Ładna pogoda zachęca wielu kierowców, aby coraz częściej wyjeżdżać poza miasto, a także korzystać z wielu atrakcji, do których da się dojechać tylko autem. Z samym dojazdem problemów nie ma, sieć dróg w Polsce stale się powiększa, a co za tym idzie, komfort jazdy się podwyższa. Maleje za to czystość i porządek, którego na polskich drogach jest coraz mniej. GDDKiA rozpoczęło akcje zbierania śmieci, a efekty jakie można zobaczyć mogą naprawdę zdziwić.
- Niestety, użytkownicy dróg często w trakcie podróży samochodem wyrzucają przez okna pojazdu opakowania po jedzeniu, puste butelki, kubki i puszki. Czasem pozostawiają śmieci na poboczu drogi. Dlatego startujemy z akcją informacyjną DROGA TO NIE WYSYPISKO!
- informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Dzikie śmietniska to wciąż spory problem dla wielu mieszkańców Łodzi, ale i okolicznych miejscowości. Niesforni kierowcy, jak i pasażerowie w trakcie jazdy wyrzucają przez okno nie tylko niedopałki papierosów, które mogą wywołać niekontrolowany pożar, ale są to także plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu i puszki po napojach.
Dyrekcja ujawnia, że oprócz tzw. małych śmieci, coraz częściej pojawiają się także znacznie większe odpady, a nawet pozostałości po remontach domów.
- Patrole służby drogowej monitorują nasze trasy całą dobę. Niestety podczas objazdów zauważamy duże ilości śmieci, które wyrzucane są z samochodów. To nie tylko śmieci „wyprodukowane” podczas podróży, ale również odpady wielkogabarytowe czy nawet gruz wyrzucany w pasie drogowym.
- informuje GDDKiA.
W roku 2022 na utrzymanie czystości m.in. pasa drogowego, parkingów oraz Miejsc Obsługi Podróżnych wydano około 80 milionów złotych. W samym województwie mazowieckim te koszta wyniosły 16 milionów, w woj. Podlaskim 12 milionów, a woj. Dolnośląskich 11 milionów.
GDDKiA prosi, aby zgromadzone podczas podróży śmieci, nie wyrzucać na bieżąco za okno, tylko wrzucić je do śmietników, które są ulokowane na każdym MOP-ie.
- Tutaj warto przypomnieć, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje ok. 17 800 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już ponad 22 000 km). To jaką kwotę będziemy musieli przeznaczać na sprzątanie dróg, zależy od wszystkich użytkowników dróg.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.