Reklama

Reklama

Bezcenna inicjatywa Ordo Iuris

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bezcenna inicjatywa Ordo Iuris - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Co chwila docierają do nas różne informacje i komunikaty, które często rodzą wiele wątpliwości. Z niezwykle cenną inicjatywą wystąpił Instytut Ordo Iuris.

Reklama

Bezcenna inicjatywa

Bardzo ważne jest, abyśmy mieli nie tylko informacje oficjalne, które przeważnie są lakoniczne i stwarzają kolejne pytania. Dlatego właśnie z pomocą pospieszył Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który zaproponował bezpłatne wsparcie w postaci specjalnego poradnika. W liście, który Instytut przesłał swoim sympatykom czytamy m.in.:

Nikt już nie ma złudzeń co do tego, że rozprzestrzenianie się choroby COVID-19, wywoływanej przez zakażenie wirusem SARS-Cov-2, na długo diametralnie zmieni codzienność naszych rodzin. Dość powiedzieć, że szkoły w całym kraju pozostaną zamknięte co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Można się również spodziewać zaostrzenia rygoru w związku z ogłoszonym przez premiera stanem epidemii, który zastąpił obowiązujący do tej pory stan zagrożenia epidemicznego. Co gorsza, nikt nie jest też w stanie powiedzieć, ile czasu stosowane będą jeszcze specjalne środki ostrożności.

W tym szczególnym czasie wprowadzone zostały konkretne zmiany prawne, wymuszane surowymi przepisami specustawy i rządowych rozporządzeń. (...)

Trwająca niepewność potęguje napięcie i niepokój. Atmosferę grozy wzmagają fałszywe wiadomości, które trudno zweryfikować, a które często podchwytują tabloidy karmiące się sensacją. Być może również do Pana uszu dotarły internetowe łańcuszki i wyssane z palca wieści o wrzucaniu ciał do dołów z wapnem czy konieczności usypiania zwierząt domowych itp.

Dlatego nie mogliśmy zwlekać z pomocą. Jestem przekonany, że jedynie rzetelne, przedstawione w jasny sposób informacje dotyczące praw i obowiązków obywateli, w tym pracowników i pracodawców, są w stanie zmniejszyć niepokój społeczny w dobie epidemii niebezpiecznej choroby.

Taką właśnie funkcję ma spełniać nasz poradnik - pisze w liście do sympatyków Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski - Prezes Instytutu.

Instytut włącza się w przezwyciężanie trudnej sytuacji

W poradniku znajduje się pięć głównych kategorii pytań:

„Poradnik Instytutu Ordo Iuris – Praktyczne zagadnienia prawne w czasach epidemii COVID-19” zawiera odpowiedzi na 26 najczęściej kierowanych do nas przez Darczyńców i Sympatyków pytań. Zebraliśmy je w pięć głównych kategorii: pytania ogólne o stan epidemii i jego skutki, następnie pytania o funkcjonowanie służby zdrowia i służb epidemiologiczno-sanitarnych, działanie sądów i urzędów, uprawnienia konsumentów w związku z anulowaniem opłaconych wcześniej usług, a także prawa i obowiązki przedsiębiorców, pracowników i pracodawców. - czytamy dalej w liście Prezesa Instytutu.

„Co oznacza wprowadzenie stanu epidemii?”, „Co z planowymi zabiegami i operacjami w szpitalach?”, „Jak mam załatwić ważną sprawę urzędową?”, „Muszę stawić się do sądu w charakterze świadka. Czy posiedzenie się odbędzie?”, „Czy mogę ubiegać się o zwrot pieniędzy za bilety – np. lotniczy albo do kina?” – to tylko kilka przykładów pytań zamieszczonych w poradniku.

Poradnik można pobrać bezpłatnie pod adresem: koronawirus.ordoiuris.pl


Źródło: Ordo Iuris

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy