Kolejną akcję służb w ramach projektu "Bezpieczny przejazd" zorganizowano w piątek 21 marca, na przejeździe kolejowym przy ul. Śląskiej.
Niebezpieczne zachowania kierowców na przejazdach kolejowych - o czym pamiątać?
Mówić o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych warto, a statystyki za ubiegły rok pokazują wprost - wciąż wielu kierowców na pierwszym miejscu stawia czas, a nie bezpieczeństwo, zdrowie czy życie.W 2024 roku w całej Polsce doszło do 163 wypadków i kolizji, a życie straciło 49 osób. W skali województwa łódzkiego było to 9 wypadków i kolizji oraz 5 zabitych. Nieco lepiej wyglądają dane dotyczące początku roku bieżącego.
Od początku 2025 roku na drogach całego województwa doszło do jednego wypadku, w którym życie straciła jedna osoba. W skali całego kraju jest to 30 wypadków i kolizji, 7 osób zabitych i 2 ciężko ranne.
Wśród najczęstszych grzechów kierowców w przypadku zdarzeń na przejazdach kolejowych wszystkich kategorii jest pośpiech, brak zachowania należytej ostrożności oraz brawura. Efektem tego jest wstrzymanie ruchu kolejowego, rosnące opóźnienia i spore utrudnienia dla podróżnych, a także straty liczone w milionach.
Jak wyglądają statystyki dot. wypadków na przejazdach kolejowych?
O obecnych systemach bezpieczeństwa mówi Konrad Pokusiński z PKP Polskich Linii Kolejowych.W przypadku wielu przejazdach, także tych w Łodzi, mamy do czynienia z systemem, który zabrania otwarcia przejazdu kolejowego, jeśli pociąg otrzymał już tzw. "zielone światło". Przejazdy bardzo obciążone przez kursujące pociągi różnych kategorii są sporym wyzwaniem nie tylko dla kolejarzy, ale także dla kierowców.
- W ramach poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych urządzenia przejazdowe są obecnie powiązane lub uzależnione od urządzeń stacyjnych. W związku z czym po podaniu sygnału zezwalającego na jazdę pociągu w danej stacji, tak jak na Malowniczej i Transmisyjnej, gdzie mamy stację Łódź Widzew, czy też na Śląskiej obok stacji Łódź Chojny powoduje to, że przejazd jest zamknięty i przez okres od momentu podania semafora wyjazdowego lub wjazdowego, do momentu przejazdu pociągu przez przejazd i rozwiązania drogi przebiegu przejazd będzie cały czas zamknięty
- mówi Konrad Pokusiński, naczelnik Działu Eksploatacji i Infrastruktury Pasażerskiej w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ·
Jak dodaje Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK jedno niebezpieczne zachowanie danego kierowcy może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje, nie tylko dla niego, ale także dla podróżnych nadjeżdżającego pociągu.
- Jest to łamanie przepisów w postaci wjeżdżania pod opadające rogatki, ignorowania sygnalizacji świetlnej, ale przestrzegamy - to jest skracanie sobie drogi do śmierci, do uszczerbku na zdrowiu i może powodować poważne zakłócenia w ruchu kolejowym i drogowym
- dodaje Rafał Wilgusiak, zespół prasowy PKP PLK.
Przy przejeździe na ul. Śląskiej obecna była zarówno policja, jak i Straż Ochrony Kolei oraz ambasadorzy "Bezpiecznego przejazdu".
Kierowcom oczekującym na przejazd wręczano ulotki informacyjne oraz wymieniano się spostrzeżeniami. Wielu kierowców przypomniało sobie także obowiązujące przepisy, w tym również ten mówiąc o zakazie wjazdu na przejazd do momentu zgaśnięcia świateł ostrzegawczych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.