Niemal 1/5 wszystkich mieszkańców Łodzi to cudzoziemcy. W przeważającej części to Ukraińcy i Rosjanie, ale w ostatnich latach w mieście pojawia się coraz więcej przybyszów z innych krajów, przede wszystkim z Hiszpanii. Trudna sytuacja na rodzimym rynku pracy zmusza wielu młodych ludzi do emigracji zarobkowej. Władzom lokalnym zależy, aby to właśnie Łódź była najczęściej wybieraną przez nich destynacją w naszym kraju nie tylko ze względu na bieżącą politykę finansową miasta czy poziom zatrudnienia, ale także w związku z poważnym wyzwaniem demograficznym, przed którym stoi miasto.
Kwestia wyludniania jest znana w mieście od dawna. Od czasów transformacji Łódź w liczbach bezwzględnych straciła najwięcej mieszkańców pośród dużych ośrodków miejskich. Napływ cudzoziemców nie jest w stanie cofnąć tego niekorzystnego trendu, ale może go osłabić. Nie dziwi więc, że Urząd Miasta podejmuje zwiększone wysiłki w celu przyciągnięcia jak największej liczby pracowników z zagranicy.
Jednym z proponowanych rozwiązań jest stworzenie w Łódzkim Centrum Kontaktów z Mieszkańcami stanowiska, gdzie przyszli pracownicy słabo znający język polski mogą uzyskać pomoc w języku rosyjskim i ukraińskim. Niebawem także osoby hiszpańskojęzyczne będą mogły uzyskać w tym miejscu pomoc. Dzięki temu cudzoziemcom łatwiej wyrobić numer PESEL czy załatwić sprawy meldunkowe.
Urzędnicy przygotowali również broszurę, w której Ukraińcy i Rosjanie znajdą najważniejsze informacje zachęcające do przyjazdu i podjęcia pracy w Łodzi. Broszura jest już dostępna na terenie Ukrainy i Rosji. Pod koniec wakacji będzie już gotowy informator dla cudzoziemców, którzy już pracują i mieszkają w Łodzi. Dokument dostępny m.in. w ŁCKzM, na dworcach oraz w miejscach często odwiedzanych (np. Manufaktura) będzie zawierał informacje prawno-administracyjne, edukacyjne, z zakresu ochrony zdrowia oraz kultury i sportu.
W niedalekiej przyszłości, we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, powstanie centrum szkoleniowe, które zaoferuje m.in. kursy językowe.
Magistrat wspiera także pracodawców, którzy chcą zatrudniać pracowników zza wschodniej granicy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.