Reklama

Reklama

Coraz więcej obcokrajowców szuka pracy w Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Coraz więcej obcokrajowców szuka pracy w Łodzi  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ciągu kilku lat znacznie wzrosła liczba cudzoziemców, którzy przybywają do Łodzi w poszukiwaniu pracy. Miasto podejmuje różnorodne działania, aby pomóc przybyszom w integracji. 

Reklama

Niemal 1/5 wszystkich mieszkańców Łodzi to cudzoziemcy. W przeważającej części to Ukraińcy i Rosjanie, ale w ostatnich latach w mieście pojawia się coraz więcej przybyszów z innych krajów, przede wszystkim z Hiszpanii. Trudna sytuacja na rodzimym rynku pracy zmusza wielu młodych ludzi do emigracji zarobkowej. Władzom lokalnym zależy, aby to właśnie Łódź była najczęściej wybieraną przez nich destynacją w naszym kraju nie tylko ze względu na bieżącą politykę finansową miasta czy poziom zatrudnienia, ale także w związku z poważnym wyzwaniem demograficznym, przed którym stoi miasto.  

Kwestia wyludniania jest znana w mieście od dawna. Od czasów transformacji Łódź w liczbach bezwzględnych straciła najwięcej mieszkańców pośród dużych ośrodków miejskich. Napływ cudzoziemców nie jest w stanie cofnąć tego niekorzystnego trendu, ale może go osłabić. Nie dziwi więc, że Urząd Miasta podejmuje zwiększone wysiłki w celu przyciągnięcia jak największej liczby pracowników z zagranicy.  

Jednym z proponowanych rozwiązań jest stworzenie w Łódzkim Centrum Kontaktów z Mieszkańcami stanowiska, gdzie przyszli pracownicy słabo znający język polski mogą uzyskać pomoc w języku rosyjskim i ukraińskim. Niebawem także osoby hiszpańskojęzyczne będą mogły uzyskać w tym miejscu pomoc. Dzięki temu cudzoziemcom łatwiej wyrobić numer PESEL czy załatwić sprawy meldunkowe. 

Urzędnicy przygotowali również broszurę, w której Ukraińcy i Rosjanie znajdą najważniejsze informacje zachęcające do przyjazdu i podjęcia pracy w Łodzi. Broszura jest już dostępna na terenie Ukrainy i Rosji. Pod koniec wakacji będzie już gotowy informator dla cudzoziemców, którzy już pracują i mieszkają w Łodzi. Dokument dostępny m.in. w ŁCKzM, na dworcach oraz w miejscach często odwiedzanych (np. Manufaktura) będzie zawierał informacje prawno-administracyjne, edukacyjne, z zakresu ochrony zdrowia oraz kultury i sportu.  

W niedalekiej przyszłości, we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, powstanie centrum szkoleniowe, które zaoferuje m.in. kursy językowe. 

Magistrat wspiera także pracodawców, którzy chcą zatrudniać pracowników zza wschodniej granicy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy