Reklama

Wolne o jeden dzień dłużej? 27 grudnia obchodzimy nowe święto państwowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Wolne o jeden dzień dłużej? 27 grudnia obchodzimy nowe święto państwowe - Zdjęcie główne

Wolne o jeden dzień dłużej? 27 grudnia obchodzimy nowe święto państwowe | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat 27 grudnia 2021r. po raz pierwszy będziemy obchodzić nowe święto państwowe. Ustanowiono Narodowy Zwycięski Dzień Powstania Wielkopolskiego. Czy będziemy cieszyć się przerwą świąteczną o jeden dzień dłużej niż zwykle?

 Czego dotyczy nowe święto państwowe?

Narodowy Zwycięski Dzień Powstania Wielkopolskiego ma na celu upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918r. w Poznaniu. Wielkopolscy powstańcy walczyli przeciwko Republice Weimarskiej, o zwrot ziem znajdujących się pod zaborem pruskim. Celem powstania było wyrażenie sprzeciwu wobec germanizacji oraz odzyskanie ziem i państwowości. 

Zwycięskie powstanie zakończył rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo dopełnił traktat wersalski podpisany 4 miesiące później. Zgodnie z ustaleniami traktatu, do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanoweniu nowego święta państwowego w budynku dawnego Hotelu Bazar. Miejsce podpisania uchwały ma znaczenie symboliczne, to właśnie w Hotelu Bazar, w grudniu 1918 roku, Ignacy Paderewski wygłosił przemówienie, które stanowiło impuls do wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Przed podpisaniem uchwały, Prezydent złożył wieniec na grobie pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, gen. Stanisława Taczaka.

Czy 27 grudnia będzie dniem ustawowo wolnym od pracy?

Dzień 27 grudnia mógłby przedłużyć świąteczną przerwę o kolejny dzień. Niestety władze podjęły przeciwną decyzję i Narodowy Zwycięski Dzień Powstania Wielkopolskiego pozostaje dniem pracującym. 

- Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego" – tłumaczył Prezydent RP.

Nieustalenie 27 grudnia dniem ustawowo wolnym od pracy, nie umniejsza jednak istocie święta. Pod względem historycznym, Powstanie Wielkopolskie było niezwykle ważnym aktem zbrojnym.

– To akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego; cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej – podkreślał Andrzej Duda.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy