reklama
reklama

Pasażerowie MPK Łódź są wściekli. Krócej już było, a na autobus poczekamy jeszcze dłużej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK ŁódźNiektóre linie autobusowe zamiast co 7,5, 20 lub 30 minut pojadą jeszcze rzadziej bo nawet co prawię godzinę. Zmiana rozkładów jazdy od początku marca przyniesie dla pasażerów wiele zmian. MPK Łódź zapowiada marcowe zmiany.
reklama

Choć mogłoby się wydawać, że pasażerowie i tak mają już teraz spore utrudnienia w poruszaniu się po mieście to jeszcze nie koniec zmian. Rosnąca liczba remontów, zamknięte ulice i korki to codzienność dla mieszkańców Łodzi. Przed nami kolejne cięcia w kursowaniu miejskich autobusów w Łodzi. Zmiany wejdą w życie w pierwszych dniach marca.

Autobusy MPK Łódź coraz rzadziej

Od 1 marca zmienią się rozkłady jazdy wielu linii, także tych, które mają w swojej trasie do przejechania niemalże całe miasto jak np. 96A i 96B. Zmiany dotyczą linii Z11, 57, 59, 62, 65A, 65B, 73, 76, 77, 80A, 80C, 81, 82A, 83, 96A, 96B oraz F1. Także od 1 marca pojadą inaczej linie Z6, 64A, 64B, 85, N6.

reklama

Druga zmiana w rozkłady jazdy MPK Łódź nastąpi 4 marca. Zmiany w rozkładzie jazdy nastąpią na liniach Z3, 53A , 53B , 53C , 53D , 53E , 60A , 60B , 60C , 60D , 68 , 89. Bezpłatna linia autobusowa „ZOO”, która powstała, aby ułatwić dojazd do łódzkiego Orientarium i Aquaparku „Fala” zostanie zawieszona.

5 marca nastąpią zmiany dla mieszkańców Żubardzia, Dołów i Telefonicznej. Zmienią się rozkłady jazdy linii 87A i 87B. Po ogłoszeniu zmian zawrzało w Internecie. Na facebookowym profilu „LDZ Zmotoryzowanych Łodzian” pojawił się post, o tym jak bardzo te zmiany uderzą w pasażerów. Wskazano np. na zmiany w częstotliwości kursowania linii 57 z 7,5 minuty do 20 – przez cały tydzień. Najbardziej ucięto kursy weekendowe, na linii 77 z 30 minut częstotliwość zmieniła się na 50, linia 68 zamiast co 40 minut to pojedzie co godzinę, a linie 87 i 89 zamiast co pół godziny pojadą co 40/45 minut.

reklama

Komentujący post przypominają, że nie dość, że nie tak dawno mieliśmy podwyżkę biletów, to teraz jeszcze musimy uzbroić się w cierpliwość – i to dosłownie.

- Kiedy myślisz że niczego się nie da już pociąć, a tu mega zaskoczenie i tniemy komunikację dalej... – komentuje pod postem Pan Adrian

- Jest to duża zachęta to korzystania z własnego samochodu. – uważa pan Wojciech.

Oburzenia niekryją także pasażerowie, którzy codziennie dojeżdzają miejskimi autobusami do pracy.

- Od wielu lat dojeżdzam do pracy z Widzewa na Teofilów, i jeśli mam być szczera, to każda zmiana rozkładu jazdy jest dla mnie najpierw obawą jak bardzo wcześniej będę musiała wyjsć z domu na przystanek, a potem się zastanawiam ile czasu zmarnuje na stanie w korku. - opowiada oczekująca na przystanku autobusowym linii 96B pani Marzena.

reklama

Zmiany dotkną także dojeżdzających z Nowosolnej, Natolina i Brzezin.

- Dojazd do Łodzi, nieważne czy to w godzinach porannych czy popołudniowych jest dla mnie bardzo nieprzyjemny. Codziennie dojeżdzam na pierwszą zmianę do pracy do Łodzi z Nowosolnej, tak samo mój syn, który dojeżdza na al. Politechniki. I tak nie ma dnia, aby jakikolwiek wariant linii 53 nie tracił kilkudziesięciu minut na staniu korku, a jak jeszcze słyszymy o zmianach na tej linii to aż nie możemy się doczekać powrotu tramwaju na Wojska Polskiego, który był dla nas zawsze jakąś alternatywą - opowiada pasażer linii 53A, pan Jakub.

Pasażerowie wciąż pamiętają zapowiedzi sprzed lat jak to łódzkie MPK miałobyć jednym z najlepszych w Polsce.

- Zawsze jak tylko słyszę o cięcia kursów w MPK Łódź albo o kolejnych zmianach na gorsze to przypominają mi się obietnice przed wielką rewolucją komunikacyjną w 2018 r. Częste kursowanie autobusów, wydłużone linie i naprawdę wtedy wierzyłem, że w Łodzi może to się uda. Mijają lata, a zamiast się polepszać to dzieje się wręcz przeciwnie. Jak nie podwyżki cen biletów to teraz cięcia kursów, no i jak być tutaj optymistą? - wyznaje jeżdzący linią 57 pan Grzegorz.

reklama

Kolejne cięcia w kursowaniu autobusów MPK Łódź. Dlaczego?

Od wielu miesięcy łódzkie MPK nie kryje, że ma problem ze zwiększeniem liczby połączeń bo brakuje kierowców Przez cały czas trwa rekrutacja na stanowisko kierowcy autobusu i motorniczego. Spółka oferuje nawet darmowy kurs prawa jazdy czy motorniczego.  

- W najbliższym czasie powinniśmy zatrudnić ok. 100 kierowców i 40 motorniczych. W ciągu ostatniego pół roku zatrudniliśmy 23 osoby z uprawnieniami oraz przeprowadziliśmy szkolenia dla kolejnych 82 osób (55 kierowców i 27 motorniczych) - informuje Piotr Wasiak, rzecznik prasowy MPK Łódź.

Rok temu cięcia w kursowaniu autobusów  spowodowane było chorowaniem kierowców MPK na koronawirusa. Jakie są aktualne powody przez które pasażerowie poczekają dłużej na przystanku?

- Zwiększające się potrzeby z racji prowadzonych remontów i czasów przejazdów, zapewnienie odpowiednich przerw wynikających z czasu pracy i brak nowych kierowców powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wprowadzenia zmian w rozkładach jazdy, aby nie było kursów widmo, a pasażer miał zagwarantowany kurs zgodnie z rozkładem jazdy. Jednakże, aby te zmiany były jak najmniej uciążliwe dla pasażerów rozkłady w dni robocze zmieniły się jedynie na 4 liniach, aby zapewnić dojazdy do szkół czy pracy bez utrudnień. Większe zmiany nastąpiły w weekendy, gdzie jest mniejsze zapotrzebowanie i tu mniejsza częstotliwość pojawiła się na 9 liniach w tym na 4 tylko w niedzielę. Pozostałe zmiany na 12 liniach to korekty czasów przejazdów, dopasowanie postojów, czy uwagi i sugestie pasażerów, tak jak choćby na linii F1 dowożącej do zakładów pracy, dołożenie dodatkowych kursów na wniosek pracowników.

- tłumaczy Tomasz Andrzejewski, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi

Jak informuje nas Piotr Wasiak, rzecznik prasowy MPK Łódź, to przede wszystkim remonty i braki kierowców. To właśnie one powodują, że w pewnym momencie autobus na linie nie wyjedzie bo po prostu nie będzie miał kto go prowadzić.

- Zwiększające się potrzeby z racji prowadzonych remontów, zapewnienie odpowiednich przerw wynikających z czasu pracy oraz brak wystarczającej liczby nowych kierowców spowodował, że byliśmy zmuszeni wystąpić do organizatora transportu zbiorowego w Łodzi o dostosowanie rozkładów jazdy, tak aby nie dopuścić do sytuacji, że kursy nie są realizowane zgodnie z rozkładem - dodaje

Przed nami okres wiosenny, a następnie wyczekiwane przez uczniów wakacje. Miejmy nadzieje, że okres wakacyjny, i za nim idzie okres urlopowy po raz kolejny nie doprowadzi do utrudnień, które jak w przypadku komunikacji, zawsze spadają na barki pasażerów. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama