reklama
reklama

Ułatwienie dla osób z długami. Mniejsza część pensji będzie podlegać zajęciu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ułatwienie dla osób z długami. Mniejsza część pensji będzie podlegać zajęciu - Zdjęcie główne

Uwaga! Korzystne zmiany dla zadłużonych. Spłaty będą mniej dotkliwe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światZ pozoru korzystna decyzja o zwiększeniu płacy minimalnej może przynieść skutki, które nie były brane pod uwagę przez ustawodawcę. Wzrost pensji to również wzrost kwoty wolnej od zajęć komorniczych, co znacząco wpływa na cały system egzekucyjny i relacje między dłużnikami a wierzycielami.
reklama

Prawo pracy w Polsce gwarantuje każdemu pracownikowi minimalną kwotę dochodu, której nie można zająć na poczet zadłużenia. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego do 4806 zł brutto, od stycznia 2026 roku zwiększa się również ta kwota – do 3605,85 zł. „To może się wydawać symboliczne, ale w skali roku oznacza ponad tysiąc złotych, których komornik nie będzie mógł zająć” – komentują specjaliści.

Ta zmiana w sposób systemowy chroni dłużnika, ale znacznie ogranicza możliwości skutecznej egzekucji zobowiązań.

Komornik związany przepisami

Polskie prawo egzekucyjne precyzyjnie określa, jakie zobowiązania mają pierwszeństwo. Alimenty mogą być ściągane w wysokości do 60 proc. wynagrodzenia. W przypadku innych długów – bankowych, konsumenckich czy gospodarczych – obowiązuje pełna ochrona do poziomu kwoty wolnej. Dla komorników oznacza to konieczność działania w ciasnych ramach, co w efekcie spowalnia całą procedurę.

reklama

Sektor mikropożyczek i firm udzielających krótkoterminowego finansowania opierał się na szybkim odzyskiwaniu należności. Teraz, przy rosnącej kwocie wolnej od potrąceń, model ten przestaje działać. Firmy te będą musiały przemyśleć warunki kredytowe, podnieść ceny usług i wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, co bezpośrednio odbije się na klientach.

Coraz mniej do zajęcia

Osoby zarabiające tuż powyżej płacy minimalnej stanowią rosnącą grupę dłużników, wobec których egzekucja jest wyjątkowo trudna. Ich dochody chronione są niemal w całości, co oznacza, że wierzyciel musi liczyć się z wieloletnim oczekiwaniem na zwrot należności. Symboliczne raty spłacane przez lata to standard, który demotywuje do dalszych prób egzekucyjnych.

reklama

Alimenty pozostają wyjątkiem – mogą być zajmowane bez względu na próg ochrony. Reszta zobowiązań zyskuje status „chronionych”, co budzi kontrowersje. Dla jednych to ulga, dla drugich – realna strata. W efekcie system staje się coraz bardziej niesprawiedliwy i mniej skuteczny.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo