Dziś kolejna rocznica uruchomienia łódzkich tramwajów. W piątek 23 grudnia 1898 roku na pętli Helenów zawrócił pierwszy liniowy tramwaj. Uroczystego otwarcia dokonano o godz. 13:00 przed zajezdnią na ulicy Nowo-Wysokiej (Tramwajowej), po czym tramwaj wyruszył w stronę Helenowa.
Linie tramwajowe w Łodzi znikają z roku na rok
W Łodzi z roku na rok kolejne linie tramwajowe są zamykane. Torowiska są w fatalnym stanie technicznym i tramwaje nie mogą się po nich poruszać.
- W 2014 Hanna Zdanowska ogłosiła - Łódź będzie miała najlepszą komunikację miejską w Polsce. W 2022 brzmi to jak ponury żart - zamknięte jest 32% torowisk w mieście, migawki są najdroższe w Polsce, a jednorazowe droższe niż w stolicy, łódzkie tramwaje są trzecie najwolniejsze w kraju - mówi Kosma Nykiel.
Mapkę prezentującą degradację łódzkiej siatki tramwajowej przygotował łódzki aktywista Kosma Nykiel.
- Spędziłem 10 minut wymazując nieaktywne linie tramwajowe w Paint'cie i efekt końcowy mnie nieco ściął z nóg. 1/3 tras tramwajowych w Łodzi nie funkcjonuje - a tylko 10% jest aktualnie w remoncie - pisze Kosma Nykiel.
W Łodzi jednak cały czas inwestuje się w komunikację publiczną. Przeprowadzane są remonty torowisk. Proponowane są również nowe linie na trasach gdzie nie było do tej pory sieci tramwajowej.
- Jak kiedyś skończą się "inwestycje w komunikację publiczną" w Łodzi, to efekt będzie mniej więcej taki, że "operacja się udała, pacjent zmarł". Każdy w międzyczasie przesiądzie się na samochód, a pięknymi nowymi torowiskami będą jeździć puste tramwaje kontynuuje Kosma Nykiel.
Całe osiedla są dziś odcięte od komunikacji tramwajowej. Przez sytuację, która trwa w ten sposób lata jak m.in. na ul.Wojska-Polskiego powoduje trwałe zniechęcenie mieszkańców do komunikacji publicznej. Niektórzy mieszkańcy już zapomnieli jak to jest poruszać się po mieście trawajem.
CZYTAJ TAKŻE: Jak zlikwidowano tramwaj o najdłuższej trasie w Polsce? Tramaj nr 46 Łódź - Zgierz - Ozorków
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.