Dziedziczenie po zmarłych zwykle kojarzy się z nieruchomościami, pojazdami, gotówką czy biżuterią. Tymczasem wielu Polaków nie wie, że po śmierci bliskiej osoby mogą im również przysługiwać znaczące środki z subkonta w ZUS oraz z Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE).
W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko 800 milionów złotych spadkobiercom zmarłych ubezpieczonych. Średnia wartość zgromadzonych środków na subkoncie to ok. 29 000 zł, ale nie brakuje przypadków, gdzie kwota sięgała 39 000 zł.
Co ważne – ZUS nie powiadamia samodzielnie o tych pieniądzach. To spadkobierca musi sam złożyć wniosek, by uzyskać należne środki. I może to zrobić w dowolnym czasie.
Kiedy i gdzie składać wniosek?
Jeśli zmarły był członkiem OFE i zmarł przed osiągnięciem wieku emerytalnego, należy najpierw złożyć wniosek do danego funduszu emerytalnego. Po podziale środków, OFE przekazuje informacje do ZUS, który wypłaca pieniądze.
W przypadku, gdy zmarły osiągnął wiek emerytalny lub nie należał do OFE, wniosek należy złożyć bezpośrednio do ZUS. Najczęściej wykorzystywane formularze to ZUS-USS i EWG-P, dostępne do pobrania ze strony internetowej ZUS.
Nie istnieje żaden termin graniczny – można wystąpić o te pieniądze nawet kilka lat po śmierci osoby bliskiej.
Jak ZUS dzieli środki po śmierci ubezpieczonego?
Jeżeli zmarły był w związku małżeńskim z obowiązującą wspólnością majątkową, wówczas połowa środków zgromadzonych podczas trwania małżeństwa trafia do żyjącego małżonka – nie jako wypłata gotówkowa, ale jako transfer na jego subkonto emerytalne.
Reszta pieniędzy jest przekazywana osobom wskazanym przez zmarłego jako uposażone. Jeżeli nie zostały one wskazane, środki trafiają do masy spadkowej i są dzielone zgodnie z kodeksem cywilnym.
Jeśli zmarły był rozwiedziony lub istniała rozdzielność majątkowa, środki mogą zostać przekazane byłemu małżonkowi – ale tylko, jeśli wynika to z prawomocnego orzeczenia sądu. Również wtedy środki są przenoszone na jego subkonto, a nie wypłacane w gotówce.
Formalności – co trzeba mieć?
Odzyskanie środków nie jest skomplikowane, o ile posiada się odpowiednie dokumenty. Wymagane są:
- skrócony odpis aktu zgonu zmarłego
- dokument potwierdzający pokrewieństwo (np. akt urodzenia, małżeństwa)
- prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia
- kopia dowodu osobistego osoby składającej wniosek
Wniosek można złożyć osobiście, listownie lub poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.