Reklama

Reklama

Akademiki Łódź. Brak imprez, dystans społeczny i dezynfekcja. Co czeka na studentów w łódzkich akademikach?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Akademiki Łódź. Brak imprez, dystans społeczny i dezynfekcja. Co czeka na studentów w łódzkich akademikach? - Zdjęcie główne

Akademiki Łódź. Brak imprez, dystans społeczny i dezynfekcja. Co czeka na studentów w łódzkich akademikach? (fot Canva)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Akademiki Łódź. Studenckie wakacje powoli dobiegają końca. W październiku rozpoczyna się kolejny rok akademicki, a chętne osoby spoza Łodzi planują wynająć mieszkanie, pokój, a także składają wnioski z prośbą o przyjęcie do domów studenckich. Jak wygląda zainteresowanie akademikami w dobie pandemii? Sprawdziliśmy.

Reklama

Akademiki Łódź. Koronawirus a domy studenckie UŁ

Łódzkie uczelnie pieczołowicie przygotowują się na nadchodzący nowy rok akademicki, a studenci, którzy pochodzą z innych miast, intensywnie myślą nad wynajęciem mieszkania. W grę wchodzą również pokoje w akademikach. Pomimo panującej cały czas pandemii rekrutacja do domów studenckich ciągle trwa.

!reklama!

 - Pandemia i odbywanie zajęć online spowodowało oczywiście, że mniej studentów mieszkało w domach studenckich. Teraz obserwujemy wzrost popularności i powrót do dawnych liczb. Studenci i doktoranci obecnie składają wnioski o akademik, rekrutacja będzie trwała cały wrzesień, również w ciągu roku akademickiego przyjmujemy wnioski - mówi Paweł Śpiechowicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego.

UŁ ma 3798 miejsc w akademikach i udostępnia wszystkie pokoje w pełnym wymiarze. Wyjątek stanowią te pomieszczenia, które przeznaczono na izolatoria. Co więcej, w związku z szalejącym wokół nas koronawirusem domy studenckie Uniwersytetu Łódzkiego przestrzegają reżimu sanitarnego. 

- Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek, dezynfekcji rąk (są dostępne maseczkomaty i płyny dezynfekujące). Z siłowni, pralni, suszarni, pokoju do nauki można korzystać pojedynczo po uprzednim zapisaniu się. Obowiązuje dystans społeczny w przestrzeniach ogólnodostępnych. Jest instrukcja postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia zakażeniem COVID, są wyodrębnione pokoje przeznaczone na izolatoria. Udostępnione są instrukcje postępowania dotyczące mycia rąk i zachowania się w przestrzeni publicznej – dodaje Paweł Śpiechowicz. 

Polecamy: Szkoła Filmowa w Łodzi znów wyróżniona wśród 20 najlepszych filmowych uczelni na świecie!

Akademiki Łódź. Koronawirus a domy studenckie PŁ

A jak wygląda sytuacja związana z zainteresowaniem akademikami na Politechnice Łódzkiej?

- Procedury są w toku i w tej chwili trudno powiedzieć, czy wszystkie miejsca się wypełnią. Planujemy powrót studentów na uczelnię, więc można spodziewać się, że wiele osób, które spełniają warunki do starania się o miejsce w akademiku, będzie chciało zamieszkać w DS. Planowane jest również przeznaczenie pewnej puli miejsc na doraźne zakwaterowanie dla osób, który będą chciały wracać do domów w te dni, gdy zajęcia będą się odbywać online – informuje Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa Politechniki Łódzkiej. 

Osoby chcące zamieszkać w akademikach PŁ są kwaterowane zarówno w pokojach jednoosobowych, jak i dwuosobowych. Domy studenckie politechniki również przestrzegają zasad profilaktyki przeciw COVID-19.

- Na razie obowiązuje komunikat Rektora PŁ wydany 1 października 2020, który precyzyjnie definiuje wszystkie zasady reżimu sanitarnego. Dotyczą one używania maseczek w częściach wspólnych DS, zachowywania odstępu, dezynfekcji dłoni, ograniczeń w liczbie osób przebywających w kuchniach, pralniach, suszarniach oraz w windzie. Studenci nie mogą też korzystać z takich pomieszczeń jak siłownie, salki bilardowe, fitness, rekreacyjne, sale TV itp. Na terenie DS nie mogą przebywać osoby niezakwaterowane, nie można również organizować imprez. W DS jest przeprowadzana regularna dezynfekcja części wspólnych, powierzchni takich jak poręcze, przyciski, windy etc. – dodaje Ewa Chojnacka. 

Polecamy: Student łódzkiej ASP namalował replikę „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki. Prace trwały od 2015 roku! [zdjęcia]

Akademiki Łódź. Ceny pokojów oraz lokalizacje łódzkich domów studenckich

Osoby planujące zamieszkać w akademiku muszą się liczyć z tym, że ceny pokojów w poszczególnych domach studenckich są zróżnicowane.

W przypadku Uniwersytetu Łódzkiego miesięczne koszty wynajęcia akademika oscylują w granicach 370-820 zł. Studenci mogą jednak liczyć na pewne rabaty. W przypadku dokonania opłaty z góry za 6 albo 7 i więcej pełnych, a także kolejno występujących po sobie miesięcy otrzymuje się odpowiednio zniżkę w wysokości 15% i 20%. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ           

Lokalizacje Domów Studenta UŁ:

- II Dom Studenta UŁ "Balbina" - ul. Lumumby 16/18

- III Dom Studenta UŁ "Pretor" - ul. Strajku Łódzkich Studentów w 1981 r. 1

- V Dom Studenta UŁ - ul. Strajku Łódzkich Studentów w 1981 r. 5

- VII Dom Studenta UŁ - ul. Strajku Łódzkich Studentów w 1981 r. 3 

- VIII Dom Studenta UŁ - ul. Strajku Łódzkich Studentów w 1981 r. 6

- IX Dom Studenta UŁ „Hades” - ul. Strajku Łódzkich Studentów w 1981 r. 7

- X Dom Studenta UŁ "Olimp" - ul. Lumumby 12

- XI Dom Studenta UŁ - ul. Strajku Łódzkich Studentów w 1981 r. 11

- XIII Dom Studenta UŁ "Alcatraz” - ul. Strajku Łódzkich Studentów w 1981 r. 13

- XIV Dom Studenta UŁ „Wieża Babel” - ul. Jana Matejki 21/23

Miesięczne ceny pokojów w domach studenckich Politechniki Łódzkiej mieszczą się w granicach 350 - 770 zł. Szczegółowe dane dotyczące kosztów umieszczono na stronie TUTAJ.

Lokalizacje Domów Studenta PŁ:

- I Dom Studenta - al. Politechniki 3b

- II Dom Studenta - al. Politechniki 5

- III Dom Studenta - al. Politechniki 7

- IV Dom Studenta - al. Politechniki 9a

- V Dom Studenta - ul. Lumumby 3

- VI Dom Studenta - al. Politechniki 11

- VII Dom Studenta - al. Politechniki 9

- VIII Dom Studenta - ul. Radwańska 40/42 

- IX Dom Studenta - ul. Piotrkowska 277

Akademiki Łódź. Opinie studentów na temat akademików

Akademiki kojarzą się z dobrą zabawą i nowo poznanymi przyjaciółmi. Jakie są jeszcze inne powody, które zachęcają do składania wniosków o przyznanie pokoju w domu studenckim?

- Tak, złożyłem wniosek o pokój w akademiku. Dlaczego? Bo Lumumbowo jest bardzo blisko filologa. Akademik jest nieco tańszy niż mieszkanie czy pokój od osoby prywatnej. Zresztą nigdy nie mieszkałem w akademiku, więc w końcu trzeba spróbować tego "prawdziwie studenckiego życia" – mówi pochodzący z Płocka Janek, student Wydziału Filologicznego UŁ. 

- Rozważam nadal pokój lub mieszkanie, ale tylko w wypadku, gdy nie przydzielą mi miejsca w domu studenckim, ale wtedy będzie pewnie trochę drożej. Zresztą DS-y Uniwersytetu Łódzkiego i tak zdrożały, ale takie już mamy czasy. Wydatki rosną, a wypłaty nie – dodaje Janek.

Są jednak osoby, które preferują inne miejsca zamieszkania w trakcie studiów.

- Od początku głównie zainteresowana byłam wynajęciem mieszkania z moim chłopakiem. Wiadomo, myślałam też nad akademikiem, ale przez to, że wyprowadzamy się razem, stwierdziłam, że wolę mieszkanie ze względu na większą prywatność oraz, powiedzmy, większą wolność. Wiem, że można też starać się o pokój razem, ale mój chłopak nie studiuje. Wiem również, że nie jest to przeszkodą, ale od samego początku myślałam nad mieszkaniem też dlatego, że w dwójkę koszty nie są aż takie duże. Akademik na pewno bardzo się opłaca, gdy ktoś szuka mieszkania w pojedynkę, bo opłaty są o wiele mniejsze – mówi pochodząca z Rzepina Natalia, również studentka Wydziału Filologicznego UŁ.

Mieszkanie w akademiku ma swoje zalety, ale niestety również wady. 

- W mieszkaniu cenię sobie najbardziej prywatność, której nie miałabym, mieszkając z kimś obcym. Mogłoby brakować także ciszy i spokoju. Pewna jestem za to, że poznałabym tam wspaniałych ludzi, ale mimo wszystko wolę mieszkać sama z chłopakiem, a ludzi poznawać na uczelni lub na mieście – dodaje Natalia. 

A Wy? Wolelibyście mieszkać w akademiku czy może gdzieś indziej? Komentujcie! 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy