reklama
reklama

ABW radzi, jak zachować się w razie ataku terrorystycznego [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

ABW radzi, jak zachować się w razie ataku terrorystycznego [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Czy myśleliście kiedyś, jak postępować w sytuacji ataku terrorystycznego? Kampanię uświadamiającą właściwe zachowanie w wypadku zagrożeń terroryzmu przygotowało Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „W pierwszych sekundach i minutach podczas zdarzenia o charakterze terrorystycznym, to TY jesteś antyterrorystą” – głosi końcowy slogan w filmie.  
reklama

Bądźmy świadomi, że akty terroryzmu mogą być skierowane na znaczną liczbę ofiar, powodować uszkodzenia budynków, zakłócić przesył energii elektrycznej, dostaw wody, komunikację miejską, telekomunikację i internet, czy świadczenie opieki medycznej.

Przygotowany przez ABW film instruktarzowy obrazuje sytuację ataku terrorystycznego, który ma miejsce w kinie. Para na sali kinowej identyfikuje plecak, który jest pozostawiony na siedzeniu. Okazuje się, że pakunek nie ma właściciela. Chłopak przypomina sobie, że taką samą torbę miał ze sobą mężczyzna w kapturze, który przed seansem wybiegł bez pakunku. W ostatniej chwili przed wybuchem para opuszcza salę kinową. Do obiektu wkraczają terroryści z bronią…

Obserwuj otoczenie, zwracaj uwagę na nietypowe zachowania i pakunki bez opieki

Na niektóre formy zagrożeń o podłożu terrorystycznym, czy w tzw. sytuacjach kryzysowych jesteśmy w stanie reagować i powinniśmy być przygotowani. Szereg porad w tym zakresie ma dla nas Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Przede wszystkim, powinniśmy obserwować najbliższe otoczenie. Do podstawowych cech terroryzmu należy mało lub brak elementów ostrzegawczych.

Jeżeli jesteśmy w trakcie podróży, zwracajmy uwagę na nietypowe albo wręcz rzucające się w oczy zachowania. Pod żadnym pozorem nie przyjmujmy od obcych osób żadnych pakunków, czy bagaży pod chwilową opiekę. Ostrożność dotyczy również własnych bagaży, których nie powinno się pozostawiać bez opieki. Dobrze jest robić sobie w głowie mapę budynku, wiedzieć, w której jego części się znajdujemy i przede wszystkim, gdzie są klatki schodowe oraz wyjścia ewakuacyjne. Lepiej zawczasu opracować drogę ewakuacji z budynku, dworca, czy zatłoczonych miejsc. Warto zwrócić uwagę na ciężkie, czy łatwo tłukące się przedmioty, które podczas ewentualnego wybuchu mogą zostać przesunięte, zrzucone lub zniszczone, a dodatkowo ranić ludzi.

Gdy udajemy się do supermarketów, galerii handlowych, kin, teatrów, itp. do dobrych praktyk należy parkowanie samochodu tak, by nie stał bezpośrednio przed wyjściem z obiektu, zwracanie uwagi na nietypowe zachowania i w razie podejrzanych osób, wskazywać je służbom ochrony albo obsłudze. Ważne, by pilnować dzieci, które zabieramy na zakupy albo do kina. W obiektach użytku publicznego bądźmy wyczuleni na podejrzane pakunki i nietypowe zapachy. Jeżeli usłyszmy alarm, należy bezwzględnie podporządkować się poleceniom służb ochrony albo komunikatom nadawanym przez głośniki. Obiekt należy opuścić najkrótszą z możliwych dróg.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych. W sytuacji bez wyjścia, próbuj udaremnić atak.

W czasie ewakuacji pilnujmy swoich bliskich, ale także zwracajmy uwagę na osoby starsze i niepełnosprawne, które mogą mieć trudności ze sprawnym opuszczeniem budynku. Co ważne, pomocy innym udzielajmy tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni o własne bezpieczeństwo. W przypadku, gdy alarm ogłoszono w supermarkecie, koszyk z zakupami pozostawmy na hali, nie próbujmy za wszelką cenę dotrzeć do kas, czy ratować już opłaconych przez siebie towarów. Nie korzystajmy z wind, które mogą nagle przestać działać i uwięzić nas w środku. Gdy słyszymy wybuch albo strzały, uciekajmy w kierunku przeciwnym do ich źródła. Pod żadnym pozorem nie wracajmy do opuszczonego obiektu.

Jeżeli nie możemy uciec, wówczas ukryjmy się przed zagrożeniem, np. osobą z bronią. Starajmy się uspokajać panikujące osoby. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości ucieczki, ani ukrycia się, wówczas ABW radzi podjęcie próby udaremnienia ataku. „Gdy konfrontacja jest nieunikniona, masz prawo się bronić. Zrób to przez zaskoczenie i przy współpracy z innymi osobami” – głosi instrukcja w filmie. Przy czym zaznacza się, że konfrontacja z napastnikiem to ostateczność.

Jeżeli w wyniku niebezpiecznego zdarzenia odnieśliśmy obrażenia, wzywajmy na głos ratunku. W sytuacji, gdy poszkodowany jest ktoś inny, wówczas należy mu udzielić niezbędnej pomocy. Ranną osobę powinno się też wynieść poza strefę bezpośredniego zagrożenia. Jeżeli w powietrzu jest wyczuwalny podejrzany zapach albo unosi się pył, oddychajmy przez chusteczkę lub osłońmy usta oraz nos kawałkiem materiału. Jeżeli w obiekcie unosi się dym, wówczas należy przemieszczać się jak najbliżej podłogi, gdyż tam powietrze ma jeszcze najwięcej tlenu. Dym może spowodować zatrucie organizmu. Jeśli dymu jest bardzo dużo, a mamy dostęp do wody, dobrze jest zmoczyć tkaninę i zrobić z niej maskę do oddychania. W ten sposób, przez jakiś czas, zapewnimy sobie w miarę normalne oddychanie. Pamiętajmy, by bezwzględnie wykonywać polecenia służby ochrony, ratowników i policji.

Podejrzana przesyłka od nieznajomego nadawcy?

W przypadku otrzymania przesyłki niewiadomego pochodzenia i budzącej nasze podejrzenia, strażacy radzą nie otwierać pakunku, a najlepiej umieścić go w grubym plastikowym worku i szczelnie zamknąć, np. zaklejając dodatkowo taśmą klejącą. Nie powinno się przestawiać paczki na inne miejsce. Należy niezwłocznie zadzwonić do odpowiednich służb: (nr policji: 997; komórka 112) lub straż pożarną (tel nr 998). Nasze podejrzenia powinny wzbudzić paczki, których się nie spodziewamy, a szczególnie nie posiadające nadawcy i jego adresu.

Jeśli przesyłka została otwarta i jej zawartość, np. w formie pyłu, piany, galarety, bloku, itp., wydaje się podejrzana, nie należy jej naruszać. Nie rozsypujemy, nie przenosimy, nie dotykamy, nie wąchamy i nie wywołujemy ruchu powietrza w pomieszczeniu. Powinno się nawet wyłączyć systemy wentylacji i klimatyzacji, a także zamknąć okna.
Należy całą zawartość umieścić w worku plastikowym, po czym zamknąć go i zakleić taśmą lub plastrem. Po wykonanej czynności zabezpieczającej trzeba umyć dokładnie ręce i bezzwłocznie zawiadomić lokalny posterunek policji (nr policji: 997; komórka 112) lub straż pożarną (nr 998) i stosować się do ich zaleceń.

Nikomu nie życzymy, by musiał przećwiczyć powyższe zalecenia we własnym życiu, ale lepiej znać instrukcje postępowania w niebezpiecznych sytuacjach. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkich wersji zdarzeń. Gdy liczą się nieraz sekundy, trudno myśleć jak antyterrorysta, lecz jak przekonuje w kampanii ABW, czasem po prostu trzeba. „W pierwszych sekundach i minutach podczas zdarzenia o charakterze terrorystycznym, to TY jesteś antyterrorystą” – głosi końcowy slogan w filmie.

Źródło: Kampania 4U / Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama