Projekty zgłaszane do konkursu architektonicznego „Zielony Rynek”, będącego częścią szerszego projektu „Zielone Polesie”, mają zmienić przestrzeń placu Barlickiego. Władze miasta mówią o „odzyskaniu” go dla mieszkańców. W ramach przyszłej przebudowy tego miejsca, mają powstać takie rozwiązania, które polepszą jakości życia mieszkańców Polesia, zachowają tożsamość historyczną placu Barlickiego oraz pozwolą na aktywizację mieszkańców.
Jednego można być pewnym: plac Barlickiego odmieni swoje oblicze, a wraz z nim również popularna hala targowa, znajdująca się na jego terenie. Miasto już od kilkunastu miesięcy głośno mówiło o potrzebie zmian w tej części Polesia. Planowana modernizacja placu ma skutkować stworzeniem „unikalnej, w pełni wartościowej i multifunkcjonalnej przestrzeni” miejskiej, która przede wszystkim ma służyć mieszkańcom. O co konkretnie chodzi urzędnikom ratusza?
Do tej pory plac Barlickiego był całkowicie podporządkowany funkcjom handlowym, co jak możemy przeczytać w Regulaminie Konkursu, przyczyniło się do „postępującej degradacji tej przestrzeni”. Intensywność z jaką handlowcy przejmowali to miejsce i związane z tym procesem przemiany przestrzeni miejskiej doprowadziły urzędników do podjęcia decyzji o próbie zmianie charakteru tego miejsca.
Według założeń przyszłej przebudowy, przestrzeń tej części miasta ma łączyć funkcję targowiska z miejscem rekreacji mieszkańców. Jednak akcent władz jest kładziony szczególnie na tę drugą funkcję. Plac Barlickiego ma stać się „kluczową przestrzenia publiczną”, z nadrzędną funkcją wypoczynku, rekreacji i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Łodzi.
Targowisko przeniesione
Co te wszystkie założenia teoretyczne oznaczają w praktyce? Aby plac funkcjonował przede wszystkim jako przestrzeń wypoczynku, targowisko musi zostać usunięte z obecnej lokalizacji. Jak zakłada Regulamin Konkursu hala targowa, postawiona tu w 2007 roku, znajdzie nowe miejsce w kwartale między ulicami Zieloną, Gdańską, 6-go Sierpnia i Małą. Oznacza to, że po zmianach na zakupy na Zielonym Rynku trzeba będzie udać się o kilkaset metrów dalej, niż do tej pory.Jak zakłada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (a co za tym idzie – również wymagania konkursowe stawiane przed projektantami tego miejsca), nowa hala targowa ma być nie tylko nowoczesnym miejscem prowadzenia handlu, ale także ma w sposób twórczy nawiązywać do historycznego dziedzictwa miejsca, w którym będzie się znajdować.
Możemy zatem spodziewać się, że nowe targowisko będzie nie tylko wyposażone we wszystkie rozwiązania technologiczne obecne np. w centrach handlowych (bezpłatny dostęp do Wi-Fi, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami), ale także swoją formą będzie nawiązywać do historycznej zabudowy tego fragmentu miasta. Równocześnie projektanci nowej hali muszą pamiętać o znalezieniu kompromisu między tymi wymaganiami (nowoczesność, historyczność), a wymogiem funkcjonalności użytkowej, czyli pomyśleć o odpowiednim zaprojektowaniu m.in. dróg dla zaopatrzenia stoisk.
Jak twierdzi miasto w Regulaminie Konkursu, nowa lokalizacja hali targowej stworzy lepsze i bardziej komfortowe warunki korzystania z targowiska zarówno dla kupców, jak i klientów. Przy nowym Rynku ma powstać większy parking i nowe rozwiązania infrastrukturalne zapewniające optymalne funkcjonowanie m.in. dostaw dla sprzedawców. Ciekawostką jest propozycja zagospodarowania dachu nowej hali, który ma stać się przestrzenią rekreacyjną.
Nowe targowisko będzie posiadać co najmniej 150 boksów handlowych, rozwiązania technologiczne dbające o ekologię i zapewniające oszczędność energii oraz ma być miejscem konkurencyjnym względem popularnych miejsc handlu wielkopowierzchniowego. Miastu bardzo zależy również na tym, aby kupcy nie stracili możliwości zarobku, a nowe miejsce było ekonomiczne wydajne.
Nowy plac Barlickiego
Po tym, jak stara hala targowa zniknie z placu, na jej miejscu powstanie nowa infrastruktura miejska, która ma służyć mieszkańcom. Na płycie placu powstaną meble miejskie, nowe pawilony kwiaciarni, zieleń miejska. Każdy uczestnik konkursu będzie mógł także zaproponować swoje rozwiązania, które będzie można umieścić w przestrzeni placu.Prawdopodobnie pod powierzchnią placu będzie także znajdował się podziemny parking. Jest to jednak tylko opcja. Na razie Ratusz bada, czy takie rozwiązanie jest możliwe i czy da się je zaprojektować tak, by było funkcjonalne.
Naturalnie w związku z przebudową placu, konieczne będzie także zaprojektowanie infrastruktury komunikacyjnej, w tym nowych wiat przystankowych. Być może zmienią lokalizacje dotychczasowych przystanków komunikacji miejskiej.
Nowy plac Barlickiego ma stać się „generatorem życia obywatelskiego” i wspólną przestrzenią wszystkich łodzian.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 6 listopada. Po tej dacie miasto przystąpi do działań biurokratycznych w celu realizacji zwycięskiej koncepcji.
Źródło: UMŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.