Reklama

Reklama

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na Starym Cmentarzu w Łodzi złożono kwiaty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mija 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, największej akcji militarnej Armii Krajowej w trakcie II wojny światowej. Władze województwa uczciły pamięć walczących – na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej złożono kwiaty na grobie Barbary Nazdrowiczówny, pseudonim "Wiewiórka".

Reklama

Łódzkie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 

Rankiem w poniedziałek 1 sierpnia na Starym Cmentarzu w Łodzi wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i marszałek województwa Grzegorz Schreiber złożyli kwiaty na grobie Barbary Nazdrowiczówny, pseudonim „Wiewiórka".

- Powstanie Warszawskie w sposób niezwykle mocny zapisało się na kartach historii tej części Europy. Myślę, że dzisiaj pamięć o nim jest naszym obowiązkiem, nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Wśród nas żyją jeszcze powstańcy, którzy po wojnie przeprowadzili się do naszego województwa i tutaj biegną dalsze ich losy. My mamy z nimi kontakt - mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego

W ten sposób uczczono 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W trwających 63 dni walkach zginęło ok. 16 tys. żołnierzy oraz ok. 200 tys. cywilów. Stolica została niemalże zrównana z ziemią. W heroicznych walkach czynnie brali udział łodzianie, m.in. Barbara Nazdrowicz ps. „Wiewórka”. Należała do Szarych Szeregów, brała udział w akcjach „Małego Sabotażu”. Piętnastoletnia łączniczka poległa od odłamka u zbiegu ulic Lwowskiej i Koszykowej podczas pełnienia służby. Po wojnie rodzice przenieśli jej szczątki na Stary Cmentarz w Łodzi. Jej grób przez dziesięciolecia był symbolem, jedynym miejscem w przestrzeni publicznej, gdzie widniał napis „Powstanie Warszawskie”. W województwie łódzkim wciąż żyje 16 powstańców. Większość w Łodzi. 

O godzinie 17.00 w Łodzi i regionie zawyją syreny. Główne obchody odbędą się na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej, ale także pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Palki. O godzinie „W” skierniewiczanie zgromadzą się na cmentarzu św. Józefa, a zgierzanie - na Starym Cmentarzu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy