W życie weszły zmiany w przepisach, które dały możliwość kontroli trzeźwości pracowników i sprawdzania na obecność środków działających podobnie do alkoholu.
Szef chce zbadać twoją trzeźwość w pracy? Musisz o tym wiedzieć
W Kodeksie pracy znalazł się zakaz dopuszczania do pracy pracownika nietrzeźwego lub będącego pod wpływem narkotyków. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nietrzeźwość pracownika będzie mogła być stwierdzona na dwa sposoby. I tak, w razie uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy (np. zatacza się) – badanie trzeźwości będzie mogła przeprowadzić policja. Punkt ten dotyczy to wszystkich pracowników. Natomiast w przypadku określonych w przepisach wewnątrzzakładowych, pracodawca będzie mógł przeprowadzić samodzielną, prewencyjną kontrolę trzeźwości, nawet gdy po pracowniku nie widać, że pił alkohol.Takie same zasady będą stosowane do sprawdzania, czy pracownik nie jest pod wpływem narkotyków.
Przedstawiciele firmy AlcoSense zaznaczają w rozmowie z nami, że firma, która chce zacząć przeprowadzać kontrole trzeźwości swoich pracowników, musi wprowadzić odpowiedni zapis do regulaminu pracy.
Muszą w nim znaleźć się informacje o tym, kto, kiedy, w jaki sposób i w jakich okolicznościach będzie badany na obecność alkoholu. Taka informacja musi trafić do zatrudnionych przynajmniej na dwa tygodnie przed pierwszą kontrolą
- słyszymy. Co ważne, według przepisów samodzielne badanie alkomatem nie może naruszać godności i innych dóbr osobistych pracownika. Kontrola powinna zostać przeprowadzona w sposób higieniczny, bezstresowy i zapewniający prywatność testowanemu.
Na żądanie pracodawcy lub pracownika będzie mogła być wezwana policja, aby przeprowadziła badanie. Jeżeli okaże się, że ten znajduje się pod wpływem alkoholu, lub narkotyków, decyzja o zakwalifikowaniu okresu niedopuszczenia go do pracy będzie należała do szefa. Będzie on mógł uznać ją za nieobecność usprawiedliwioną, z wynagrodzeniem lub bez albo nieobecność nieusprawiedliwioną. Ponadto pracodawca będzie mógł nałożyć na takiego pracownika karę porządkową - karę upomnienia, nagany lub karę pieniężną. Będzie również mógł zwolnić go dyscyplinarnie.
Samodzielne badanie alkomatem. Sprawdź te szczegóły
-tłumaczą przedstawiciele firmy. Warto także zwrócić uwagę na takie aspekty jak automatyczne przypomnienie o wymaganej kalibracji i pamięć urządzenia, w której zmieści się odpowiednia liczba ostatnich wyników testów z możliwością łatwego przeniesienia ich do komputera.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.