Reklama

Reklama

„50 SŁÓW” O MIŁOŚCI

Opublikowano: śr, 17 cze 2020 18:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Po długiej przerwie spowodowanej pandemią powraca spektakl, który mówi o jej skutkach dla wielu relacji: nieumiejętności porozumienia się, nieprzystosowaniu do nowej sytuacji i demonach, które drzemią w każdym z nas, a które czas przymusowej izolacji bezlitośnie obnażył. 

!reklama! Spektakl „50 SŁÓW” Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego z brawurowo zagranymi rolami Katarzyny Cynke i Kamila Maćkowiaka wyprzedził swój czas. Kilkanaście miesięcy temu, kiedy miał swoją premierę, nikt nie pomyślałby, że w relacji można być za blisko i że owa bliskość może wywoływać nie tylko agresję, ale i stworzyć realną groźbę rozpadu związku. Okazało się, że komfortowa z założenia sytuacja – wieczór sam na sam, z kolacją, lampką wina i odrobiną intymności - może zakończyć się praniem rodzinnych brudów, krzykami i jawnie demonstrowaną nienawiścią wobec partnera. Czasami w małżeństwie z wieloletnim stażem wszystko zdaje się bowiem funkcjonować jak najlepiej – oboje dużo pracują, mają dziecko, którym się oboje zajmują, Słowem – stanowią zwyczajną, tradycyjną rodzinę, której na pierwszy rzut oka niczego zarzucić nie można. 

I wtedy przychodzi kryzys. 

Bo kiedy w życiu pary taki wieczór zdarza się często, wtedy rzeczywiście wszystkie plany spędzenia czasu tylko we dwoje mają szansę się zrealizować. Ale kiedy zdarza się raz na 10 lat, można bardzo się pogubić i nie do końca wiedzieć, co w chwilach bliskości ze sobą zrobić.... co ważnego sobie powiedzieć... 

Tak stało się w rodzinie Leny i Adama. Czas spędzony sam na sam obnażył wszystko, co w tej relacji nie działało. Pokazał, jak blisko od miłości jest do nienawiści, jak niezauważalnie się te granice przekracza, jak łatwo czułe gesty zamieniają się w przemoc.

Usilne próby porozumienia się raz po raz spełzają na niczym nie dając żadnych szans, że w tej relacji kiedykolwiek może jeszcze pojawić się miłość... A przecież tak bardzo się kochają...

„Bitwa Adama i Leny to kolejna potyczka odwiecznej wojny. Z frasunkiem się na nią patrzy. I z poruszeniem, że prawie wszyscy z nas na widowni (a prawie to tutaj eufemizm) znają to z autopsji”. /Dariusz Pawłowski, Dziennik Łódzki/.

Aktorom grającym główne role w spektaklu „50 SŁÓW”, Katarzynie Cynke i Kamilowi Maćkowiakowi, udało się stworzyć pełne, wyraziste kreacje i ukazać rozpaczliwą samotność bohaterów tej sztuki. Sztuki pełnej emocji – widzowie podczas spektaklu są świadkami zarówno śmiechu i ogromnego szczęścia tej pary, jak i łez płynących z poczucia bezradności obojga. 

„Katarzyna Cynke niezmiennie imponuje swym talentem, jest scenicznym żywiołem, aktorską ‚petardą’/.../. Jest prawdziwa i do bólu szczera/.../. Maćkowiak to połączenie świadomego aktorstwa, z wrodzonym poczuciem sceny i darem jej zawłaszczania/.../Mocno idzie po swoje. Pełna, dotykająca rola, dostarcza jeszcze i tej satysfakcji,że wybitny specjalista od solowego aktorstwa kapitalnie poczyna sobie i w duecie”. /Dariusz Pawłowski, Dziennik Łódzki/.

„To dobry, trzymający w napięciu i bardzo emocjonalny pojedynek dwójki znakomitych aktorów. Zarówno Kamil Maćkowiak, jak i Katarzyna Cynke w pełni oddają się rolom, skupiają na emocjach, płynnie przechodzą w różne stany emocjonalne (wachlarz uczuć w „50 słowach” porównywalny jest do ‚Kto się boi Virginii Woolf’ Albeego).” /Izabella Adamczewska, Gazeta Wyborcza/.

„50 słów”... Aż tyle mają w swoim słowniku Eskimosi na określenie śniegu... Czy tej parze, podobnie jak wielu z nas, uda się znaleźć chociaż jedno, by nazwać to co tak naprawdę ich łączy? Czy możliwe jest to w sytuacji, gdy „w pewnym momencie wydaje się, że najsensowniejszym wyjściem z sytuacji jest rozdanie bohaterom rewolwerów na potrzeby wzajemnej egzekucji?” /Piotr Woźniak, Halokultura/. 

Czy tę relację da się ocalić, czy uda im się odbudować wzajemne zaufanie?

Na spektakl „50 SŁÓW” Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka zaprasza do Monopolis już w najbliższy poniedziałek, 22 czerwca o 19:00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy