Reklama

Reklama

Chcesz godnie żyć na emeryturze? Lepiej zacznij oszczędzać na własny rachunek...

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Chcesz godnie żyć na emeryturze? Lepiej zacznij oszczędzać na własny rachunek... - Zdjęcie główne

Chcesz godnie żyć na emeryturze? Lepiej zacznij oszczędzać na własny rachunek... (fot. domena publiczna) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Prezes ZUS, Gertruda Uścińska ostrzega, że w przyszłości emerytury będą niskie. Dodatkowo, jej zdaniem wciąż nie posiadamy dostatecznej wiedzy na temat innych form gromadzenia oszczędności.

Reklama

Szefowa ZUS wzięła udział w sesji Forum Ekonomicznego w Karpaczu poświęconej Pracowniczym Planom Kapitałowym. Podczas sesji poruszane były tematy wysokości emerytur w kilkudziesięcioletniej perspektywie.

!reklama!

- Jesteśmy w XXI w., na dodatkowym wirażu w związku ze wstrząsami spowodowanymi pandemią, i trzeba jasno powiedzieć, że przecież systemy publiczne, które w Polsce gwarantują dochody na starość w ponad 80 proc., w perspektywie kilkudziesięciu lat nie będą mogły odgrywać takiej roli – zaakcentowała.

Prezes przypomniała, że na taki efekt składa się wiele czynników, jak np. starzenie się społeczeństwa, podwyższenie średniej długości życia i spadek dzietności.

- Według prognoz w 2059 r. na 100 osób w wieku produkcyjnym będzie przypadało 76 osób w wieku poprodukcyjnym; w 2080 r. – 69 osób. We wcześniejszych prognozach, przyjętych od 2036 r. na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym będą przypadały mniej niż dwie osoby w wieku produkcyjnym – mówiła.

W przyszłości poziom przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia wyniesie niemal 25 proc. – powiedziała na konferencji Gertruda Uścińska.

Eksperci z Instytutu Emerytalnego podpowiadają co zrobić, by trend osłabić.

- Wiek emerytalny w Polsce jest zbyt niski. Osoby przechodzące na emeryturę w wieku 60 lat otrzymują i będą otrzymywały dużo niższe świadczenie. Z każdym rokiem ta różnica będzie coraz większa - przekonują eksperci Instytutu Emerytalnego.

Zdaniem specjalistów to w naszym interesie jest, by pracować jak najdłużej. Ich zdaniem, polski ustawodawca powinien jak najszybciej rozpocząć pracę nad ustawą, która w pierwszej kolejności zrówna wiek emerytalny, a w drugiej - dokona jego podniesienia do poziomu 67. roku życia. Jak zaznaczają, różnica pomiędzy 60. a 67. rokiem życia w przypadku przejścia na emeryturę to o prawie 40 punktów procentowych wyższe świadczenie.

Źródło: Business Insider

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy