Reklama

Reklama

30 tys. zł grzywny za brak przeglądu?! Rząd proponuje kolejne kontrowersyjne podwyżki mandatów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 30 tys. zł grzywny za brak przeglądu?! Rząd proponuje kolejne kontrowersyjne podwyżki mandatów  - Zdjęcie główne

Rządowe przepisy poprawiające bezpieczeństwo na polskich drogach miałyby wejść w życie od stycznia 2022 roku (fot. policja.gov.pl) | wiadomości łódzkie | Łódź | TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Nie cichnie dyskusja dotycząca rządowego planu podwyżek mandatów i zaostrzenia kar za wykroczenia drogowe. Urzędnicy i politycy podkreślają, że tym sposobem chcą zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Wśród proponowanych zmian znalazł się punkt dotyczący podwyżki wysokości mandatu w przypadku braku aktualnego przeglądu pojazdu – po zmianie miałby wynosić od 1 do 30 tys. zł.

Reklama

Nowy taryfikator mandatów. Rząd zapowiada walkę z piratami drogowymi

!reklama!

Lista proponowanych przez rząd zmian wciąż się wydłuża. Pakiet nowych zasad i kar obowiązujących kierowców ma – przynajmniej w teorii – poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Jeśli jednak faktycznie dojdzie do zapowiadanych podwyżek, na polskich kierowców zostaną nałożone jedne z najwyższych kar w Europie.

Przypomnijmy, że zaostrzony taryfikator ma uwzględniać m.in. bardziej surowe kary za przekroczenia prędkości. Rząd chce, by za przekroczenie prędkości o 30 km/h kierowca zapłacił mandat karny w maksymalnej kwocie do 5 tys. zł. Jeśli wystąpi recydywa, czyli kierowca złamie przepis po raz kolejny, obligatoryjnie ma to być mandat od 3 do 5 tys. zł.

Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 1 grudnia 2021 roku.

Polecamy: Radykalne podwyżki stawek mandatów drogowych. Nowy taryfikator uderzy kierowców po kieszeni

30 tys. zł grzywny za brak przeglądu? Czy kierowcom grożą kolejne drakońskie podwyżki?

Art. 94  w § 1 przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywnę z w wysokości od 1 do 30 tys. zł dla "sprawcy zachowania polegającego na prowadzeniu pojazdu na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia". Zgodnie z zaproponowanymi zmianami w § 2a, jeśli sprawca opisanego wykroczenia w ciągu dwóch lat był już prawomocnie skazany za wykroczenie drogowe (określone w art. 86 § 1, 1a lub 2 lub art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 90 § 1, art. 92 § 1 i 2, art. 92a § 2, art. 92b § 1, art. 93 § 1, art. 94 § 1 lub art. 98 Kodeksu wykroczeń), to podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2 tys. zł (do 30 tys. zł).

Ponieważ wielu „kierowców” w Polsce siada za kółko bez wymaganych uprawnień, idea zaostrzenia tej kary wydaje się słuszna. Obecnie przyłapany na wykroczeniu kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł i zakazem kontynuowania jazdy. Jeśli policjant zdecyduje się skierować sprawę do sądu, na kierowcę może zostać nałożona grzywna do 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 3 lat.

Problem w tym że ze względu na konstrukcję § 2 odsyła do § 1 przez sformułowanie "tej samej karze podlega", w myśl tych przepisów podwyżka będzie dotyczyć także kary za prowadzenie w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazdu, mimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu, co oznacza, że za to wykroczenie będzie grozić kara od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy