reklama
reklama

Ta importowana herbata ma zakaz sprzedaży! Rygor natychmiastowy!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ta importowana herbata ma zakaz sprzedaży! Rygor natychmiastowy! - Zdjęcie główne

Niebezpieczna herbata wycofana z rynku w trybie natychmiastowym. Sprawdź | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światReakcja odpowiednich służb na nieprawidłowości w produkcie spożywczym wywołała natychmiastowe konsekwencje. Odpowiedzialna instytucja nie miała wątpliwości co do potrzeby szybkiego działania w obliczu stwierdzonych uchybień. Bezpieczeństwo konsumentów ponownie stało się priorytetem.
reklama

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) zadecydowała o natychmiastowym wycofaniu z rynku jednej tony herbaty czarnej i zielonej. Towar, który miał trafić do sprzedaży w Polsce, nie spełniał podstawowych wymogów jakości handlowej i został zatrzymany. Decyzja została opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że nie ma możliwości jego legalnej dystrybucji.

Skąd pochodziła wadliwa herbata?

Zatrzymana partia pochodziła ze Sri Lanki – państwa znanego z eksportu wysokogatunkowych herbat. Jednak nie wszystkie produkty spełniają standardy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. IJHARS nie ujawniła wszystkich szczegółów, ale jak zaznaczono, zakres nieprawidłowości był na tyle poważny, że zaszła konieczność zastosowania bezwzględnego zakazu sprzedaży.

reklama

Inspektorzy stwierdzili szereg uchybień, które odnosiły się przede wszystkim do nieprawidłowego oznaczenia produktu. Wskazano na brak danych producenta, kraju pochodzenia, składu, a także informacji o sposobie przechowywania. Wszystkie te elementy powinny być zawarte na etykiecie i w języku polskim. Ich brak to nie tylko naruszenie przepisów, ale także potencjalne zagrożenie dla konsumenta.

Na czym polega rygor natychmiastowej wykonalności?

W praktyce oznacza to, że nawet jeśli importer zamierza złożyć odwołanie od decyzji IJHARS, to i tak nie ma prawa wprowadzić produktu do obrotu. „Decyzja o zakazie wprowadzania do obrotu została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności” – podkreśla IJHARS. Taki mechanizm prawny stosuje się w przypadkach poważnych naruszeń standardów handlowych i zagrożeń dla zdrowia publicznego.

reklama

Szeroki zakres kontroli importowanych towarów

Działania IJHARS nie ograniczają się do pojedynczych przypadków. Tylko w 2024 roku inspektorzy przeprowadzili 69 715 kontroli produktów rolno-spożywczych sprowadzanych z zagranicy. Najczęściej badano towary pochodzące z Ukrainy, Chin oraz Wielkiej Brytanii. Wśród najczęściej sprawdzanych kategorii znalazły się świeże owoce i warzywa, przetwory owocowo-warzywne, zboża, ryby i nasiona oleiste.

Najczęściej wykrywane nieprawidłowości

Podczas inspekcji stwierdzano rozmaite uchybienia, spośród których dominowały:

reklama

  • niezgodne z prawem oznaczenia etykiet,
  • zbyt wysoki poziom wilgotności produktów,
  • obecność szkodników.

Każda z tych wad może wpływać na bezpieczeństwo żywności i jej przydatność do spożycia.

Ryzyko dla kupujących

Niepełne lub fałszywe oznaczenia mogą prowadzić do sytuacji, w której konsument nieświadomie zakupi produkt nieodpowiedni dla swojego zdrowia. Dotyczy to przede wszystkim osób z alergiami pokarmowymi lub wymagających specjalnych diet. Niewiedza o składzie czy kraju pochodzenia naraża kupującego na dodatkowe zagrożenia, szczególnie jeśli produkt był źle przechowywany.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo