Reklama

Reklama

Będą trzynaste emerytury i zapowiadany wzrost świadczeń emerytalnych i rentowych. Jakie zasady wypłat?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Będą trzynaste emerytury i zapowiadany wzrost świadczeń emerytalnych i rentowych. Jakie zasady wypłat? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Projekt ustawy dotyczącej corocznej wypłaty 13. emerytury został przyjęty przez rząd. Od marca przyszłego roku wzrosną też same emerytury i renty. Koszt wypłaty świadczenia w 2020 r. wyniesie ok. 11,75 mld zł.

Reklama

Od przyszłego roku polscy emeryci będą otrzymywali w ciągu roku nie 12, a 13 wypłat swoich emerytur. Tzw. trzynasta emerytura wyniesie równowartość najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca 2020 r., w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W przyszłym roku 13. emerytura wyniesie 1200 zł.

Dla kogo 13. emerytura?

Wprowadzone przez rząd rozwiązanie będzie miało zastosowanie do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Polecamy: Wzrost cen prądu dotknie odbiorców indywidualnych?
Trzynaste emerytury mają być finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa, a całkowity koszt wypłaty w 2020 r. wyniesie ok. 11,75 mld zł. W przyszłym roku świadczeniem będzie objętych ok. 9,8 mln emerytów.

Wyższe świadczenia emerytalne i rentowe w 2020 roku

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, od marca 2020 roku powinny się zwiększyć kwoty wypłacanych emerytur i rent. Wzrost zaplanowany jest na poziomie ustawowego wskaźnika waloryzacji (który według obecnych prognoz wynosi 103,24 proc.), jednak nie mniej niż o 70 zł.

Najniższe świadczenia emerytalne, rentowe oraz z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także renty rodzinne i socjalne mają zostać podniesione do 1200 zł, zaś renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł – przekazał Bankier.pl.

Polecamy: Dopełniłeś formalności przekształcenia wieczystego we własność?
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, zastosowanie w 2020 r. zmodyfikowanych zasad waloryzacji procentowej, z gwarantowaną minimalną podwyżką, ma zapewnić nie tylko ochronę realnej wartości wszystkich wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych, ale również będzie stanowiło wyjście naprzeciw oczekiwaniom większego wzrostu wypłacanych świadczeń emerytom i rencistom.

Źródło: Bankier.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy