Reklama

Reklama

Living labs – nowoczesne rozwiązania na potrzeby sportu w Eindhoven

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Living labs – nowoczesne rozwiązania na potrzeby sportu w Eindhoven - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport W dniach 11-13 czerwca 2019 przedstawiciele Klastra Innowacyjnych Nawierzchni Sportowych i Rekreacyjnych VERDE oraz partnerów projektu Inno4Sports: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Instytut Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX" uczestniczyli w drugim już  międzynarodowym wydarzeniu projektu, organizowanym tym razem w Eindhoven w Holandii.

Reklama

Przypomijmy, iż wydarzenia międzynarodowe projektu Inno4Sports to cykl trzydniowych seminariów, połączonych z wizytami studyjnymi i analizą przypadków typowych dla danej lokalizacji w zakresie wdrażania innowacji w sporcie, mających na celu wzajemne uczenie się i poznawanie dobrych praktyk, mogących mieć później zastosowanie w regionie łódzkim i innych regionach partnerskich projektu. 

W Eindhoven gospodarzem była Fundacja Sports & Technology – lider projektu. Tematem przewodnim konferencji było zastosowanie rozwiązań technologicznych w codziennym otoczeniu człowieka i przestrzeni publicznej jako stymulatora sportu, zdrowego trybu życia i witalności. Zjawisko to znane jest pod angielskim skrótem „smart city”.

Wybór miejsca pod kątem tematyki seminarium nie był przypadkowy: region Brabancji (gdzie znajduje się Eindhoven) uznany został w 2011 roku za „najmądrzejszy” region Europy. Z punktu widzenia Łodzi szczególnie istotny wydaje się kontekst społeczny-gospodarczy: Eindhoven to miasto podobnym profilu jak nasz ośrodek, zdominowane niegdyś przez monokulturę przemysłową zbudowaną wokół fabryk Philipsa, które musiało poradzić sobie od lat 90-tych ze spuścizną postindustrialną i na nowo „wynaleźć” swoją tożsamość. Posiada zatem doświadczenia zbliżone do wyzwań, jakie stoją przed Łodzią i regionem.

Jak zawsze w trakcie seminariów międzynarodowych, spotkanie wypełnione było przeplatającymi się prezentacjami przypadków oraz wizytami w obiektach sportowych.

Szczególnie interesujące jest wykorzystanie w Eindhoven konceptu „living labs”, czyli „żywych laboratoriów”. Gospodarz eventu, tj. Fundacja Sports & Technology, jest partnerem kilkunastu takich projektów, w ramach których w przestrzeni publicznej umieszcza się rozwiązania technologiczne (często z zakresu IT), ułatwiające mieszkańcom wykorzystanie miasta jako obszaru dogodnego dla uprawiania sportu amatorskiego lub innej aktywności fizycznej. Przykładem może być odblaskowe oznakowanie ścieżek do biegania, przydatne zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, będące efektem prac badawczo-rozwojowych jednej z firm ulokowanych w kompleksie High-Tech Campus.

Duże parki Eindhoven, na czele z ogromnym obszarem zielonym na południu miasta (park Genneper, dolina Dommel) są gęsto zapełnione taką „małą” infrastrukturą, co w połączeniu z obecnością wielu dużych obiektów sportowych (boiska, korty, trasy piesze i rowerowe, zbiorniki wodne) wydaje się być kluczem do popularyzacji sportu masowego i amatorskiego.

Wspomniany High-Tech Campus, który zwiedzali oczestnicy seminarium, to natomiast rodzaj parku naukowo-technologicznego i inkubatora przedsiębiorczości, gdzie rodzą się i są rozwijane innowacyjne pomysły, mające następnie zastosowanie w przestrzeni publicznej. Niewątpliwie imponująca w Eindhoven jest skala nakładów na prace badawczo-rozwoje na rzecz sportu, dzięki czemu Holandia jest jednym ze światowych liderów zdrowia i witalności, zarówno w obszarze sportu masowego, jak i zawodowego.

Potwierdzeniem tego faktu była wizyta w narodowym holenderskim centrum szkolenia pływaków i pływaczek olimpijskich. Centrum to dysponuje najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi, które pozwalają monitorować wyniki treningowe i wyłapywać najmniejsze detale, mające wpływ na osiągane rezultaty. W efekcie elitarni sportowcy, szkolący się w centrum, osiągają od kilkunastu lat najlepsze wyniki na świecie, przywożąc medale ze wszystkich dużych imprez mistrzowskich.

Ponadto jako ciekawostkę, jednak prowokującą ożywioną dyskusję, należy wskazać rosnące wykorzystanie rozwiązań IT w sporcie – chodzi tutaj o e-sport i fitness (w tym ćwiczenia dla dzieci) w środowisku rzeczywistości rozszerzonej lub wirtualnej. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że rozwiązania te stoją w sprzeczności z promowaniem aktywności fizycznej, gdyż w jeszcze większym stopniu zakładają obecność w środowisku VR, jednakże – jak wskazują socjolodzy – dla dzieci wychowanych w epoce smartfonów i bezustannego połączenia z Internetem może to być główna zachęta do uprawiania sportu, jakkolwiek przewrotnie może to zabrzmieć dla starszych generacji. Kwestia pozostaje otwarta, lecz z pewnością stanowi ona jedno z bardzo rozwojowych zagadnień już w najbliższej przyszłości.

Kolejny International Event planowany jest na przełom września i października b.r. w Rovaniemi (Finlandia).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy