Kilka informacji bieżących, związanych z epidemią COVID-19 i jej oddziaływaniem. Przekazujemy też bieżące rekomendacje.
- Rządowa „tarcza antykryzysowa” jest w fazie opracowywania – cały czas składamy poprzez KIG nasze uwagi i żądania zdecydowanego poszerzenia realnych instrumentów wsparcia bezpośredniego, bo prezentowane propozycje są dalece niewystarczające, a planowane i wdrażane już procedury będą spowalniały szybkość reakcji. O zakresie pakietu – poniżej.
- Na stornach ZUS pojawiły się już wnioski o odroczenie płatności składek w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Można starać się o odroczenie na 3 miesiące – niestety wymaga to uzasadnienia, a firmy prowadzące pełna księgowość mają obowiązek złożenia dodatkowo sprawozdań finansowych za lata ubiegłe oraz dokumenty o wysokości pomocy de minimis. Szczegóły procedury składania wniosku przez portal ZUS-EOP znajdują się tutaj.
- Zakłady produkcyjne są na razie wyłączone z zakazu przebywania na jednym obszarze ponad 50 osób. Zagrożenie jednak rośnie, stąd dla bezpieczeństwa ciągłości produkcji rekomendujemy zastosowanie rotacyjnego systemu pracy lub pracy zmianowej, z podziałem na zespoły, które z względu na odpowiednie przesunięcia czasowe nie mają ze sobą kontaktu podczas pracy i w strefach wejściowych.
Oczywiście tam, gdzie to możliwe należy ograniczyć liczbę pracowników do niezbędnego minimum, a w przypadku biur zastosować pracę zdalną. Praca zdalna jest zlecana w formie polecenia służbowego i polecenie to musi być respektowane przez pracownika – warto pokusić się o określenie w nim podstawowych zasad komunikacji i rozliczania zadań. Uwaga – zgodnie z art. 3 ustawy dnia 2 marca 2020 r. polecenie pracy zdalnej musi być wydane na czas oznaczony, a ustawa zakłada w tej chwili maksymalny okres do 180 dni licząc od dnia 8 marca. - W przypadku problemów z utrzymaniem produkcji możliwe jest korzystanie z pracy w godzinach nadliczbowych – zezwala na to definicja szczególnej potrzeby pracodawcy.
- W związku z sygnałami o spadku liczby zadań wykonywanych przez pracowników w wielu branżach rekomendujemy w pierwszej kolejności wykorzystanie zaległych urlopów z 2019 roku. W tym przypadku pracodawca ma prawo polecić pracownikowi wykorzystanie zaległego urlopu, czego nie może na razie zrobić w przypadku urlopów bieżących.
Zgłosiliśmy stronie rządowej daleko idące rekomendacje zmian w prawie pracy, które miałyby między innymi pozwolić na wysyłanie pracowników na urlopy bezpłatne z prawem do zasiłku w wysokości płacy minimalnej wypłacanego przez ZUS. Zdajemy sobie sprawę, że firmy muszą działać w taki sposób, by utrzymać zatrudnienie przy minimalnych kosztach – takie dziś sygnały odbieramy od naszych firm członkowskich. - Poddajemy pod Państwa rozwagę kwestię ustanowienia już dziś odpowiednich pełnomocnictw i wyznaczenia osób zastępujących prezesów, członków zarządów, menedżerów na wypadek konieczności nagłej kwarantanny lub zakażenia. Brak odpowiednich procedur i dokumentów pozwalających podpisywać zobowiązania może sparaliżować zarządzanie firmą w sytuacji choroby kadry zarządzającej.
- Wystosowaliśmy do Marszałka Województwa Łódzkiego pismo z wnioskiem o odblokowanie w trybie natychmiastowym środków przeznaczonych do wypłat w związku z realizacją przez przedsiębiorców projektów współfinansowanych z środków UE oraz ułatwienia i skrócenia procedur weryfikacji złożonych wniosków o płatność.
- W najbliższych dniach ŁIPH przygotuje apel do właścicieli nieruchomości komercyjnych o solidarne wsparcie najemców w formie czasowego obniżenia opłat czynszowych lub/i umożliwienia częściowego zawieszenia części płatności na odrębnie umówione okresy bezodsetkowe. Prześlemy Państwu ten apel, byście mogli załączyć go do wniosków składanych u swoich wynajmujących.
- Do końca tygodnia powinniśmy poznać szczegóły pakietu szykowanego przez rząd. Na poszczególne filary ma zostać przeznaczone :
- bezpieczeństwo pracowników – 30 mld zł
- finansowanie przedsiębiorstw – 74,2 mld zł
- ochrona zdrowia – 7,5 mld zł
- wzmocnienie systemu finansowego – 70,3 mld zł
- program inwestycji publicznych – 30 mld zł.
Bieżące informacje na temat „tarczy antykryzysowej” można śledzić na stronach Ministerstwa Rozwoju. - Przypominamy, że każda osoba, która miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub prawdopodobnym) powinna bezzwłocznie powiadomićtelefonicznie powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną. Jako pracodawcy jesteśmy zobowiązani do reagowania na wszelkie sygnały i przypadki stwierdzone wśród naszych pracowników. Telefon w Łodzi : 42 253 99 00 oraz telefony dyżurne dostępne po 15.00 i w dni wolne : 600 241 646, 570 204 085, 881 565 393.
Na stronach rządowych znajdziecie Państwo dodatkowe, choć zapewne znane już zalecenia dla przedsiębiorców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.