reklama
reklama

Awangardowe wyobrażenie ciała, ruchu i przestrzeni według Katarzyny Kobro

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Awangardowe wyobrażenie ciała, ruchu i przestrzeni według Katarzyny Kobro - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Awangardowe wyobrażenie ciała, ruchu i przestrzeni według Katarzyny Kobro.
reklama

Zainspirowana twórczością awangardowych rzeźbiarzy i rzeźbiarek – Katarzyna Kobro dała wyraz swoim obserwacjom dotyczącym modernistycznych relacji między ciałem, ruchem oraz przestrzenią, które zostaną przedstawione w ms2.

Jej wystawa umieszczona zostanie w kontekście dzieł twórców współczesnych artystce, takich jak: Barbara Hepworth, Naum Gabo, Antoine Pevsner, Alexander Calder, Jean Arp, Alexander Archipenko oraz Julio Gonzales. Kluczowym pytaniem, na które spróbuje odpowiedzieć wystawa artystki, to jak poprzez eksperymenty z plastyką i materią przestrzeni, czasu, a także dynamiki ciała ludzkiego twórcy starali się oddać wielowymiarowość doświadczenia jakim jest nowoczesność. Innym podejmowanym podczas wydarzenie problemem będzie próba zaobserwowania charakterystyki poszukiwań nowych relacji między ruchem a abstrakcyjnym wymiarem formy, a także ich sposób patrzenia na relację człowieka z otaczającą go rzeczywistością.

Dla Kobro rzeźba była modelem nowego uporządkowanego otoczenia, skoordynowanego z działaniami człowieka, co w konsekwencji daje racjonalne zachowania społeczne, które kierowane są przez „emocje planowości” – pojęcie to zaproponowała sama Kobro. Poza kompozycjami przestrzennymi artystka wykonywała także rzeźby w postaci aktów, do których pozowała sama lub bliskie dla niej kobiety. Dzieła przedstawiające postać z subtelną schematycznością są również przykładem czasoprzestrzennych wpływów rytmów na ciało. Obecna od 4 października w ms2 wystawa będzie łączyć te dwa pozornie zupełnie odmienne wątki, dzięki czemu pokaże korelacje między otoczeniem ciała i jego codziennymi rytmami.

W ślad za ideą twórców chcących zmiany myślenia o rzeźbie – jako bryle i zamkniętej formie, wystawa podejmie kwestię aktywności odbiorców dzieła sztuki. Wystawę uzupełnią więc towarzyszące oprowadzaniu zachęty do pochylenia się nad swoimi dotychczasowymi sposobami odbioru sztuki i przyjrzenia się nowym działaniom, które pomogą zaangażować ciało i zmysły w kontemplację dzieł sztuki.

Towarzysząca wystawie publikacja zawierać będzie tłumaczenia tekstów Kobro, ich przedruki, różnego rodzaju wypowiedzi artystów oraz teksty współczesnych badaczy, którzy podejmują w swoich pracach problematykę rzeźby awangardowej oraz jej połączenia z ruchem, cielesnością i przestrzenią.

Zakończenie wystawy przewidziane jest na 2 lutego 2020 roku.


Źródło: Muzeum Sztuki w Łodzi

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama