Reklama

Reklama

Co to znaczy dla opozycji? Hanna Zdanowska wystąpiła w spocie wyborczym Krzysztofa Kwiatkowskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co to znaczy dla opozycji? Hanna Zdanowska wystąpiła w spocie wyborczym Krzysztofa Kwiatkowskiego - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Prezydent Łodzi Hannę Zdanowską widzimy w spocie wyborczym Krzysztofa Kwiatkowskiego, ubiegającego się o mandat senatora z okręgu łódzkiego wschodniego oraz brzezińskiego. Tym samym Zdanowska daje wyborcom sygnał, że jej kandydatką nie jest Małgorzata Niewiadomska-Cudak, startująca do Senatu z tego samego okręgu.

Reklama

W kilkudziesięciominutowym spocie wyborczym opublikowanym 28 września br. na oficjalnym profilu facebook Krzysztofa Kwiatkowskiego jest mowa o ustanowieniu łódzkiej metropolii, co stanowi sztandarowy postulat programu Kwiatkowskiego, który z okręgu łódzkiego-wschodniego kandyduje do Senatu. – 5 proc. PIT dla łódzkiej metropolii to gwarantowane prawie 200 mln rocznie (…). To pieniądze na poprawę służby zdrowia, fundusze na szerszą edukacjęzapowiada Krzysztof Kwiatkowski, który o tym pomyśle opowiadał szerzej w rozmowie z TuŁódź.pl: Krzysztof Kwiatkowski: to będzie pierwsza ustawa, którą zamierzam się zająć w nowym parlamencie. W 10 minut [WIDEO]

W kolejnej sekwencji spotu pojawia się prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która deklaruje, że trzyma kciuki za realizację obietnicy Krzysztofa Kwiatkowskiego. – Trzymamy za to kciuki, żeby tak się stało. To jest bardzo ważne dla wszystkich nasmówi Zdanowska o pomyśle ustawy metropolitalnej dla aglomeracji łódzkiej. W materiale pojawia się również inny znany polityk, Jerzy Buzek.

Zamieszanie wokół kandydatury Kwiatkowskiego

Przypomnijmy, że w poniedziałek 19 sierpnia br. Krzysztof Kwiatkowski poinformował opinię publiczną o rezygnacji z funkcji prezesa Najwyższej Izby Kontroli i wyraził zamiar ubiegania się w jesiennych wyborach o mandat senatora z Łodzi. Wtedy nie brane były pod uwagę dwa okręgi - nr 23 (Łódź-Zachód) oraz nr 24 (Łódź-Wschód). Ostatecznie padło na drugą ewentualność.

Gdy Krzysztof Kwiatkowski wkroczył do gry o mandat senatora, karty w zasadzie były już rozdane. W okręgu nr 24, który obejmuje powiat łódzki-wschodni oraz brzeziński, wiadomo było o kandydaturze do Senatu Małgorzaty Niewiadomskiej-Cudak (SLD). Kwiatkowski wystartował jako kandydat niezależny, ale w jego przypadku można mówić o nieformalnym poparciu lidera Platformy Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna stwierdził wtedy, że doświadczenie Krzysztofa Kwiatkowskiego „jest niezbędne i na pewno opozycji pomoże”, oraz że nie zamierza „walczyć” z byłym szefem Najwyższej Izby Kontroli. Z wypowiedzi dla mediów lidera PO wynikało jasno, że jest gotów „przesunąć” kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Małgorzatę Niewiadomską-Cudak na listy do Sejmu.

Wiem, że rozmowy trwają w tej sprawie. Musi być tylko potwierdzenie, że rzeczywiście potwierdza wolę kandydowania. Uważam, że w takiej sytuacji to jest bardzo ważne, taki sprawdzian rzetelności i przytomności partii opozycyjnych. Wtedy trzeba wycofać własnego kandydata, przenieść go na listę poselską i dać możliwość obecności Kwiatkowskiemu w Senaciemówił Grzegorz Schetyna.

Niewiadomska-Cudak: "(...) jego postępowanie może doprowadzić do zwycięstwa w tym okręgu kandydata PiS-u".

Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydała natychmiast Małgorzata Niewiadomska-Cudak, która wyraźnie podtrzymała swój zamiar kandydowania do Senatu z okręgu nr 24, a wejście na ten teren Krzysztofa Kwiatkowskiego jako jej kontrkandydata nazwała realizacją jego osobistych interesów i ambicji.

„Podtrzymuję wolę startu w wyborach do Senatu, zgodnie z ustaleniami Paktu Senackiego. Liczne spotkania i rozmowy z mieszkańcami Łodzi, którzy wspierają moją kandydaturę, utwierdzają mnie w tym postanowieniu. 

Wciąż liczę na refleksję i opamiętanie się po stronie Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego. W przeciwnym razie jego postępowanie może doprowadzić do zwycięstwa w tym okręgu kandydata PiS-u. Pamiętajmy, że to nie są zwykłe wybory. Dlatego osobiste interesy czy też ambicje nie powinny górować nad dobrem wspólnym.

Gdyby tak w każdym okręgu zgłaszali się "niezależni kandydaci", to można przypuszczać, że opozycja przegra z kretesem wybory do izby wyższej parlamentu” – napisała Małgorzata Niewiadomska-Cudak, co również podtrzymała w rozmowie z TuŁódź.pl, a także zdementowała oficjalne poparcie Koalicji Obywatelskiej dla startu Kwiatkowskiego na fotel senatora z Okręgu nr 24 (zobacz WIDEO)

Hanna Zdanowska nie po linii KO

Wygląda na to, że teraz do całego zamieszania w szeregach Koalicji Obywatelskiej łyżkę dziegciu dokłada Hanna Zdanowska, która występując w spocie wyborczym Krzysztofa Kwiatkowskiego odwraca się od Małgorzaty Niewiadomskiej-Cudak, która przecież w Radzie Miasta jest koalicjantką Zdanowskiej. To zresztą nie pierwszy raz w tej kampanii wyborczej, gdy Zdanowska pokazuje Platformie Obywatelskiej, że jest politykiem samodzielnym, który nie podporządkowuje się bezkrytycznie odgórnym dyrektywom i nie działa za wszelką cenę po linii tzw. interesu partii. Zademonstrowała to już występując z komitetu KO po decyzji Schetyny dotyczącej jedynki w Łodzi, na którą lider PO wylansował komentatora sportowego Tomasza Zimocha (o czym pisaliśmy tutaj), czy następnie popierając (czytaj tutaj) w kampanii, obok wiceprezedenta Krzysztofa Piątkowskiego (KO), także kandydatów Lewicy - Tomasza Trelę (SLD) i Marcina Gołaszewskiego (N). Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października, wtedy ostatecznie poznamy stosunek wyborców do tych politycznych posunięć w ramach opozycji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy