Reklama

Rozpoczynasz studia? Masz w rodzinie studenta? Sprawdź, czy ma szansę na dodatkowe pieniądze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Rozpoczynasz studia? Masz w rodzinie studenta? Sprawdź, czy ma szansę na dodatkowe pieniądze - Zdjęcie główne

Można otrzymać nawet 4 tysiące dofinansowania do studiów | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Trwa nabór wniosków na dofinansowanie nauki w szkole wyższej, szkole policealnej, kolegium lub na przeprowadzenie przewodu doktorskiego. O pieniądze mogą się starać studenci z niepełnosprawnościami. Zobacz, o jakie kwoty można wnioskować.

Początek października to tradycyjnie start nowego roku akademickiego. Mamy ważną wiadomość: nadal można składać wnioski na dofinansowania nauki na wyższej uczelni, w szkole policealnej, kolegium lub na przeprowadzenia przewodu doktorskiego. Świadczenie mogą otrzymać osoby, które mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. 

Będziesz wnioskować o pieniądze? Przygotuj dokumenty

Dofinansowanie dla osób z niepełnosprawnościami obejmuje koszt opłaty za naukę (czesne) lub opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego. To drugie dotyczy osób, które mają wszczęty przewód doktorski, a nie są uczestnikami studiów doktoranckich. Dla uczniów szkół policealnych i studentów przewidziany jest także dodatek na pokrycie innych kosztów kształcenia.

Istnieje możliwość otrzymania świadczenia również przez uczniów posiadających orzeczenie o lekkim stopniem niepełnosprawności. Muszą oni jednak spełnić określone warunki.

Wnioski na rok akademicki 2022/2023 można składać do 10 października. Wcześniej jednak należy przygotować: 

Możliwe wsparcie aż na 20 semestrów 

Maksymalna kwota dofinansowania kosztów nauki, dotyczących semestru/półrocza objętego dofinansowaniem, wynosi w przypadku:

A) dodatku na pokrycie kosztów kształcenia:

  • do 1000 zł - dla wnioskodawców pobierających naukę w szkole policealnej lub kolegium,
  • do 1500 zł - dla pozostałych wnioskodawców;
B) dodatku na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego – do 4.000 zł;

C) opłaty za naukę (czesne) – równowartość kosztów czesnego w ramach nauki na jednym kierunku - niezależnie od daty poniesienia kosztów, ale dofinansowanie powyżej kwoty 4000 zł jest możliwe tylko, jeśli wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu wnioskodawcy nie przekracza kwoty 764 zł (netto) na osobę;

D) jeśli osoba niepełnosprawna pobiera naukę jednocześnie na dwóch lub więcej kierunkach studiów wyższych, kwota dofinansowania do czesnego na drugim i kolejnych kierunkach może wynieść do 50 procent kosztów ponoszonych na każdym z tych kierunków. Dofinansowanie powyżej kwoty 2000 zł jest możliwe, jeśli wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu wnioskodawcy nie przekracza kwoty 764 zł (netto) na osobę, z zastrzeżeniem zasad dotyczących wkładu własnego.

Rządowe wsparcie finansowe możemy otrzymać aż do 20 semestrów różnego rodzaju etapów nauki na poziomie wyższym (szkoła policealna, kolegium, studia I stopnia, studia II stopnia, studia III stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe, przewód doktorski, który został otwarty poza studiami). Świadczenie jest przyznawane semestralnie, dlatego, aby otrzymać kolejny dodatek, trzeba pokazać zaświadczenie o zaliczeniu semestru lub potwierdzenie frekwencji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy