Reklama

Planujesz wziąć ślub? Zorganizuj wesele z głową! Poradnik

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Planujesz wziąć ślub? Zorganizuj wesele z głową! Poradnik - Zdjęcie główne

Planujesz wziąć ślub? Poradnik | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa łodzianek Organizacja ślubu i wesela to dla narzeczonych często nie lada wyzwanie. Jak skutecznie odhaczać kolejne rzeczy z listy przygotowań, by nie przerósł nas nadmiar przedślubnych obowiązków? Co omówić już przed weselem, by w ten wyjątkowy dzień oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów?

Ślub jest bez wątpienia jedną z najbardziej szczególnych i podniosłych chwil w życiu człowieka. Dlatego tak ważne jest, by tego dnia wszystko – w miarę możliwości – dopiąć na ostatni guzik. Czy istnieje sekret udanego wesela? Jedno jest pewne. By przebiegło pomyślnie, przygotowania warto zacząć przynajmniej rok wcześniej. Taki zapas czasowy pozwoli młodym wybrać do ślubnej współpracy najlepszą ekipę i zaskoczyć gości profesjonalizmem w pełnym wydaniu. O czym jeszcze powinni pamiętać narzeczeni, organizując wesele, i co najważniejsze, z jakimi wydatkami muszą liczyć się w 2023 roku?

1. Obrączki

Czyli jeden z najważniejszych symboli ślubu, po zakup którego dobrze, by para narzeczonych udała się wspólnie. Obrączki wykonywane są w salonach jubilerskich wyłącznie na zamówienie, co oznacza, że młodzi mogą łączyć różne wzory i opcje pokazane na dostępnych wzornikach. Jak dowiedzieliśmy się od jubilera, narzeczeni nie muszą zamawiać takich samych obrączek. Wybrane modele mogą różnić się między sobą wzorem, a nawet szerokością. Większość salonów oferuje dodatkowo darmowy grawer. Ceny? Od 1200 zł za parę wzwyż. Wśród dostępnych opcji, znajdziemy obrączki z białego i żółtego złota, a także wzbogacone kamieniami, brylantami lub cyrkoniami.

2. Sala weselna

To w jej stronę narzeczeni powinni poczynić pierwsze kroki przygotowań, gdyż w wypadku lokalu roczny termin rezerwacji jest dziś absolutnym minimum. Czym warto kierować się przy jego wyborze? Przede wszystkim miejscem. Dobrze, gdy przyjęcie odbywa się w promieniu maksymalnie 50 km od miejsca zaślubin. Większa odległość może przysporzyć kłopotu gościom, a także samym organizatorom. Warto zwrócić uwagę także na salę przyjęć, jej wielkość i walory estetyczne. Jeśli wesele organizujemy latem, upewnijmy się również, że jest ona wyposażona w klimatyzację. W końcu, nie zapomnijmy także zebrać opinii na temat jedzenia i obsługi. Co ustalić już wcześniej z właścicielem lub managerem restauracji?

 • liczbę gości,
 • menu i godziny wydawania poszczególnych dań, np. obiadu,
 • kształt i ustawienie stołów,
 • kwestie ciasta, tortu i alkoholu,
 • dekorację sali.
W okresie tak gwałtownie wzrastających cen warto dopytać, czy podawana stawka za "talerzyk" może ulec zmianie i jakiej kwoty zmiana ta może dotyczyć. W 2023 za miejsce weselne zapłacimy średnio 250-400 zł. 

3. Dekoracja miejsca ślubu i sali weselnej

Niezależnie od tego, czy zaślubiny odbywają się w kościele, urzędzie czy plenerze, obowiązkowym elementem wystroju będą kwiaty. Jakie?

Każde, a ich wybór zależy tylko i wyłącznie od preferencji panny młodej

– mówi nam Dorota Chaciewicz, florystka i podkreśla, że dziś pracownie florystyczne zapewniają też wszystkie inne elementy wystroju, a więc: materiały, wazony, świeczniki, lampiony, ścianki ozdobne czy napisy. Ze względu na ilość elementów i możliwych opcji dekoracji, trudno jest jednoznacznie mówić o jej kosztach. Uzależnione są one od rodzaju wybranych kwiatów, ilości ozdób, wielkości kościoła i sali weselnej. Od ok. 160 zł zamówimy bukiet ślubny dla panny młodej, który – w większości przypadków – staje się podstawą do wyboru przewodniego motywu całej dekoracji, korsarzu świadkowej i męskich butonierek. Nierzadko z wybranym kwiatowym stylem łączy się także przystrój samochodu. Jego ceny – w zależności od rodzaju i ilości kwiatów – zaczynają się od 200 zł.

4. Oprawa muzyczna na przyjęciu weselnym

Kiedy przyszli małżonkowie powinni pomyśleć o zarezerwowaniu zespołu? Minimum pół roku przed ślubem, a najlepiej rok lub jeszcze wcześniej. Jeśli jednak nie traficie ze swoim terminem u poleconych Wam profesjonalistów, warto poprosić ich o rekomendacje innych zespołów.

Dobra oprawa muzyczna to od lat must have każdego wesela. Nawet najbardziej wytrawni imprezowicze nie będą bawić się bez dobrej muzyki. Dlatego w tym wypadku naprawdę warto zainwestować w osobę znającą się na rzeczy. Bezpieczny termin rezerwacji to 12-18 miesięcy wcześniej. Jak wygląda współpraca młodych i zespołu odnośnie wyboru repertuaru?

Zawsze pytamy o oczekiwania oraz ich wizje na wesele. W ten sposób dowiadujemy się, czy wesele ma być w stylu alternatywnym, biesiadnym czy też bankietu. Najważniejsze jednak jest elastyczne dopasowanie utworów do klimatu panującego na parkiecie w danym momencie.

– mówi nam Zespół MocArt ze Zduńskiej Woli. 

Wszystkie najważniejsze ustalenia takie jak data, miejsce, czas wykonywania usługi, cena muszą znaleźć się na umowie.

Godzina zakończenia wesela jest zapisana w umowie. Jeśli goście dobrze się bawią to jest tam zawarta również opcja przedłużenia imprezy. Decyzja o przedłużeniu należy oczywiście do Pary Młodej i podczas świetnej zabawy zawsze chętnie na to przystajemy.

– mówi Zespół MocArt. 

Większość zespołów zapewnia również oprawę oświetleniową i scenografię. Posiadając systemy bezprzewodowe, muzycy, podczas grania mogą również prowadzić zabawę pośród gości na parkiecie, jak i przy stołach

5. Dodatkowa atrakcja: fotobudka, mobilny drink bar, czekoladowa fontanna a może fontanna iskier?

Oferta dla Par młodych jeśli chodzi o atrakcje jest naprawdę szeroka i bogata. Zaczynajac od ciężkiego dymu i fontanny iskier na pierwszy taniec, przez wszystkie rodzaje fotobudek na prosecco vanach kończąc. Hitem ostatniego sezonu była zdecydowanie fotobudka 360. Ale co to właściwie jest? Jest to platforma na której stają uczestnicy i z wykorzystaniem różnych gadżetów wykonują dynamiczne filmiki, podczas gdy rama z telefonem obraca się i ich nagrywa. Nagranie które przeplata przyśpieszone zwolnione tempo jest udostępniane gościom w przeciągu 5-10 sekund i mogą oni zamieścić je na swoich social mediach. Warto wspomnieć, że nie dostaniemy klasycznych wydruków, które kojarzą nam się ze słowem Fotobudka. Takie możemy natomiast otrzymać, gdy wybierzemy klasyczną Fotobudkę, lub fotolustro czyli bardziej elegancką formę Fotobudki z wielkim zwierciadłem, przed którym na czerwonym dywanie niczym gwiazdy Hollywoood wykonujemy sobie sesje zdjęciowe. Co będzie tegorocznym hitem wesel? Z pewnością dużą popularność zyskają prosecco vany, czyli stare włoskie motorki lub pianina. Maja one zamontowane kraniki, z których leci schłodzone prosecco dla Waszych gości. Jest tez możliwość podłączenia kega z piwem, lub serwowania przeróżnych drinków na bazie prosecco.


6. Fotograf i/lub kamerzysta

Dziś już praktycznie każda młoda para chce utrwalić wyjątkowe ślubne chwile w postaci profesjonalnych zdjęć i filmów. O czym musi pamiętać, rezerwując fotografa? Przede wszystkim, by wprost przedstawić mu swoje oczekiwania, a więc:

preferowaną ilość zdjęć, którą ma wykonać (często uzależniona jest od wybranego pakietu),
czas pracy fotografa (czy ma być już na domowych przygotowaniach, czy dopiero na ślubie i – co ważne – do kiedy),
miejsce wspólnego zdjęcia (czy przed kościołem, czy w plenerze, czy przed restauracja, czy na sali),
ewentualnie – dodatkowo – kwestie dotyczące sesji małżeńskiej.

Michał Wojciechowski, fotograf i kamerzysta Video Flash, mówi nam, że dziś coraz bardziej popularne są sesje wyjazdowe. Te stanowią jednak niemałe wyzwanie, zarówno organizacyjne, jak i finansowe, gdyż ich koszty oscylują w granicach 5 tys. złotych i więcej.

Jeżeli jednak para chce zaoszczędzić pieniądze i czas, może zdecydować się na krótką sesję podczas wesela. Najczęściej młodzi kierują się jednak zasadą złotego środka i krótko po ślubie umawiają się z fotografem gdzieś w najbliższej okolicy. Czy w przypadku miejsca obowiązuje zasada "do wyboru, do koloru"? Rzadko.

Zazwyczaj w pierwszej kolejności pojawiają się propozycje fotografa i to z nich wybiera para. Owszem, czasami zdarza się, że para zaproponuje swoje, ale fotograf ma już praktyczne doświadczenie, jak pracuje się w danym miejscu, czy jest wolne i ile kosztuje jego wynajęcie – tłumaczy Michał Wojciechowski.

Z kamerzystą ustalamy natomiast ilość filmów, ich długość oraz konkretne momenty, na których zależy nam, by zostały nagrane. Jak przyznaje Michał Wojciechowski, dziś odchodzi się już od długich nagrań. A więc, jeżeli chcemy utrwalić np. całą homilię księdza, to warto o tym wspomnieć kamerzyście wcześniej, bo może on nagrać tylko jej fragmenty. Jak długo po weselu czeka się na efekty pracy? Nierzadko obróbka setek zdjęć i montaż filmów zajmują trochę czasu, dlatego okres realizacji najlepiej ustalić w umowie. W niej zawieramy również cenę usługi. Ta, w zależności od ilości zdjęć, waha się w granicach 1000-3000 zł. Jeśli chcemy, by nasze wesele obsłużył profesjonalista, termin zarezerwować musimy przynajmniej pół roku wcześniej.

7. Suknia ślubna i garnitur

Wybór sukni ślubnej to zawsze duże przeżycie dla panny młodej. Przeważnie ma kogoś do pomocy. Jeśli jest to osoba znająca się na rzeczy, zawsze warto jej posłuchać. Warto też zaufać profesjonalnej obsłudze w salonach ślubnych, gdzie zazwyczaj jest duży wybór sukni, zarówno co do wzorów jak i rozmiarów. Jak twierdzi właścicielka Salonu ślubnego "Michalina" w Bełchatowie, zarówno niska i drobna panna młoda, jak i panna w rozmiarze 48 czy 50 mogą przymierzyć i zamówić wymarzoną suknię na ten tak ważny dzień. Przy tak dużej kolekcji sukien najtrudniej jest wybrać tę jedną jedyną. Gdy decyzja zapadnie, przymiarki i dopasowywanie to już zadanie personelu. Na szczęście, dla panny młodej w jednym miejscu można dopasować wszystkie dodatki, poczynając od butów i bielizny, a kończąc na welonie czy biżuterii ślubnej. Niektóre salony ślubne mają w swojej ofercie również sukienki okazjonalne na wesele i poprawiny dla najbliższych i gości.

Dlaczego warto wykonać próbną fryzurę i próbny makijaż? Poczucie bezpieczeństwa w tym dniu wydaje się bezcenne.

Pan Młody - garnitur

W hierarchii najważniejszych wydarzeń w życiu ślub plasuje się w ścisłej czołówce – a im większe oczekiwania, tym większy stres. Nie da się ukryć, że tego dnia Pan Młody będzie przyciągał równie wiele spojrzeń, co jego wybranka. Tym bardziej warto zadbać o nieskazitelną stylizację, która zachwyci gości, oraz doda mu pewności siebie. W kolekcji Recman Ślubna Perfekcja 2023 znajdziemy zarówno nowoczesne, jak i klasyczne stylizacje, dzięki którym Pan Młody może być spokojny o elegancki wygląd.

Ponadczasowa elegancja

Szykowne i wystawne przyjęcia w stylu glamour to wciąż jeden z najbardziej popularnych trendów ślubnych. Wyszukany charakter ceremonii wymaga odpowiedniego doboru stroju. Najlepiej postawić na klasyczne fasony i dodatki w ponadczasowych kolorach. Idealną propozycją na tego typu uroczystość będzie komplet Tanwin w kolorze głębokiego granatu. Garnitur został wzbogacony o szalowe wyłogi, które sprawią, iż Pan Młody będzie prezentował się niezwykle elegancko i wytwornie.

Stylowa krata

Deseń, który niezmiennie od kilku sezonów pojawia się w trendach ślubnych. Występuje w różnych odcieniach, w mocniejszym lub delikatnie zarysowanym wzorze. Garnitur Dowin w kolorze piaskowym dopełnionym odcieniami brązu i kawy z mlekiem jest idealną propozycją na uroczystości w stylu rustykalnym czy boho. W połączeniu z modną kamizelką i ciekawymi dodatkami pozwoli stworzyć niepowtarzalną stylizację, która pozwoli Panu Młodemu wyróżnić się z tłumu.

Postaw na kolor!

Panowie, którzy chcą zboczyć z utartych ścieżek klasyki, mogą w tym sezonie postawić na kolorowe garnitury. Różnokolorowe modele są jednym z mocniejszych akcentów pojawiających się w aktualnych trendach ślubnych. Szczególnie modne są odcienie beżu, fioletu czy zieleni. Flagową propozycją oferty ślubnej Recman jest garnitur Feria w stonowanym fiolecie, z którym dobrze skomponują się dodatki zarówno w złotym, jak i srebrnym odcieniu. Ten model sprawdzi się przede wszystkim podczas letnich ceremonii ślubnych, zwłaszcza tych, odbywających się w plenerze.

Nie zapomnij o dodatkach

Dodatki to jeden z tych elementów, dzięki którym Pan Młody może się wyróżnić. Odpowiednio dobrane detale sprawiają, że cały strój prezentuje się wyjątkowo.

Do obowiązkowych elementów należą spinki do mankietów. Pozwalają podkreślić indywidualny charakter mężczyzny, ale też w naturalny sposób podnoszą rangę wydarzenia, jakim jest ślub.

Wybór dodatków jest naprawdę duży – w ofercie Recman znajdziesz szeroką ofertę kolorów i modeli krawatów, muszek, kamizelek, poszetek czy pasków. Aby uzyskać odpowiedni efekt należy jednak kierować się dobrym smakiem i wystrzegać się przesady. Można oczywiście postawić na bardziej oryginalne rozwiązania, jak np. mucha zamiast krawata czy ciekawa kamizelka, ale unikajmy zbyt wielu dodatków.

Perfekcja na miarę twoich potrzeb

Jeśli nie czujesz się pewny, gdy chodzi o rozmiary i dopasowanie, skorzystaj z usługi szycia garniturów na miarę. Doświadczeni krawcy Recman dołożą wszelkich starań, aby komplet był jak najlepiej dopasowany do twojej sylwetki. Sam dobierzesz jego kolor, tkaninę czy guziki. Umów się na indywidualne konsultacje ze stylistą, podczas których ustalicie najważniejsze szczegóły.

Recman to polska marka oferująca ponadczasową odzież, obuwie i akcesoria dla mężczyzn. Flagowym wyrobem Recman są garnitury oraz marynarki projektowane w Polsce z najwyższej jakości materiałów. Asortyment zawiera również m.in. koszule, spodnie, kurtki, płaszcze, swetry i bluzy, bieliznę, obuwie oraz stylowe akcesoria. Koncepcja marki narodziła się w 1986 roku, kiedy powstał rodzinny zakład krawiecki specjalizujący się w szyciu odzieży męskiej. Dynamiczny rozwój firmy spowodował, że obecnie zespół liczy kilkuset doświadczonych ekspertów. Od 2011 roku Recman wspiera rozwój tenisa w Polsce i jest Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski Mężczyzn w tenisie, a jednym z ambasadorów marki jest triumfator turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej, Łukasz Kubot. Odzież i akcesoria sygnowane logo Recman dostępne są w kilkudziesięciu salonach firmowych na terenie całej Polski oraz w sklepie internetowym www.Recman.pl

 

8. Makijaż ślubny

Nawet najzdolniejsze Panny Młode w dniu ślubu nie malują się same. Czym Makijażystka kieruje się przy doborze makijażu? 
Przede wszystkim oczekiwaniami Klientki.

Wykonując makijaż dostosowuje go do oczekiwań i osobowości Klientki, dbając o każdy szczegół. Przeprowadzam dokładny wywiad, dzięki któremu wiem, jaki będzie klimat ślubu, suknia, sala. Mogę zapoznać się z geometrią twarzy Panny Młodej i zaproponować idealny makijaż. Staram się by kobiety w ważnych dla siebie dniach czuły się pięknie i komfortowo – opowiada nam Patrycja Aksman, Makijażystka. 

Przed rozczarowaniem w dniu ślubu ochroni Pannę Młodą, dziś już coraz częściej praktykowany makijaż próbny.

Po próbie Panna Młoda może ocenić czy makijaż jest odpowiednio trwały i czy spełnia jej oczekiwania. Skóra to żywy organ i naprawdę może nam spłatać figla… – wyjaśnia Makijażystka. Jak mówi, makijaż próbny wykonujemy ok. 2-4 tygodni przed uroczystością, możemy wtedy ocenić stan skóry i dobrać odpowiednie produkty. Wtedy Klientka powinna zacząć dobrze się nawadniać i odpowiednio nawilżać cerę, ponieważ to klucz do pięknie wyglądającego makijażu.

Proponuję także wykonanie regulacji brwi, żeby było czyste spojrzenie. To pięknie uzupełnia stylizację ślubną. Najlepiej oddać się w ręce zaufanej kosmetyczki odpowiednio wcześniej – słyszymy. Jak w tym przypadku wygląda rezerwacja terminu?

To zależy czy interesuje nas opcja stacjonarna, czy mobilna. Na pakiet ślubny z dojazdem należy zapisać się mniej więcej z rocznym wyprzedzeniem.

9. Fryzura ślubna

To kolejna ważna składowa ślubnego looku pani młodej. Tak samo, jak w przypadku makijażu, najlepiej wykonać ją dwa razy.

Fryzura próbna to dla mnie must have – mówi Bogusława Kęsy, właścicielka Salonu Fryzjerskiego Estillo. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, pierwsze podejście pozwala fryzjerce poznać włosy i oczekiwania klientki, a klientce technikę i propozycje fryzjerki i wspólnie dojść do kompromisu. Próbne uczesanie daje także możliwość sprawdzenia trwałości fryzury. Jak dochodzi do wyboru konkretnego uczesania?

Jeśli chodzi o mój model konsultacji z klientką, to zawsze zalecam, aby przygotowała sobie kilka zdjęć fryzur, które najbardziej jej się podobają. Wtedy mam już podgląd na jej gust i styl. Następnie rozmawiamy o sukni, czy będzie welon, ozdoba, o jakiej wstępnie myślała i wtedy mówię, jak ja to widzę, co możemy zrobić, a czego nie ma opcji zrobić na jej włosach i wspólnie osiągamy jakiś konsensus – tłumaczy nam fryzjerka. Koszt fryzury próbnej waha się w przedziale 120-150 zł. Tak samo, jak w przypadku makijażystek, istnieje możliwość zamówienia mobilnej fryzjerki.

10. Wypożyczenie samochodu

Z pozoru błaha sprawa, która w tym dniu nabiera szczególnego znaczenia. Jak zwraca nam uwagę Wiesław Brzoskowski z wypożyczalni aut ślubnych, przejazd autem do restauracji to dla pary młodej często jedyna chwila wytchnienia w ciągu tak stresującego dla nich dnia. Ważny jest więc kierowca, który zadba o całą oprawę przejazdu oraz podczas drogi dobrym słowem i swoim profesjonalizmem rozładuje napięcie małżonków. Jakie są najważniejsze cechy dobrego szofera? Poczucie humoru, zaangażowanie i… punktualność! 

Preferujecie auto nowoczesne, retro, a może limuzynę? Oferty firm wypożyczających samochody do ślubu są dziś naprawdę szerokie. Ceny za wynajem, w zależności od auta i odległości dojazdu, wahają się w granicach 1000-1600 zł. Koszt wypożyczenia obejmuje zwykle przystrojenie auta, dojazd do pana młodego, dojazd do pani młodej, przejazd do kościoła/urzędu i restauracji, obsługę szofera, a nierzadko także szampana i czerwony dywan.


Planujesz ślub jeszcze w tym roku? To ostatni dzwonek na przygotowania!

Powyższy ślubny research pokazuje, że jedną ze złotych zasad udanego ślubu jest bez wątpienia zorganizowanie. I wcale nie chodzi o to, by teraz myśleć tylko o ślubie, ale mieć świadomość, że czas płynie nieubłaganie i, jeżeli jest taka możliwość, nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. W całej tej przedweselnej gorączce niech nie umkną Wam więc także te najmniejsze detale, jak:

 • plan rozmieszczenia gości przy stołach,
 • winietki,
 • pudełko na koperty,
 • wazony/doniczki na kwiaty,
 • małe upominki dla gości,
 • prezenty dla rodziców,
 • weselny koszyczek ratunkowy dla gości,
 • księga gości,
 • i trochę luzu, bo ostatecznie nigdy wszystko nie idzie zgodnie z planem. 

Najważniejsze, by na Waszym weselu nie zabrakło ludzi i dobrego humoru. Wszystko inne zwykle, koniec końców, da się zastąpić.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy