Mniej zieleni, więcej betonu. Jaka przyszłość czeka drzewa w Łodzi?
„Wycinka” – to słowo, które działa na miejskich aktywistów jak płachta na byka. W Łodzi nie brakuje osób, które walczą o to, by drzew w mieście nie zabrakło.!reklama!
Dowodem na to jest ostatnie głosowanie dotyczące przyszłości tzw. Zielonej Ostoi między ulicami Centralną i Wycieczkową.
Przypomnijmy. Najpierw, szukając kompromisu, miasto zmniejszyło teren planowany pod zabudowę o około połowę. Na koniec rozmów, miasto zorganizowało jeszcze głosowanie w platformie Vox Populi, które okazało się formalnością.
Zdecydowanie zwyciężyła opcja zostawić teren takim, jaki jest. Z ponad 11 tysięcy głosów, tylko niewiele ponad 600 było za budową domów.
„Ta decyzja wielki sukces łódzkiego społeczeństwa obywatelskiego, które pokazało swoją moc. Dzięki mobilizacji tysięcy łodzian, głosowanie na Vox Populi przeszło wszelkie oczekiwania. Za pozostawieniem terenu w nienaruszonej formie głosowało 10419 osób, a za opcjami 2 i 3 jedynie 609 osób. To absolutny rekord” - napisał na Facebooku Kosma Nykiel, łódzki aktywista.
Wycinka drzew w Łodzi. Pod budowę Lidla wycięto prawie 100-letnie drzewo
Kwestia sposobu dbania o zieleń miejską wzbudza wśród łodzian żywe dyskusje. Wielu mieszkańców zarzuca urzędnikom brak dbałości o drzewa, a wręcz ich niepotrzebne wycinanie.Tak na przykład jest z widoczną na zdjęciu głównym ulicą Malczewskiego na Chojnach. Po lewej stronie widać piękną ulicę pełną rozłożystych drzew. Tak było jeszcze w 2014 roku. Po prawej natomiast jej zupełnie przeciwieństwo - zdjęcie z maja 2021.
Niedawno wielkie kontrowersje wzbudziło wycięcie drzewa pod budowę nowego Lidla w Łodzi.
Sprawę za pośrednictwem mediów społecznościowych nagłośnił Kosma Nykiel.
- Zdrowy, prawie stuletni klon srebrzysty, posadzony w 1928 roku przy ulicy Żeromskiego, padł w starciu z Lidl Polska. Oczywiście kolidował z wjazdem, którego oczywiście nie można było zaprojektować na dość szerokiej działce (podwójnej szerokości jak na łódzkie standardy) nigdzie indziej niż w miejscu przyulicznego drzewa - których tak dotkliwie brakuje, szczególnie na Starym Polesiu - pisał Nykiel.
Jak tłumaczy Lidl Polska, drzewo znajdowało się w pasie drogowym i, zgodnie z opinią ekspertów, nie było możliwości, by inaczej zaprojektować tę inwestycję.
Więcej o tej sytuacji przeczytasz TUTAJ.
Raport NIK dotyczący zieleni w miastach. Łódź na czele niechlubnych rankingów
Najwyższa Izba Kontroli co jakiś czas publikuje raporty dotyczące gospodarowania zielenią. W 2018 roku przeanalizowano sytuację zarządzania zielenią miejską w dziewięciu miastach, w tym w Łodzi.Z raportu wynika, że od 2014 roku w Krakowie, Łodzi i Warszawie zieleni ubyło.
Łódź zaliczyła także największy spadek w statystyce ogólnej powierzchni zieleni przypadającej na jednego mieszkańca.
To nie koniec. Łódź znalazła się także w czołówce miast, w których w latach 2014 - 2018 najmocniej spadła liczba pomników przyrody i powierzchnia użytków ekologicznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.