Reklama

Reklama

Stawki mandatów od 1 stycznia 2022. Maksymalne kwoty przyprawiają o zawrót głowy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Stawki mandatów od 1 stycznia 2022. Maksymalne kwoty przyprawiają o zawrót głowy   - Zdjęcie główne

Jakie kary czekają od nowego roku kierowców łamiących przepisy? | foto gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Polska i świat 13 grudnia 2021 roku Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary dla łamiących przepisy ruchu drogowego. Od 1 stycznia 2022 roku maksymalna kwota grzywny wzrośnie z 5 do 30 tys. zł. Co jeszcze się zmieni? Taryfy ulgowej nie będzie.

Reklama

Mandaty 2022. Jakie kary czekają od nowego roku kierowców łamiących przepisy?

Najbardziej radykalna zmiana to podwyżka wysokości grzywny nakładana w postępowaniu mandatowym, która wzrośnie z 5 do 30 tys. zł. Nowe prawo usprawnia także uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Grzywną nie niższą niż 3 tys. zł zostaną ukarani kierowcy, którzy nie zachowają szczególnej ostrożności lub będą prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Tyle samo zapłacimy za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, ominięcie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych przez sprawcę, który w ciągu dwóch lat przed dniem popełnienia czynu był już prawomocnie skazany za określone wykroczenia.

Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h będzie nas kosztować 800 zł. Jeśli jednak kierowca w ciągu dwóch ostatnich lat popełnił to samo wykroczenie, zapłaci dwukrotność kwoty, czyli 1600 zł. Obecnie za przekroczenie prędkości o 31 – 40 km/h kierowcy musieli zapłacić 200 – 300 zł.

Za wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym grozi mandat w wysokości 1000 zł, w przypadku recydywy kierowca będzie musiał pokryć dwukrotność sumy. Za jazdę pojazdami mechanicznymi bez posiadania uprawnień – 1500 zł zamiast 1000 zł, w przypadku recydywy 3000 zł.

Objeżdżanie zamkniętych kolejowych rogatek, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory, jeśli opuszczanie szlabanów już zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zakończone, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory w sytuacji, w której nie ma miejsca by opuścić przejazd – 2000 zł, w przypadku recydywy 4 tys. zł.

Nowe zasady przyznawania punktów karnych 

Nowe prawo modyfikuje działanie systemu naliczania punktów karnych. Będzie on zależny od uregulowania należności za mandat. Od stycznia 2022 punkty będą usuwane z konta dopiero po dwóch latach od uiszczenia należności za karę. 

Maksymalna nałożona na kierowcę liczba punktów za wykroczenie wzrośnie z 10 do 15, przy czym limity nie ulegają zmianie. 

Ważną zmianą jest również skorelowanie wysokości składki OC z liczbą punktów karnych obciążających konto kierowcy. Piratów drogowych będą czekały wyższe składki. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy