Reklama

Reklama

Największe wyścigi kolarskie na świecie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Największe wyścigi kolarskie na świecie - Zdjęcie główne

Największe wyścigi kolarskie na świecie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Do największych wyścigów kolarskich takich jak Tour de Pologne należą przede wszystkim kolarskie wyścigi szosowe i uprawiane są na całym świecie od ponad stu lat. Wyścigi szosowe dzielą się na jednodniowe, podczas których drogę od startu do mety najwybitniejsi kolarze z krajów całego świata pokonuje się w czasie jednego dnia, oraz wieloetapowe czyli takie które mogą trwać od kilku do kilkunastu dni lub tygodni. Najsłynniejsze na świecie zawody jednodniowe najczęściej odbywają się na wiosnę w Belgii i północnej Francji. Jesienią również odbywają się na terenach Włoch i południowej Francji. Wiele tras prowadzi przez bardzo ekstremalne warunki jazdy, przede wszystkim fatalne drogi o bardzo złej nawierzchni, zazwyczaj w czasie nagłych zmian pogodowych i ulewnych deszczy.

Reklama

Do największych jednodniowych kolarskich wyścigów zalicza się pięć imprez o niezwykle bogatych tradycjach i historii. Począwszy od rozgrywanego we Włoszech, zawodach kolarskich na trasie dwóch wielkich miast Mediolan- San Remo, w którym kolarze co roku w marcu biorą udział w pierwszym noworocznym wyścigu na Wybrzeżu Liguryjskim, powszechnie uwielbianego przez sprinterów z całego świata. Pierwszy tego typu wyścig miał miejsce w 1907 roku. Następnie przychodzi pora na flamandzkie Ronde van Vlaanderenczyli niezwykle wymagający wyścig dookoła Flandrii. Szczególne wyzwanie dla kolarzy stanowi bardzo duża ilość stromych podjazdów, połączona z wąskimi i brukowanymi drogami. Dodatkową trudność stanowi pogoda, w tym silny wiatr oraz częste i gęste opady deszczu, nierzadko zmuszające kolarzy do zejścia z roweru . Pierwszy start tego wyścigu odbył się w 1913 roku, co uważa się za najmłodsze w całej piątkowej klasyce.

Trzeci wyścig to najsłynniejsze jednodniowe kolarskie zawody na trasie Paryż-Roubaix, gdzie trasa wytyczona jest na drogach z kamienistego bruku, które nie raz potrafią dać w kość nawet najbardziej doświadczonemu kolarzowi. Aby wygrać należy przejechać blisko dwieście sześćdziesiąt kilometrów, z czego blisko jedna piąta to tzw. kocie łby. Pierwszy tego typu wyścig miał miejsce już w 1896 roku. 

Czwarty wyścig ma miejsce na belgijskiej trasie Liège-Bastogne-Liège, swój początek miał w 1892 roku, w którym kolarze muszą zmierzyć się z blisko dwustu pięćdziesięciu kilometrową trasą przez szereg krótkich, ale niezwykle stromych podjazdów i potrzeba niezwykłej wytrzymałości aby sprostać na takiej drodze. Rekordzistą tej drogi jest słynny Eddy Merckx który aż pięciokrotnie odnosił tam zwycięstwo. Z kolei ostatni wyścig zwany jako Giro di Lombardia po raz pierwszy odbył się w 1907 roku i prowadzi przez górzyste drogi słynnego jeziora Como. 

Z kolei wśród największych wielodniowych wyścigów kolarskich, można zaliczyć trzy najpopularniejsze wyścigi: 

Tour de France, to od 1903 roku najsłynniejszy rowerowy wyścig na świecie, w którym każde zwycięstwo jest krokiem milowym w karierze i światowych mediach a każda trasa jest niezwykle wymagający pod względem fizycznym i technicznym. Lider TdF jeździ w żółtym trykocie.

Giro d'Italia to coroczny wyścig który ma miejsce w maju, każdy jego etap można podzielić na zawody sprinterskie, średnie oraz górskie. Lider klasyfikacji tego wyścigu jeździ w różowym trykocie.  

Vuelta de Espana. to ostatni z Wielkiej Trójki, którego trasa biegnie dookoła Hiszpanii. Lider klasyfikacji jeździ w czerwonym trykocie.

Więcej informacji na stronie: http://sbft.pl/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy