reklama
reklama

Aż 7 prób okradzenia seniorów minionej doby! Złodzieje stosują metodę „na policjanta”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Aż 7 prób okradzenia seniorów minionej doby! Złodzieje stosują metodę „na policjanta” - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od początku roku ofiarami przestępców padło blisko 40 osób, a łącznie wyłudzono od nich ponad półtora miliona złotych. Tylko minionej doby zanotowano aż siedem prób podobnych wykroczeń!
reklama

Przestępcom udało się wyłudzić znaczne sumy pieniędzy od dwóch osób. Dzień wcześniej oszukali 3 osoby, a pozostałych starali się przekonywać do przekazania im wszystkich swoich oszczędności. Policja cały czas apeluje i ostrzega osoby starsze przed możliwością utraty pieniędzy. Metoda przestępców jest zazwyczaj podobna: dzwonią na telefon stacjonarny, a następnie podają się za pracowników banków, administracji i służb miejskich. Zdobywając wiarygodność seniorów – próbują uzyskać informacje dotyczące miejsca zamieszkania i stanu majątkowego. Następnie na ten sam numer dzwoni inny rozmówca. Podaje się za policjanta lub pracownika CBŚ, CBA lub innych instytucji.

Zdobyta wiarygodność wyklucza podejrzliwość…

Wraz z telefonem rzekomego funkcjonariusza senior otrzymuje informacje o tym, że jego oszczędności życia są zagrożone, następnie proszony jest o przekazanie pieniędzy na „bezpieczne konto bankowe policji” przez spakowanie gotówki do torby i wyrzucenie jej przez okno. Inną metodą oszustów jest także nakłonienie seniora na pozostawienie pieniędzy w umówionym miejscu. Przestępcy doskonale znają mechanizmy kierujące psychiką ludzką, dlatego z ofiarą pozostają w stałym kontakcie telefonicznym – wiedzą, w jakim otoczeniu znajduje się senior. Gdy ofiara zdecyduje się na oddanie swoich oszczędności rzekomemu funkcjonariuszowi – od razu przekonywana jest o fakcie, że pieniądze do niej wrócą i jednocześnie staje się mniej podejrzliwa. Po pewnym czasie senior uświadamia sobie fakt straty oszczędności i zawiadamia prawdziwych policjantów.

Podczas rozmów telefonicznych przestępcy są bezwzględni i bardzo przekonujący. Proszą o zachowanie tajemnicy ze względu na poufność akcji policyjnej.

Jak informuje Łódzka Policja na swojej stronie internetowej:

„Oszukiwana osoba często dla potwierdzenia tożsamości oszusta jako prawdziwego policjanta, proszona jest o wybranie numeru alarmowego policji. Taki ponowny wybór telefonu następuję zazwyczaj bez uprzedniego rozłączenia się z poprzednim rozmówcą. W efekcie oszust przekazuje słuchawkę drugiej osobie, która utwierdza w będzie seniora, że jego rozmówca jest funkcjonariuszem”

Wskazówki dla seniorów:

  • policjanci nigdy nie proszą nikogo o udział w działaniach zmierzających do zatrzymania przestępców;
  • policjanci nie mogą żądać od nikogo przelania gotówki na określone konto bankowe, bądź przekazania jej bezpośrednio do rąk przysłanej osoby w związku z prowadzonymi działaniami o charakterze niejawnym;
  • nigdy nie należy wyrzucać pieniędzy, oszczędności, czy też biżuterii przez okno jak często proszą o to oszuści;
  • nie należy podawać innym osobom, które dzwonią na nasz telefon stacjonarny, numerów swoich telefonów komórkowych;
  • za każdym razem kiedy wystąpią wątpliwości co do osoby rozmówcy lub otrzyma się nietypowy telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy, należy rozłączyć się i zawiadomić o tym policję.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama