Reklama

1 maja w PRL na archiwalnych zdjęciach. Zobacz, jak kiedyś wyglądały uroczystość z okazji Święta Pracy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe

1 maja w PRL na archiwalnych zdjęciach. Zobacz, jak kiedyś wyglądały uroczystość z okazji Święta Pracy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
168
zdjęć

Obchody 1 Maja w Warszawie. | foto Narodowe Archiwum Cyfrowe

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź W okresie PRL obchody 1 maja w całym kraju miały charakter polityczny i były silne związane z propagowaniem ideologii socjalistycznej. Można to zobaczyć na archiwalnych zdjęciach z tego okresu.

Uroczystości z okazji 1 maja, co roku obchodzone są w wielu krajach na całym świecie. W Polsce ten dzień popularnie nazywany jest Świętem Pracy i jest to oficjalne wydarzenie państwowe, którego początki datuje się na przełom XVIII i XIX wieku.

Obchody 1 maja w Polsce

Jak podają historycy, obchody 1-majowe mają swoje korzenie w ruchu robotniczym i staraniach o lepsze warunki pracy. Międzynarodowe Święto Pracy zostało uchwalone w 1891 roku przez Drugą Międzynarodówkę, w celu upamiętnienia krwawo stłumionych strajków robotniczych w Chicago.

W Polsce 1 maja zyskał swoje miejsce w kalendarzu w 1950 roku, kiedy to ten dzień stał się ustawowym świętem państwowym wolnym od pracy. W czasach PRL, obchody 1-majowe były celebrowane zarówno w dużych jak i małych miastach, a ich charakter był polityczny i państwowy. Na ulicach można było zobaczyć liczne manifestacje oraz parady, a największe z nich odbywały się w Warszawie.

Ponadto na placach organizowano pokazy, wystawy i koncerty artystyczne miejscowych orkiestr. Nie brakowało również manifestacji z udziałem związkowców, robotników i działaczy politycznych.

Podczas trwania uroczystości, standardem stały się transparenty oraz hasła polityczne, podkreślające wagę i znaczenie pracy dla budowy wspólnego dobra, jakim miał być socjalizm. Hasła te nierzadko odnosiły się do emocji, a ich celem było podtrzymanie ducha walki klasy robotniczej czy propagowanie ideologii socjalistycznej. Innymi słowy, obchody 1-majowe służyły władzy do utrzymania systemu komunistycznego w kraju.

Jak wyglądały obchody 1-majowe w PRL? Możecie to zobaczyć na archiwalnych zdjęciach, które znajdziecie pod artykułem.