reklama
reklama

Ustawa o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej trafiła do Sejmu. Co zakłada projekt?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Ustawa o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej trafiła do Sejmu. Co zakłada projekt? - Zdjęcie główne

Do Sejmu trafił projekt ustawy o powołaniu Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej | foto PAP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światDo Sejmu trafił projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej (ZPHM) . Rządowy pomysł powołania zespołu ma zwiększyć efektywność działań, które zapewnią niezbędną i szybką pomoc poza granicami Polski.
reklama

Projekt ma wprowadzić mechanizmy prawne oraz organizacyjno-finansowe funkcjonowania ZPHM. Zespół ma składać się z 60 specjalistów (między innymi lekarzy, dentystów, ratowników medycznych, pielęgniarek, położnych oraz diagnostów laboratoryjnych) podzielonych na dziesięcioosobowe sekcje. Członkami mają być wyspecjalizowani ratownicy oraz osoby udzielające wsparcia humanitarnego. 

Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej prowadzić będzie działania mające na celu zapewnienie pomocy poza terenem Polski osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub tym, u których w przypadku opóźnienia specjalistycznej pomocy może dojść do zagrożenia stanu zdrowia. Ma także prowadzić akcje ratunkowo-ewakuacyjne obywateli Polski poszkodowanych w wypadkach i innych nagłych zdarzeniach, zabezpieczać pod względem medycznym akcje zapewniające pomoc polskim obywatelom i ich rodzinom. Do zadań ZPHM ma też należeć wspieranie innych państw w ratunkowych działaniach na ich terenie.

reklama

Warunkiem członkostwa w ZPHM jest posiadanie specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w zakresie ratownictwa medycznego bądź udzielenia pomocy humanitarnej, poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do niejawnych informacji z klauzulą „poufne”. Członkowie będą mogli ubiegać się o możliwość uczestnictwa w zespole poprzez otwarty nabór, ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej. Na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej na czas określony (nie mniej niż trzy lata) przyjętemu członkowi będzie przysługiwać wynagrodzenie za udział w ZPHM oraz gotowość do działań.  

Za funkcjonowanie ZPHM ma odpowiadać Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ma on prowadzić nabór do zespołu, przygotować plan organizacji, oraz koordynować udział członków w ćwiczeniach i szkoleniach w kraju i poza nim. 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama