Reklama

Reklama

Widzew – Resovia. Czy była ręka? Co mówią przepisy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Widzew – Resovia. Czy była ręka? Co mówią przepisy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Piłkarze Widzewa przegrali wczoraj bardzo ważne spotkanie z Resovią Rzeszów, tracąc gola w doliczonym czasie drugiej połowy. Kontrowersji jednak nie brakuje, bo zanim padła bramka, jeden z zawodników Resovii zagrał piłkę ręką. Sędzia jednak nie przerwał gry. Czy arbiter popełnił błąd?

Reklama

Zdania na ten temat są o dziwo podzielone. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zagranie ręką piłkarza w trakcie meczu nie jest już jednoznaczne z zatrzymaniem gry i odgwizdaniem przewinienia. Nic dziwnego, że sami piłkarze gubią się coraz bardziej w pogmatwanych przepisach gry.

- Nie mi oceniać pracę sędziego, uważam jednak, że piłkarz Resovii powiększył obrys ciała i zagrał piłkę ręką, blokując podanie. Teraz jednak ilość interpretacji zagrania ręką jest tak duża, że trudno mi to ocenić powiedział po meczu Mateusz Możdżeń, który trafił piłką w rękę rywala w feralnej 91. minucie meczu.

Zagranie ręką widzieli wszyscy, włącznie ze szkoleniowcem Resovii. Trener przyjezdnych uważał na pomeczowej konferencji prasowej, że sędzia nie popełnił błędu przy ocenie tej sytuacji.

- Ręka była ewidentna, ale to kwestia interpretacji przepisów. Moim zdaniem sędzia podjął dobrą decyzję, bo nie było ruchu naszego zawodnika przy dotknięciu piłki - mówił szkoleniowiec drużyny gości. 

— Łukasz Rogowski ZS (@zawodsedzia) November 4, 2019

Zajrzyjmy zatem do przepisów gry na sezon 2019/2020. W Artykule 12 „Gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie” znajdujemy następujący zapis:

Zagranie piłki ręką stanowi przewinienie, gdy zawodnik:
- rozmyślnie dotyka piłkę ręką lub ramieniem, włączając w to ruch ręki/ramienia w kierunku piłki,
- wchodzi w posiadanie/kontrolę nad piłką po tym, jak dotknęła ona jego ręki/ramienia i następnie:
*zdobędzie bramkę na przeciwniku,
*stworzy w ten sposób szansę na zdobycie bramki,
*zdobywa bramkę przeciwko drużynie przeciwnej bezpośrednio po kontakcie z ręką/ramieniem, nawet jeżeli kontakt ten był przypadkowy (dotyczy to również bramkarza).

Zazwyczaj będzie przewinieniem, gdy zawodnik dotyka piłkę ręką/ramieniem, a:
- ręką/ramieniem nienaturalnie powiększy obrys ciała,
- ręka/ramię będzie znajdowała się powyżej barku (poza sytuacją, gdy zawodnik rozmyślnie zagrywa piłkę, która następnie dotyka jego ręki/ramienia).

Powyższe przewinienia mają również miejsce, gdy piłka dotyka ręki/ramienia bezpośrednio po kontakcie z głową, ciałem (w tym stopą) innego zawodnika, który przebywa w bliskiej odległości.

Z wyjątkiem powyżej opisanych przewinień, zazwyczaj nie jest przewinieniem sytuacja, gdy piłka dotyka ręki/ramienia zawodnika:
- bezpośrednio po kontakcie z głową lub ciałem (włączając stopę) zawodnika, u którego następuje kontakt piłki z ręką,
- bezpośrednio po kontakcie z głową lub ciałem (włączając stopę) innego zawodnika, który przebywa w bliskiej odległości,
- jeżeli ręka/ramię znajduje się blisko ciała i nie powiększa go w sposób nienaturalny
- który upada, a jego ręka/ramię znajduje się między ciałem a podłożem w celu amortyzacji i upadku i nie jest wyciągnięta/e w bok lub nie znajduje się pionowo względem ciała.

Pogrubione zostały te zapisy, które podlegają interpretacji w tej konkretnej sytuacji. Zachęcamy do obejrzenia poniższego wideo i przeanalizowania całej sytuacji.

Naszym zdaniem screen użyty w zdjęciu ilustrującym ten tekst rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy