Wniosek należy złożyć do placówki ZUS, który wypłaca świadczenie. W przypadku, gdy emeryt posiada ubezpieczenie, dokumenty należy złożyć w okresie nie wcześniejszym, jak po zakończeniu trzech kolejnych miesięcy danego roku.
!reklama!
Wysokość emerytury stanowi przeciętną składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne w kolejnych 10 latach kalendarzowych. Lata wybiera zainteresowany z ostatnich 20 kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono dokumenty o emeryturę.
Zainteresowani, którzy chcą ubiegać się o podwyższenie emerytury, muszą złożyć wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie świadczenia. Może okazać się, że emeryt nie udokumentował wcześniej wszystkich lat pracy i przez to nie zostały one uwzględnione w obliczaniu jego wysokości. Ale jeśli znajdzie stosowne dokumenty, które potwierdzają pracę w danym okresie, może ponownie złożyć wniosek o doliczenie do emerytury nie uwzględnionego wcześniej czasu.
Uzasadnionym przypadkiem do złożenia wniosku o podwyższenie emerytury jest doliczanie lat zerowych. Jeżeli nie można ustalić podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy, za podstawę przyjmuje się sumę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia, proporcjonalne do okresu podlegania ubezpieczeniu. Osoba, która może pobierać świadczenia emerytalne, ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o doliczenie okresu zatrudnienia do stażu pracy. Co więcej, emeryci mają prawo wystąpienia z wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru świadczenia.
Wniosek o podwyższenie emerytury następuje zawsze za sprawą emeryta, który zgłasza odpowiednie dokumenty w placówce ZUS. Taki wniosek wiąże się z doliczeniem przez placówkę okresów zatrudnienia. Do zgłaszanego wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający te okresy, czyli świadectwo pracy.
Ponowne przeliczenie emerytury, zgodnie z przepisami, następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Tego typu wniosków nie można składać częściej niż raz na kwartał, czyli kolejne trzy miesiące danego roku.
Źródło: domyseniora.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.