reklama
reklama

Te długi się nie przedawniają. Co zrobić, gdy nie wygasają?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Te długi się nie przedawniają. Co zrobić, gdy nie wygasają? - Zdjęcie główne

Co zrobić, gdy Twój dług się nie przedawnia? Warto znać te wyjątki | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światDługi to temat, który nie znika z biegiem lat. Choć wiele osób liczy na to, że upływający czas sprawi, że ich dług przestanie istnieć, w rzeczywistości przepisy prawa mogą działać na korzyść wierzyciela. Zanim dłużnik zdecyduje się czekać na upływ czasu, warto poznać zasady dotyczące przedawnienia, aby zrozumieć, kiedy może on liczyć na ochronę przed wierzycielem, a kiedy czas nie będzie jego sprzymierzeńcem.
reklama

Zasadniczo roszczenia cywilne przedawniają się po 6 latach. Wyjątkiem są roszczenia powtarzalne, takie jak umowy najmu czy świadczenia okresowe, które przedawniają się szybciej – po 3 latach. Jeśli po upływie tego okresu dłużnik zgłosi zarzut przedawnienia, wierzyciel nie będzie mógł skutecznie dochodzić swojego roszczenia na drodze sądowej. Przedawnienie ma na celu ochronę dłużnika przed wiecznymi roszczeniami, ale nie we wszystkich przypadkach.

Wyjątki, które warto znać

Istnieje jednak kilka wyjątków, w których przedawnienie nie ma zastosowania. W takich przypadkach dług może być dochodzony przez wierzyciela, nawet po wielu latach.

reklama

1. Zniesienie współwłasności

Roszczenia związane ze zniesieniem współwłasności rzeczy nie podlegają przedawnieniu. Każdy współwłaściciel nieruchomości może domagać się jej zniesienia w każdym momencie, niezależnie od tego, jak długo trwała współwłasność.

2. Prawo do nieruchomości

Roszczenia dotyczące prawa własności nieruchomości, takie jak roszczenia wydobywcze czy negatoryjne, nie podlegają przedawnieniu. Właściciel może dochodzić swoich praw w dowolnym czasie.

3. Roszczenia niemajątkowe

Do roszczeń, które nie ulegają przedawnieniu, należą także sprawy dotyczące kontaktów z dzieckiem czy inne kwestie opiekuńcze.

reklama

4. Szkody jądrowe

Roszczenia dotyczące naprawienia szkód wyrządzonych przez zjawiska o charakterze jądrowym również nie podlegają przedawnieniu. Takie sprawy mogą być dochodzone w każdym czasie.

5. Zbrodnie wojenne i ludobójstwo

Sprawy związane z zbrodniami wojennymi, ludobójstwem oraz zbrodniami przeciwko ludzkości są wyjątkowe – nie podlegają przedawnieniu, ponieważ sprawcy nie mogą uniknąć odpowiedzialności, niezależnie od upływu lat.

Zawieszenie przedawnienia a jego przerwanie

W polskim prawie wyróżnia się dwa ważne pojęcia, które mają wpływ na bieg przedawnienia: zawieszenie i przerwanie. Zawieszenie przedawnienia oznacza, że na pewien czas nie liczy się okres, w którym roszczenie może ulec przedawnieniu. Zawieszenie ma miejsce w przypadkach przewidzianych przez prawo, na przykład gdy dłużnik jest niezdolny do podejmowania działań prawnych. Zawieszenie powoduje, że czas przestaje biec przez określony okres. Wtedy wierzyciel nie może dochodzić swojego roszczenia, ale po zakończeniu tego okresu czas przedawnienia znów biegnie normalnie.

reklama

Z kolei przerwanie przedawnienia powoduje całkowite zerwanie dotychczasowego okresu przedawnienia i rozpoczęcie go od nowa. Do przerwania dochodzi najczęściej, gdy wierzyciel podejmuje czynności mające na celu dochodzenie roszczenia, na przykład wnosi pozew do sądu, a także w przypadku, gdy dłużnik podejmuje jakiekolwiek działania, które mają na celu uregulowanie długu. Wtedy okres przedawnienia zostaje wyzerowany i zaczyna biec od nowa, co daje wierzycielowi nowe możliwości dochodzenia swoich roszczeń.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo