Reklama

Reklama

Bałuty Łódź. Opuszczony szpital na Łagiewnickiej od lat stoi pusty. Pomysłów na jego zagospodarowanie było wiele. Zobacz, jak wygląda teraz [zdjęcia]

Opublikowano: śr, 14 lip 2021 11:04
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Bałuty Łódź. Dawny szpital położony przy ulicy Łagiewnickiej już od kilku lat niszczeje na oczach mieszkańców Bałut. Pomysłów na jego zagospodarowanie było wiele, od centrum handlowe po muzeum.  Nic z nich nie wyszło. Poznajcie historię tego niesamowitego budynku i zobacz naszą galerię.

Bałuty Łódź. Szpital zbudowano ze składek łodzian - historia obiektu

Szpital im. Heleny Wolf ma trudną historię. Został wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku ze składek mieszkańców przez Łódzką Kasę Chorych. Budynek, w czasach gdy powstawał, był bardzo nowoczesny – posiadał instalację wodociągową, elektryczną i kanalizacyjną.

!reklama!

Szpital zaprojektowano w stylu modernistycznym. Po rozpoczęciu II Wojny Światowej na terenie szpitala utworzono Litzmannstadt Getto i siedzibę Wydziału Zdrowia.

Niecałe trzy lata później w getcie zarządzono „Wielką Szperę”, przez którą wywieziono ponad 15 tys. osób i wszystkie dzieci poniżej 10. roku życia - chorzy byli mordowani na miejscu lub siłą wywożeni ze szpitala.

Po II Wojnie Światowej budynek ponownie zaczął działać jako placówka medyczna, do 1980 r. szpital rozwijał się, a obiekt wpisano do rejestru zabytków. Druga połowa lat 80. To plany remontu budynku, które nigdy nie zostały zrealizowane – całe przedsięwzięcie okazało się nieopłacalne, a prace wstrzymano.

Polecamy: Stadion ŁKS-u w budowie 50 lat temu i dziś. Zobacz archiwalne zdjęcia! [galeria]

Różne pomysły na zagospodarowanie dawnego szpitala na łódzkich Bałutach

Od 1999 r. budynek stał się własnością prywatną i tylko zmieniał właścicieli. Pojawiały się różne plany – od budowy centrum handlowego do utworzenia muzeum związanego z holokaustem, ale żadnych z nich nie udało się zrealizować.

- Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi na przestrzeni ostatnich lat wpłynęły informacje, że kilku inwestorów wykazało zainteresowanie kupnem szpitala, jednak w efekcie końcowym żaden z nich nie stał się nowym właścicielem obiektu – informuje Daria Frączkowska, specjalista ds. komunikacji urzędu.

Choć budynek od kilkunastu lat nie pełni swojej roli wciąż jest kontrolowany przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.

- Sprawą nadrzędną jest ochrona reliktów przeszłości naszego województwa, dlatego nasi pracownicy regularnie monitorują stan zachowania dawnego szpitala im. Heleny Wolf. Jest to obiekt zarówno z punktu widzenia mieszkańców jak i urzędników bardzo cenny, dlatego też decyzją z dnia 20.01.1971 został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Powyższa forma ochrony pozwala na przeprowadzanie kontroli, które obligować mogą właściciela do zabezpieczenia obiektu. Niestety z ustawowego punktu widzenia ŁWKZ nie jest w stanie nakazać właścicielowi przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich – informuje Frączkowska.

Polecamy: Lunapark Łódź. Przez 40 lat korzystali z niego mali i starsi łodzianie. Pamiętacie dawny lunapark w Łodzi? Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Dawny szpital na Bałutach w Łodzi. Klinika, hotel, a może biura?

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi zaznacza, że budynek jest obiektem wartościowym – nie tylko z uwagi na modernistyczną bryłę, ale przede wszystkim ze względu na swoją historię.

- Fakt, że powstał on dzięki składkom łodzian oraz że za sprawą wydarzeń związanych z Wielką Szperą przypomina o tragicznych losach łódzkich Żydów na pewno budzi wewnętrzny sprzeciw na to, aby pozostawał w takim stanie. Biorąc pod uwagę kubaturę dawnego szpitala, teren który go otacza oraz jego lokalizację przeprowadzenie rewaloryzacji wiązać mogłoby się z utrzymaniem lub zmianą funkcji, którą pełnił on przez lata. Powyższe walory zabytku przemawiają za tym, aby zaadaptować go na klinikę, dom pomocy społecznej, hotel lub przestrzeń biurową – wskazuje Daria Frączkowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Sprawdź, jak szpital wygląda obecnie odwiedzając naszą galerię.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.