Reklama

Reklama

Te leki zostały wycofane z użytku. Sprawdź, które z nich masz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał w ostatnim czasie wycofanie z aptek w całej Polsce szeregu lekarstw. Sprawdź, czy masz je w apteczce.

Reklama

Jeżeli się okaże, że na liście są lekarstwa, które znajdują się w naszym domu, powinniśmy je zutylizować, czyli wyrzucić do specjalnego pojemnika. Najłatwiej znaleźć je w aptece. Niestety, punkty, w których kupiliśmy specyfik nie mają obowiązku przyjąć go od nas, nawet jeżeli posiadamy paragon zakupu. I faktycznie, bardzo mało miejsc decyduje się na takie działanie. Zdarza się to tylko wówczas, gdy apteka otrzyma taką zgodę od hurtowni, w której zakupiła wycofany produkt.

Wycofują leki z wadami i zanieczyszczone 

GIF podejmuje decyzje o wstrzymaniu lub wycofaniu produktu leczniczego z różnych przyczyn. Główny powodów zachodzi, gdy w czasie przeprowadzonych kontroli i badań zaistnieją uzasadnione podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom, np.  kontrolerzy znaleźli wady jakości, czy też  ustalili, że produkt jest zanieczyszczony.  W takich przypadkach organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wydają odpowiednie decyzje. I tak, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny może zadecydować o wstrzymaniu, na terenie swojego działania, obrotu określonych serii produktu leczniczego. Natomiast Główny Inspektor Farmaceutyczny może podjąć decyzję o wstrzymaniu produktu na terenie całego kraju. 

Wstrzymane całe serie 

Kolejnym krokiem jest wstrzymanie sprzedaży wskazanych serii danego produktu leczniczego we wszystkich hurtowniach i aptekach, do momentu uzyskania wyników badań laboratoryjnych "potwierdzających bądź wykluczających wadę jakościową".

Nie wiesz, jakie lekarstwa zostały ostatnio wycofane z obrotu? Sprawdzisz to w naszej galerii. 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.

Polecane artykuły:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy