Reklama

Reklama

Co w sytuacji niedopłaty składki ZUS? W łódzkim 190 tys. płatników otrzyma ważny list

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co w sytuacji niedopłaty składki ZUS? W łódzkim 190 tys. płatników otrzyma ważny list - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W tym roku po raz ostatni drogą pocztową płatnicy składek otrzymają od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację w formie papierowej dotyczącą sumy wpłat przekazanych w roku ubiegłym na indywidualny numer rachunku składkowego. W województwie łódzkim taką korespondencję powinno otrzymać 190 tys. płatników, a w całej Polsce ponad 3 mln przedsiębiorców.

Reklama

!reklama!Jak informuje ZUS, od przyszłego roku informacja o sposobie rozliczenia wpłat ma być już udostępniana płatnikom wyłącznie w formie elektronicznej, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W tym roku do informacji przesyłanych drogą pocztową będzie dołączana ulotka informująca o korzyściach, jakie daje posiadanie profilu na PUE.

Polecamy: Nawet ponad 5000 zł kary za brak ubezpieczenia OC zapłacą w 2020 roku zapominalscy. Jak się odwołać?
Najwięcej listów z podsumowaniem wpłat na indywidualny numer rachunku składkowego za 2019 rok na terenie województwa łódzkiego trafi do przedsiębiorców z terenu działania:

  • I oddziału ZUS w Łodzi – 84,7 tys.,
  • następnie II oddziału ZUS w Łodzi – 59,7 tys.
  • oraz z terenu działania oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim – 46 tys.

ZUS poniformuje płatnika, czy rozliczył się na "zero"

W przesyłanej na początku roku korespondencji ZUS informuje płatników, w jakiej wysokości składki wpłacili w ubiegłym roku na indywidualne numery rachunków składkowych, jakie należności zostały uregulowane wpłatą oraz jakie płatnik ma saldo na koniec roku, czyli czy rozliczył się na „zero”. Tak więc każdy będzie mógł sprawdzić, czy z dokonanych w 2019 roku wpłat wynika nadpłata na koncie, czy też zaistniało zadłużenie. 

Polecamy: Ile wynosi abonament RTV w 2020 roku i jak zapłacić mniej?
Wysyłane przez ZUS informacje o stanie bieżących rozliczeń składkowych są ustalane na podstawie e-składki. Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki są wpłacane na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) jednym, zwykłym przelewem. Wpłaconą przez płatnika składkę Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozdziela na pokrycie składek w poszczególnych funduszach.

Co w sytuacji niedopłaty lub nadpłaty składek ZUS?

Co ważne, wpłacone składki ZUS rozlicza począwszy od najstarszej należności. „Dobrze jest sprawdzić zestawienie wpłat przesłane przez ZUS ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład odpowiada tej, która występuje u płatnika”radzi  Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Jak dodaje Monika Kiełczyńska, niewielkie kwoty niedopłaty lub nadpłaty można skorygować pomniejszeniem lub podwyższeniem najbliższej płatności.

Źródło: Materiał prasowy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy