reklama
reklama

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – czym jest i kogo dotyczy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – czym jest i kogo dotyczy? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźChoć przepis obowiązuje od kilku miesięcy, to świadomość przedsiębiorców w kwestii powinności związanych z funkcjonowaniem Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) jest znikoma. Tymczasem za brak zgłoszenia ustawa przewiduje bardzo wysokie kary, nawet do wysokości 1 mln złotych. Czym jest, kogo dotyczy i jakie obowiązują terminy zgłoszenia do systemu, wyjaśnia Piotr Tosik - radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Primo Lege Ossowski Tosik Kuniewski.
reklama

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to publiczny rejestr prowadzony przez Ministerstwo Finansów, w którym gromadzi się i przetwarza dane o beneficjentach rzeczywistych spółek. W założeniu celem rejestru jest utrudnienie ukrycie tożsamości w skomplikowanych strukturach korporacyjnych, a w konsekwencji przeciwdziałać takim zjawiskom jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.

Kim jest beneficjent rzeczywisty?

Najistotniejszą, ale i stwarzającą w praktyce najwięcej problemów dla przedsiębiorców, kwestią jest ustalenie kim jest beneficjent rzeczywisty. Analiza ustawy pozwala stwierdzić, że beneficjentem rzeczywistym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, które w sposób faktyczny pełnią władzę nad danym podmiotem.

reklama

Polecamy: Mikrorachunek – dla kogo obowiązkowy i jak utworzyć?
W ustawie szczegółowo wyjaśnione jest, że beneficjent rzeczywisty to osoba fizyczna lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę, lub w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.

Przekładając powyższe definicje na spółki, ustawa dalej wskazuje, że beneficjentem rzeczywistym jest:

  • osoba fizyczna będąca udziałowcem lub akcjonariuszem spółki, której przysługuje prawo własności więcej niż 25 proc. ogólnej liczby udziałów lub akcji tej osoby prawnej,
  • osoba fizyczna dysponująca więcej niż 25 proc. ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
  • osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25 proc. ogólnej liczby udziałów lub akcji spółki, lub łącznie dysponującą więcej niż 25 proc. ogólnej liczby głosów w organie spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
  • osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad spółką przez posiadanie w stosunku do niej uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2019 r. poz. 351) lub
  • osoba fizyczna zajmująca wyższe stanowisko kierownicze w organach spółki w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych w powyższych punktach oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
    Wpisowi podlegają beneficjenci rzeczywiści spółek jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych, z wyjątkiem spółek akcyjnych notowanych na giełdzie.
Zgłoszenia do Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych musi dokonać każda spółka, również taka, której beneficjencie rzeczywiści to osoby, figurujące w rejestrze w KRS.

reklama

Kto jest odpowiedzialny za dokonanie zgłoszenia?

Za zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego odpowiedzialna jest osoba upoważniona do reprezentacji spółki. Za brak zgłoszenia ustawa przewiduje bardzo wysokie kary, do wysokości 1 mln złotych.

Kiedy trzeba dokonać zgłoszenia?

Termin na zgłoszenie danych beneficjenta rzeczywistego:

  • w przypadku spółek zarejestrowanych po 13 października 2019 r. – termin wynosi 7 dni od dnia rejestracji podmiotu w KRS,
  • w przypadku spółek zarejestrowanych przed 13 października 2019 r. – zgłoszenia należy dokonać do dnia 13 kwietnia 2020 r.
    W jaki sposób dokonać zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego?
Polecamy: „Ulga na złe długi” w podatku dochodowym. Jakie zmiany w prawie od 2020 roku?
Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) składa się bezpłatnie w formie elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej https://www.podatki.gov.pl/crbr/.

reklama

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

primolege.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama