Reklama

Reklama

Rząd znosi większość obostrzeń pandemicznych. Co zmieni się od 1 marca?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: kadr z transmisji Kancelarii Premiera

Rząd znosi większość obostrzeń pandemicznych. Co zmieni się od 1 marca? - Zdjęcie główne

Rząd poinformował o zniesieniu większości obostrzeń pandemicznych | foto kadr z transmisji Kancelarii Premiera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że czarny scenariusz się nie ziścił. Szef rządu poinformował o zniesieniu większości obostrzeń pandemicznych dotyczących sfery gospodarczej. Priorytetem służby zdrowia ma być odmrażanie służby zdrowia, a docelowo Covid-19 ma być traktowany jak sezonowa grypa.

Reklama

Obostrzenia - zmiany od 1 marca 

Od 1 marca większość obostrzeń ma przestać obowiązywać. Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski poinformowali o zmianach, które nastąpią za tydzień. 

Nadal będą obowiązywały:

  • maseczki w miejscach publicznych, np. transporcie zbiorowym, sklepach, 
  • izolacja i kwarantanna domowników (izolacja 7 dni jeśli nie wystąpiły objawy, lekarz POZ może ją przedłużyć), 
  • kwarantanna po przyjeździe z innego kraju (zwolnione są osoby z Unijnym Certyfikatem Covidowym).

Utrzymana została też zasada 1,5-metrowego dystansu społecznego. 

- Rozdział pandemii nie jest jeszcze zamknięty. Pandemia nauczyła nas pokory, spokojnego podejmowania decyzji. Widzimy dziś, że śmiertelność wywołana wariantem Omicron, jest dużo niższa, niż przestrogi których słuchaliśmy. 

Podczas konferencji zaprezentowano grafikę, z której wynika, że 30 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19 to osoby zaszczepione. Pozostałych 70 proc. pacjentów to osoby niezaszczepione. 

- Decyzja, którą dzisiaj komunikujemy, jest oparta na wnikliwej analizie trendów epidemicznych i sytuacji w szpitalach, ale też innych informacji, które braliśmy pod uwagę, decydując, że od 1 marca znosimy większość restrykcje mające charakter gospodarczy - mówił Adam Niedzielski. 

Minister Niedzielski wskazywał, że w szczycie V fali zakażeń oficjalnie odnotowywano ok. 60 tys. przypadków dziennie. Dziś to ok. 20 tys. przypadków, a z tygodnia na tydzień liczba ta spada nawet o 30 proc. Dużo mniej pacjentów wymaga też hospitalizacji. Minister wskazywał, że aktualna fala najmniej obciążasystem szpitalnictwa. 

- Ryzyko, które na początku stycznia ocenialiśmy jako wysokie, nie wiedząc dokładnie jaki będzie mechanizm przekładania zakażeń na hospitalizacje, dziś możemy ocenić jako stosunkowo niskie - tłumaczył Niedzielski. 

Covid-19 jak grypa 

Minister ocenił, że wskaźnik immunizacji społecznej, w wyniku szczepień i przejścia zakażenia, przekroczył 90 proc. 

- To oznacza, że jesteśmy zabezpieczeni przed nawrotami. Oczywiście w ramach mutacji, z którymi mieliśmy do czynienia. Cały czas musimy być świadomi ryzyka, że gdzieś na świecie możę dojść do mutacji, która wymknie się ochronie immunologicznej i to największe ryzyko - mówił Niedzielski. 

Docelowo Covid-19 ma być traktowany podobnie jak sezonowa grypa. 

- Priorytetem staje się odmrażanie służby zdrowia. Kierunkiem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej. Odrabianie długu zdrowotnego, który narósł przez czas pandemii, będzie teraz priorytetem zdrowotnym - zakończył minister. 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy