reklama
reklama

Wybrała się na zwolnieniu lekarskim... na Maltę. Co na to ZUS i sąd?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wybrała się na zwolnieniu lekarskim... na Maltę. Co na to ZUS i sąd? - Zdjęcie główne

Kobieta twierdziła, że będąc na Malcie, pracowała. Tymczasem najpewniej była tam na wakacjach (zdjęcie poglądowe). | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światNa co muszą być gotowe osoby przebywające na zwolnieniu? Jakie mają prawa i obowiązki? Warto wiedzieć, że ZUS i i Urząd Skarbowy mają uprawnienia do przeprowadzania kontroli w różnych aspektach związanych z zatrudnieniem.
reklama

Sporo osób – w tym także w naszym regionie – idzie na zwolnienie lekarskie i uważa, że w tym czasie może robić, co chce. Okazuje się, że nie bardzo...

Popatrzmy na przykład łodzianki, która wyjechała za granicę, chociaż miała przebywać na zwolnieniu lekarskim. Sąd w Łodzi wydał w jej sprawie wyrok, wziął pod uwagę nawet... wyciągi z kart płatniczych. O sprawie napisał money.pl.

W pierwszym półroczu 2024 roku ZUS przeprowadził już ponad 260 tys. kontroli, wydał 18,6 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłat na kwotę ok. 24 mln zł!

– Instytucja skupia się na weryfikacji prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz sposobie wykorzystywania zwolnień przez ubezpieczonych – pisze money.pl.

reklama

Umowy o pracę zawarte po to, żeby wyłudzić zwolnienie. Co za to grozi? 

Jak było w przypadku wspomnianej mieszkanki Łodzi? Została ona zatrudniona na cztery miesiące w jednoosobowej firmie remontowej jako przedstawiciel handlowy. Ale już w drugim miesiącu pracy zachorowała i przebywała na zwolnieniu lekarskim.

– ZUS zakwestionował autentyczność umowy o pracę, argumentując, że została ona zawarta jedynie dla pozoru. Sąd zgodził się z tą interpretacją, wskazując na szereg nieprawidłowości – pisze money.pl.

Kobieta m.in. mieszkała pod tym samym adresem, pod którym znajdowała się siedziba firmy. W pierwszym miesiącu pracy przebywała na Malcie, co zdaniem sądu nie miało charakteru służbowego. Najprawdopodobniej kobieta wyjechała na wakacje, choć ona twierdziła, że był to wyjazd w celach zawodowych.

reklama

Co istotne, pracodawca nie potrafił uzasadnić potrzeby zatrudnienia tej osoby. Praca miała polegać na "wystawianiu faktur", a w okresie zatrudnienia... nie wystawiono ani jednej.

– Sąd uznał, że celem zawarcia umowy było jedynie uzyskanie statusu pracowniczego, umożliwiającego otrzymanie zasiłku chorobowego. W konsekwencji podtrzymano decyzję ZUS o nieuznaniu obowiązkowego ubezpieczenia społecznego w okresie zatrudnienia – pisze portal.

ZUS wysyła kontrolerów. Mogą sprawdzić, czy jesteś w domu i chorujesz

Dodajmy, że ZUS ma prawo wysłać kontrolera, który sprawdzi, czy pracownik rzeczywiście przebywa pod adresem podanym na zwolnieniu lekarskim. A nieobecność może być uznana za naruszenie zasad zwolnienia.

reklama

Pracodawca ma prawo do kontrolowania prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich przez swoich pracowników. Dotyczy to zarówno przypadków, gdy wypłaca wynagrodzenie za czas choroby z własnych środków, jak i sytuacji, gdy wypłaca zasiłki chorobowe i opiekuńcze oraz świadczenie rehabilitacyjne.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama