół, który został powołany przez Komisję Europejską. Jak mówił, miał on wypracować standard raportowania medycznego, który ułatwi pracę lekarzy w ramach coraz szerszego zakresu danych medycznych, które podlegają digitalizacji.

Rozporządzenie wejdzie w życie 6 lipca 2022 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy