W dzisiejszych czasach wady ręki to jedne z najczęstszych schorzeń ortopedycznych. Wynikają m.in. z pracy przy komputerze.
!reklama!
W Szpitalu im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej na konsultacje i leczenie z zakresu ortopedii ręki pacjenci dostają się bez kolejki. Koszty leczenia ponosi NFZ.
Szpital leczy między innymi zespół kanału nadgarstka (czasem nazywany cieśnią nadgarstka), tzw. strzelające palce, chorobę De Quervaina, neuropatie uciskowe nerwu łokciowego występujące najczęściej w okolicy łokcia lub nadgarstka. Ponadto leczone są bóle, deformacje, niestabilności oraz torbiele związane z zwyrodnieniowymi zmianami stawowymi nadgarstka i ręki.
Choroba de Quervaina objawia się przede wszystkim silnym bólem w okolicach nadgarstka, utrudniając przy tym ruch dłoni. Choroba ta dotyka średnio 5 na 1000 osób rocznie. Fachowo określa się jako zapalenie pochewek ścięgien nadgarstka - mięśni kciuka. Dolegliwość ta częściej dopada kobiety. Bardzo często jest wynikiem pracy manualnej, towarzyszy innym patologiom mięśniowym, w tym tzw. łokciowi tenisisty.
Cieśń nadgarstka powstaje na skutek częstego i długiego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, który znajduje się mniej więcej dokładnie pośrodku dłoni. Objawia się bólem, który z początku mija po zmianie pozycji dłoni, ale z czasem pacjenci odczuwają bolesne mrowienie, palenie, drętwienie promieniujące wzdłuż ramienia aż do barku lub szyi – zwłaszcza w nocy. Nie leczony może doprowadzić do nieodwracalnego zaburzenia czynności ręki. Najczęściej chorują kobiety po 40. roku życia, które na co dzień ręcznie muszą w pracy powtarzać te same czynności – np. pisanie na komputerze, posługiwanie się komputerową myszką.
Tzw. strzelające palce również na początku nie są uciążliwe – po prostu jeden z palców „przeskakuje” przy zginaniu lub odginaniu. Z czasem jednak rodzi się ból i znaczny dyskomfort. Zdarza się, że palec strzelający zostaje zablokowany w zgięciu i wówczas możliwe jest jego wyprostowanie jedynie przy pomocy drugiej ręki.
Pacjenci, którzy chcieliby skonsultować dolegliwości ręki u specjalisty w ramach umowy NFZ powinni mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Ze skierowaniem powinni zgłosić się do Poradni Ortopedycznej SPZOZ w Rawie Mazowieckiej. Wszelkie informacje oraz rejestracja pod numerem telefonu: 729-059-525.
Żródło: kochamrawe.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.