Reklama

Budżet województwa na 2021 rok. Deficyt wyniesie ponad 67 mln zł!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Budżet województwa na 2021 rok. Deficyt wyniesie ponad 67 mln zł! - Zdjęcie główne

Budżet województwa na 2021 rok. Deficyt wyniesie ponad 67 mln zł! TuŁódź Łódź Wiadomości łódzkie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Sejmik województwa łódzkiego przyjął budżet na 2021 rok. Za projektem opowiedziało się 17 radnych, 12 było przeciwko, 3 wstrzymało się od głosu. To pierwszy budżet województwa przyjęty w formie zdalnej, bo tak - w związku z sytuacją epidemiczną - obradowali radni.

Sesja rozpoczęła się od przyjęcia w poczet radnych Doroty Ryl, która zastąpiła zmarłego przed miesiącem Andrzeja Owczarka. Nowa radna będzie członkiem klubu Koalicji Obywatelskiej. 

!reklama!

Budżet na 2021 rok przewiduje dochody w wysokości 1 mld 55 mln zł. Planuje się, że największe wpływy będzie stanowić podatek od przedsiębiorców CIT. W tym roku powinna to być kwota 360 mln zł i taką samą planuje się w przyszłym. Przedstawiający założenia budżetu skarbnik województwa Michał Miazek podkreślił, że jest to o 88 mln więcej niż w roku 2017. Wyższe będą także wpływy z podatku PIT, które wyniosą 111 mln zł.

Wydatki planuje się w wysokości 1 mld 122 mln zł i znów jest to kwota prawie dwa razy wyższa niż w roku 2017. Wydatki inwestycyjne sięgają 30 procent budżetu. Będą możliwe tak duże m.in. dzięki temu, że udało się rozdysponować pieniądze z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Z tej puli województwo łódzkie otrzymało w ostatnim czasie 48 mln zł.

- Ten budżet to budżet dobrej prognozy. Za nami bardzo trudny rok walki z koronawirusem. Zresztą wciąż się z nim zmagamy i wierzę, że tę walkę wygramy. Myślę, że ten budżet da nam możliwość wyjścia z tej trudnej sytuacji. Pozytywną prognozą są z pewnością wpływy z podatków CIT i PIT – mówił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. - Wśród wydatków majątkowych szczególną pozycję zajmują drogi. Są wśród nich bardzo różne inwestycje. Jest kontynuacja wieloletnich, jak droga Ujazd – Kurowice. Są i takie, które zaczniemy i skończymy w przyszłym roku.

Tylko na te „jednoroczne” inwestycje modernizacje zaplanowano blisko 20 mln zł.

- Są też takie inwestycje, które rozpoczniemy w przyszłym roku i będziemy kontynuować przez kolejne lata. To m.in. budowa obwodnice Pragi i Bełchatowa oraz, wiaduktu w Koluszkach – dodał Grzegorz Schreiber.

Marszałek zwrócił uwagę, że Województwo planuje duże inwestycje na kolei, tramwajowe i autobusowe. 

– Przede wszystkim chcemy wybudować linię kolejową. To coś zupełnie nowego dla samorządu województwa – zaznaczał Grzegorz Schreiber. – W ten sposób chcemy połączyć koleją Wieluń z Łodzią. Planujemy zmodernizować linię Bełchatów – Piotrków. To inwestycje zgłoszone do rządowego programu kolej plus. Realizujemy modernizacje linii tramwajowych: 41, 43, 46. Tylko na przyszły rok w ramach RPO przeznaczymy na ten cel 60 mln zł. Wreszcie nowe połączenia autobusowe, żeby mieszkańcy nawet najmniejszych miejscowości mogli trafić do Łodzi czy innych większych miast województwa. To 39 linii funkcjonujących, a na przyszły rok dopisaliśmy kolejne.

Największe pieniądze zapisane w budżecie tradycyjnie przeznaczone zostały na drogi i transport - ponad 432 mln zł. Za te pieniądze wyremontowanych zostanie m.in. 27,8 km dróg wojewódzkich.

116 mln zł zostało przeznaczonych na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, 95,5 mln zł na ochronę zdrowia, z czego na same inwestycje 23 mln 600 tys. zł. 63 mln zł to kwota, która wesprze pomoc społeczną i pomoc rodzinie.

Wśród największych inwestycji są:

- dokapitalizowanie spółki Inwestycje Medyczne Łódzkiego – 29,5 mln zł;

- dofinansowanie kosztów budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych – 18,5 mln zł

- poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu dróg wojewódzkich 11,5 mln zł m.in. przez budowę blisko 16 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych oraz budowę i remont 5,3 km chodników wzdłuż dróg wojewódzkich;

- dokapitalizowanie ŁKA 10 mln zł;

- opracowanie dokumentacji potrzebnych do przejścia II etapu w Programie Kolej+ - 6 mln 400 tys. zł
(przypomnijmy, że są to trzy zgłoszone przez Łódzkie projekty:
- modernizacja i elektryzacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa,
- modernizacja i elektryzacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko Kamienna,
- Budowa linii łączącej linię kolejową nr 131 (Chorzew Siemkowice) z linią kolejową nr 181 (Wieluń).

- dotacja na udział własny w projekcie „Tum - perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej” – 3 mln 300 tys. zł;

- rozbudowa Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi w oparciu o koncentrację działań z zakresu profilaktyki onkologicznej i onkologii klinicznej oraz przekształcenie go w Wojewódzkie Centrum Onkologii – 2 mln zł.

Przebudowanych bądź wyremontowanych będzie też 27,8 km dróg wojewódzkich. 

Zaplanowano również dotacje na:

- remonty zabytków - 6 mln zł (o milion więcej niż w zeszłym roku);

- granty sołeckie - 3 mln zł;

- spółki wodne - 2 mln zł.

Oprócz budżetu radni przyjęli Wieloletnią Prognozę Finansową Województwa Łódzkiego przewidującą wydatki na najbliższe 10 lat. Dokument ten – podobnie jak budżet – został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Po przyjęciu budżetu radni wyrazili m.in. zgodę na zawarcie umów o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej w przewozach autobusowych. Na ten cel z budżetu województwa przewidziano 17,5 mln zł. Dzięki temu Zarząd Województwa Łódzkiego będzie mógł kontynuować połączenia autobusowe pomiędzy powiatami, które zostały zainicjowane dla usunięcia białych plam na mapie transportowej regionu.

Sejmik przyjął też regulamin przyznawania nagród i stypendiów sportowych w przyszłym roku za osiągnięte wyniki sportowe.

Wszystkie niebudżetowe uchwały były przyjmowane jednogłośnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy