reklama
reklama

Te sale wcale nie przypominają szpitala. Wyjątkowy projekt w Matce Polce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi postanowił zadbać o ojców oczekujących w szpitalu na narodziny swojego dziecka. Stworzono przytulne pomieszczenia, które w niczym nie przypominają zwykłej szpitalnej poczekalni.
reklama

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki powstała wyjątkowa poczekalnia dla ojców 

Takie pomieszczenie było potrzebne. Rocznie w szpitalu im. Matki Polki w Łodzi przychodzi na świat 4 tys. dzieci. Choć placówka zachwala warunki jakie stworzono pacjentkom do porodów rodzinnych, nie wszystkie kobiety rodzą w obecności bliskich. W przypadku cesarskiego cięcia poród odbywa się na sali operacyjnej. Instytut postanowił stworzyć specjalne miejsce, w którym ojcowie i bliscy będą oczekiwać ważnego wydarzenia. 

– Staramy się zmieniać szpital dla naszych pacjentów – mówi prof. Iwona Maroszyńska, dyrektor Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki”. – Dlatego bardzo się cieszę, że udało się nam stworzyć tak potrzebne miejsce. Poczekalnię, w której rodziny naszych pacjentek mogą w komfortowych warunkach oczekiwać na najważniejsze wydarzenie w ich życiu – poród dziecka. 
Pomieszczenia w niczym nie przypominają zwykłej szpitalnej poczekalni. W celu ocieplenia wnętrz ściany zostały obudowane płytami meblowymi. W pokojach umieszczono wiele wygodnych siedzisk, foteli i kanap. To ważne, aby można było tam odpocząć – oczekiwaniu towarzyszą wielkie emocje, a dodatkowo niektóre porody bywają trudne i trwają wiele godzin. 

Poczekalnia powstała w ramach większej inwestycji. W obszarze modernizowanego Bloku Porodowego, przy wejściu do niego został wydzielony trakt komunikacyjny z podziałem na strefę „czystą” i „brudną". Dodatkowe korytarze pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo osób wchodzących na obszar Bloków Porodowych - zarówno pacjentek i personelu. Podział na strefę „czystą” i „brudną” i wprowadzenie ruchu jednokierunkowego ogranicza kontakty personelu i minimalizuje ryzyko zakażeń. 

To nie koniec zmian, które czekają szpital. 

– Mamy nadzieję, że zakończona właśnie inwestycja w najbliższym czasie będzie miała dalszy ciąg. Planujemy bowiem dalszą rozbudowę Bloku Porodowego, który ma zostać połączony z powiększoną Kliniką Neonatologii. Chcemy również zmodernizować Izbę Przyjęć. Wszystko to, wraz z wyremontowanymi w ciągu ostatnich 2 lat klinikami ginekologiczno-położniczymi ma sprawić, że pacjentka trafiająca do Instytutu od momentu przyjęcia do szpitala, poprzez poród aż do momentu wypisu będzie się znajdowała w nowoczesnych i komfortowych warunkach spełniających współczesne standardy, co przy połączeniu z najwyższej jakości kadrą medyczną spowoduje, że Matka Polka pozostanie głównym ośrodkiem położniczym w naszym regionie – powiedział Grzegorz Lewczuk, dyrektor ds. administracji i rozwoju ICZMP.

Całkowity koszt budowy poczekalni, śluz, i jednokierunkowych korytarzy to 3 229 980,000 zł.

Pokoje trudnych porodów i pożegnań w łódzkich szpitalach. Tu rodzice spędzają najtrudniejsze chwile

W ostatnich latach w łódzkich szpitalach powstały miejsca, które wiążą się z najtrudniejszymi momentami w życiu niektórych rodziców. W kwietniu 2022 roku na Bloku Porodowym w szpitalu im. Matki Polki w Łodzi powstał pokój pożegnań dla rodziców dzieci z wadami letalnymi. To także miejsce dla kobiet, które poroniły lub urodziły martwe dzieci.  

W lutym 2020 roku w szpitalu Rydygiera w Łodzi utworzono pokój trudnych porodów, w którym przyszłe mamy oczekują na poród swojego dziecka, u którego wykryto wady genetyczne lub nieuleczalną chorobę. Wyposażenie pokoju sfinansowała Fundacja Gajusz. 

 – Pokój przekazał szpital Rydygiera, zaś na jego wyposażenie złożyli się nasi darczyńcy. Szacujemy je na około 60 tysięcy złotych. Większość tej kwoty pochłonął fotel porodowy, który jednocześnie potem może być łóżkiem dla mamy. Czy specjalne fotele dla rodziny, które by trafić na porodówkę muszą być ze specjalistycznych materiałów. Oczywiście jest też dodatkowe wyposażenie np. kosz dla maleństwa. To pierwsze takie miejsce w Łodzi, ale mam nadzieję, że nie ostatnie – mówiła wówczas Tisa Żawrocka, prezes fundacji „Gajusz”.

Warto podkreślić, że w chwili powstania pokój w szpitalu Rydygiera był jedynym tego typu pomieszczeniem w placówkach na terenie całego województwa łódzkiego.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama